Blog

Jak sprzedać złote monety i sztabki?

Inwestowanie w złoto, czy to w formie sztabek złota czy monet bulionowych, ma to do siebie, że ma się nam zwrócić. Aby złoto inwestycyjne przyniosło zyski, musimy więc je sprzedać. Ale jak właściwie powinna przebiegać sprzedaż złota? Gdzie i kiedy sprzedać złoto, aby na tym zarobić?

Jak sprzedać złoto? Zanim wymienisz sztabki złota na gotówkę

Sprzedaż złota inwestycyjnego (nie mylić ze złotem użytkowym) powinna być poprzedzona dokładną analizą sytuacji. Przede wszystkim musimy być pewni, kiedy sprzedać złoto. Czy ten moment jest właściwy? Czy cena i kurs złota są odpowiednie? Należy także dokładnie sprawdzić kwestię sprzedaży złota inwestycyjnego i podatku – czy będziemy z niego zwolnieni, czy może nie. I w końcu, musimy zdecydować gdzie opłaca się sprzedać złoto? Czy będzie to kantor, jubiler, kolekcjoner czy też skup złota online. W innym miejscu warto sprzedać sztabki złota, a w innym złote monety bulionowe bądź kolekcjonerskie. Warto pamiętać także, że złoto złotu nierówne – i nie chodzi tylko o próbę złota. Brzmi skomplikowanie? Spokojnie, oto krótki poradnik na temat sprzedaży złota inwestycyjnego.

Kiedy sprzedaż złota się opłaca – kurs i cena złota

Na początek należy wybrać odpowiedni moment sprzedaży złota fizycznego. Aby być pewnym, że sprzedaż złota inwestycyjnego w danym momencie się opłaca, niezbędna jest analiza ceny złota, kursów złota i prognoz inwestycyjnych. Wiele osób sprzedaje złoto fizyczne, kiedy jego cena spada – w akcie paniki pozbywają się metali szlachetnych w obawie przed jeszcze niższymi cenami. A właśnie wtedy powinniśmy złoto kupować! Ale inwestycja w złoto to działanie długofalowe, obliczone nawet na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Tylko w takiej perspektywie czasowej sprzedaż złota przyniesie nam największe możliwe zyski.

Ale czy obecnie sprzedaż złota się opłaca i ile kosztuje gram złota? W 2018 złoto inwestycyjne zaliczyło pewne spadki, obecnie jego sytuacja stabilizuje się, a na 2019 eksperci przewidują powolny, acz pewny wzrost. Być może warto poczekać ze sprzedażą złota na lepszą cenę, choć nie wiadomo kiedy kurs złota osiągnie rekordowe zwyżki porównywane do tych z 2011 roku. Jeśli złoto inwestycyjne kupiliśmy po 2013, warto jeszcze zdecydowanie poczekać, aż cena złota znowu przekroczy wartość 1500 dolarów za uncję. Obecna cena złota za gram to 155 zł (ok. 41 dolarów).

Sprzedaż złota inwestycyjnego a podatek

Kolejna kwestia związana ze sprzedażą złota to podatek. Czy sprzedając złoto musimy zapłacić podatek? To zależy. Podatek od sprzedaży złota zapłacimy, jeśli pomiędzy zakupem tego złota a jego sprzedażą upłynęło mniej niż 6 miesięcy. Jeśli więc nie poczekamy, to czeka nas odprowadzenie 18% lub 32% podatku od sprzedaży złota.

Na naszym blogu przeczytasz także o kwestii złota i podatku VAT. A może wolisz kupować niż sprzedawać – przeczytaj nasz tekst o tym, gdzie kupić złoto inwestycyjne.

Dlaczego sztabki złota mogą mieć różne ceny?

Sprzedaż sztabek złota może nas niestety niemile zaskoczyć, jeśli nasze złoto inwestycyjne zakupiliśmy z nierenomowanego źródła. I nie chodzi nawet o próby złota. Sztabki złota i złote monety powinniśmy kupować u sprawdzonych sprzedawców złota, najlepiej takich, którzy akredytowani są przez LBMA (London Bullion Market Association) - Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszczów. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, gdy myślimy o sprzedaży złota za granicą. Sztabka złota pochodząca z niepewnego źródła będzie musiała zostać przed sprzedażą sprawdzona przez potencjalnego nabywcę, a ekspertyza kosztuje, dlatego taka sprzedaż złota przyniesie nam mniejszy zysk.

Gdzie sprzedać złoto inwestycyjne?

Omówiliśmy najważniejsze za i przeciw w temacie sprzedaży złota inwestycyjnego i czas przejść do konkretów, czyli pytania gdzie sprzedać złoto inwestycyjne? Oczywiście sprzedaż złota w sztabkach będzie się nieco różnić od sprzedaży złotych monet, ale większość informacji jest wspólnych.

Gdzie sprzedać złote monety kolekcjonerskie?

Na samym początku musimy rozróżnić złote monety bulionowe, jak Krugerrand, Filharmonik, Kanadyjski Liść Klonowy i Australijski Kangur oraz złote monety kolekcjonerskie. Monety bulionowe to inaczej monety inwestycyjne. Często nie posiadają nominałów, a ich wartość wyznaczają przede wszystkim próba złota oraz ich waga. Natomiast złote monety kolekcjonerskie, jak sama nazwa wskazuje, pełnią także funkcję kolekcjonerską. Ich wartość opiera się przede wszystkim na ich niezwykłości, jak rzadkość występowania. Dlatego też trudniej ustalić cenę sprzedaży takiej monety – jest to kwestia dość indywidualna. Jednakże złote monety kolekcjonerskie to także szansa na ogromny zysk – wystarczy jedna trafna inwestycja.

Gdzie sprzedać złote monety bulionowe, a gdzie sprzedać złote monety kolekcjonerskie? Te pierwsze sprzedamy w podobnych miejscach jak złoto w sztabkach – w lombardzie, u jubilera, w skupie złota online. Złote monety kolekcjonerskie natomiast warto przedstawić uznanym numizmatykom a nawet domom aukcyjnym.

Jak sprzedać sztabkę złota?

Zacznijmy od miejsc, w których złota inwestycyjnego już niestety nie sprzedamy. Po pierwsze, ze skupu złota z rynku wtórnego jakiś czas temu wycofała się Polska Mennica. To wielka szkoda, bowiem był to partner pewny i sprawdzony, idealny dla kogoś, kto chciałby sprzedać złoto po raz pierwszy. Złota nie sprzedamy także na Allegro, które swego czasu było prawdziwym rajem dla obracających złotem inwestycyjnym. Jakie opcje nam pozostały? Gdzie sprzedać sztabkę złota obecnie?

Czy sprzedaż złota w lombardzie to dobry pomysł? Niekoniecznie. Wybierając lombard, zarobimy na sprzedaży złota inwestycyjnego niewiele. Wynika to po prostu ze specyfiki tego miejsca. Cena złota podczas sprzedaży jest tam nawet o kilkadziesiąt procent niższa. Nic dziwnego – to nie tyle sprzedaż, ile forma pożyczki pod zastaw. Właściciel lombardu nie wie, czy zgłosimy się po złoto ponownie, a on sam musi nałożyć na nie swoją marżę. Jeśli więc nie lombard, to co? Gdzie sprzedać sztabkę złota z zyskiem?

Możemy sprzedać złoto u jubilera, jednakże nie każdy jubiler skupuje złoto, a cena nie będzie znacznie wyższa niż ta, którą uzyskamy w lombardzie. Dlatego coraz popularniejsze są skupy złota – firmy, które profesjonalnie zajmują się sprzedażą i zakupem złota inwestycyjnego. Przed sprzedażą złota warto wybrać kilka najbardziej zaufanych firm (takich, które działają na rynku od lat, prowadzą zarówno sprzedaż i skup złota online, jak i we własnych punktach stacjonarnych) i porównać oferowane przez nie ceny za sztabki i złote monety.

Decyzję o sprzedaży złota inwestycyjnego należy zawsze poprzedzić pytaniem – czy warto je w ogóle sprzedawać? Ostatnie lata pokazały, że nasza sytuacja geopolityczna staje się coraz bardziej skomplikowana, a przecież złoto nie bez powodu nazywane jest bezpieczną przystanią dla inwestorów. Niemniej, jeśli pragniemy sprzedać złoto, wybierzmy opcję gwarantującą nam jak największy zysk, ale i bezpieczną transakcję.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe