• Strona główna
  • Blog
  • Co z cenami złota w dobie kryzysu wywołanego COVID–19? | skup.zlota.pl

Co z cenami złota w dobie kryzysu wywołanego COVID–19?

Cena złota zanotowała w 2019 najwyższe od kilku lat wzrosty. Czy rajd cenowy notowań złota będzie kontynuowany w roku 2020? Jaki wpływ na cenę złota ma pandemia wirusa COVID–19, która ogarnęła już cały świat? Dziś postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania związane z inwestowaniem w złoto w czasach pandemii.

Złoto w czasie kryzysu – czy to dobra lokata?

Złoto już od setek lat uważane jest za bezpieczną przystań dla inwestorów w różnego rodzaju kryzysowych sytuacjach. Złoto rzeczywiście posiada kilka bardzo istotnych zalet, które sprawiają, że inwestowanie w ten metal może być dobrym pomysłem w niepewnych czasach. Należą do nich między innymi:

  • Złoto jest uniwersalnym środkiem płatniczym wymienialnym praktycznie na całym świecie.
  • Ma niewielką objętość w stosunku do swojej wartości. W sytuacji kryzysowej można je więc łatwo zabrać ze sobą. 
  • Złoto jest odporne na inflację. Pieniądze zainwestowane w złoto nie tracą swojej wartości w taki sposób, jak pieniądze ulokowane w banku (więcej na ten temat napisaliśmy w artykule Jak inflacja wpływa na Twoje oszczędności?). Jest to również sposób na ochronę kapitału, jeśli spodziewamy się znaczącego spadku wartości lokalnej waluty.

Cena złota, a pandemia koronawirusa COVID–19

Rzućmy teraz okiem na to, jak dotychczas zachowywała się cena złota w czasie pandemii koronawirusa. Trudno wyznaczyć jedną datę będącą początkiem epidemii. Spójrzmy więc na to, jak wyglądała wycena złota przez pierwsze 6 miesięcy 2020 roku. Wykres przedstawia cenę w dolarach za uncję, czyli za 31,1 gram złota.

Źródło: tradingview.com

W tym okresie cena złota wzrosła o ponad 16%. Nie licząc chwilowego spadku w połowie marca, notowania królewskiego metalu praktycznie cały czas rosną. Powodów tych wzrostów jest kilka. Pierwszym z nich jest na pewno tradycyjny zwrot w stronę złota w sytuacjach kryzysowych. Do tego dochodzi jednak jeszcze jeden bardzo istotny czynnik, z którym współcześnie nie mieliśmy do czynienia chyba jeszcze nigdy. Chodzi o restrykcje wynikające z rozprzestrzeniania się koronawirusa. W wielu krajach firmy związane z wydobyciem złota i produkcją monet czy sztabek musiały zaprzestać pracy. Przymusowe zamknięcie objęło między innymi największe rafinerie złota w Szwajcarii. Zakłady te odpowiedzialne są za znaczną część produktów menniczych dostępnych na rynku europejskim. Do tego możemy dodać jeszcze sporo ograniczeń związanych z transportem międzynarodowym. Wszystko to doprowadziło do sytuacji, w której mieliśmy o wiele więcej chętnych na zakup złota inwestycyjnego, niż dostępnych na rynku produktów menniczych. To oczywiście w krótkim czasie przełożyło się na rosnące ceny złota. 

Cena złota w skupie – na co zwrócić uwagę?

Niezależnie od tego, czy złoto sprzedajemy w czasach kryzysowych, czy w normalnych okolicznościach, warto pamiętać o kilku istotnych sprawach. Skup złota inwestycyjnego nie powinien budzić naszych wątpliwości. Jak więc wybrać taką firmę? Chyba dla każdej osoby sprzedającej złoto najistotniejsza jest cena, jaką może zaoferować skup. Skup złota prowadzony jest często w różnych miejscach. Dla wielu placówek jak na przykład kantory czy lombardy jest to tylko działalność dodatkowa. Może więc dojść do sytuacji zaniżania ceny złota w takich miejscach. Zanim zdecydujemy się na sprzedaż złota, warto więc sprawdzić, jakie są obecnie notowania złota na światowych rynkach. Następnie warto porównać cenę w kilku różnych punktach w okolicy. Różnice pomiędzy poszczególnymi skupami złota mogą wynosić nawet kilkanaście procent. Jak zwykle zachęcamy też do sprawdzenia kursów złota w naszych skupach. Prowadzimy je w kilkunastu największych miastach Polski. Możecie również sprzedać złoto bez wychodzenia z domu. Wystarczy wypełnić krótki formularz i poczekać na kontakt jednego z naszych pracowników. Cena to jednak nie wszystko. Przed wyborem konkretnego punktu skupu, warto sprawdzić także, od kiedy funkcjonuje na rynku i jakimi opiniami cieszy się wśród klientów. Jest to szczególnie ważne, jeśli zdecydujemy się na sprzedaż złota w skupie online. 

Jeśli interesuje Was temat inwestowania w złoto i inne metale szlachetne, zapraszamy również do lektury: