Blog

Czy opłaca się sprzedawać złotą biżuterię?

Biżuteria, podobnie jak ubrania czy fryzury, również podlega zmieniającej się modzie. Jeśli posiadamy biżuterię, która jest już niemodna, przestała się nam podobać, czy jest uszkodzona, może warto pomyśleć o jej sprzedaży. Sprzedaż złota w postaci biżuterii to prosty sposób na zdobycie dodatkowej gotówki i zasilenie domowego budżetu. Sprawdźmy dziś, od czego zależy cena złotej biżuterii i o czym należy pamiętać, decydując się na jej sprzedaż.

Sprzedaż złota w postaci biżuterii

Wiele osób planujących sprzedaż biżuterii wybiera punkty w rodzaju lombardów czy kantorów prowadzących skup złota. Decyduje o tym głównie duża liczba i dostępność takich placówek. Niestety ceny złota w tego rodzaju punktach są często zaniżone i nijak się mają do aktualnych notowań złota. Właściciele lombardów narzucają na tego rodzaju działalność spore marże, często korzystając z ciężkiej sytuacji finansowej klientów. Na najlepszy kurs złota możemy liczyć zwykle w przypadku specjalistycznych skupów złota. Jak zwykle w takich przypadkach zachęcamy do skorzystania z naszego skupu złota. Skup złota, również w postaci biżuterii prowadzimy zarówno online, jak i stacjonarnie w największych miastach Polski. Cały dłuższy tekst, na temat tego, gdzie najlepiej sprzedać złoto przygotowaliśmy dla Was tutaj.

Biżuteria ze złota próby 585 – co to oznacza?

Złoto w czystej postaci jest metalem stosunkowo miękkim i plastycznym. Biżuteria z czystego złota byłaby więc bardzo niepraktyczna i łatwo ulegała deformacjom czy uszkodzeniom. 

Dlatego też przedmioty użytkowe, w tym złota biżuteria damska czy męska, posiadają różnego rodzaju domieszki, których celem jest zwykle zwiększenie twardości i odporności stopu. Każdy przedmiot wykonany ze złota posiada określoną próbę. Mówi nam ona o tym, ile czystego złota znajduje się w danym przedmiocie. Do produkcji biżuterii służy najczęściej złoto próby 585. Oznacza to, że na 1000 części, 585 części stanowi czyste złoto. Innymi słowy, taka biżuteria zawiera 58,5% czystego złota. Jeśli posiadamy złotą biżuterię próby 585 o łącznej wadze 10 g (nie licząc kamieni), to zawiera ona 5,85 g czystego złota. Takie wyliczenia warto przeprowadzić samodzielnie, zanim zdecydujemy się na sprzedaż złota w postaci biżuterii. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wycena złota przeprowadzona w punkcie skupu jest rzetelna. Złoto próby 585 to materiał stosowany najczęściej w branży jubilerskiej. W sprzedaży są jednak również wyroby wykonane ze złota niższej próby – 333. Rzadziej można spotkać także złotą biżuterię o próbie 750 czy 960. Krótki przewodnik po próbach złota przygotowaliśmy dla Was na tej stronie.

Złota biżuteria – czy to dobra inwestycja?

Na koniec zastanówmy się jeszcze, czy zakup złotej biżuterii jest dobrą inwestycją i czy może posłużyć jako zabezpieczenie naszych oszczędności. Na cenę złotej biżuterii składa się kilka różnych elementów. Poza samym materiałem, z którego wykonana jest złota biżuteria, płacimy również za pracę włożoną w jej stworzenie, użyte w niej kamienie szlachetne, koszty projektu itd. Dużą częścią składową jest również marża sklepu, w którym kupujemy biżuterię. Z tego powodu, zakup złotej biżuterii jako inwestycja, nie jest dobrym pomysłem. Gdybyśmy chcieli sprzedać taką biżuterię w skupie złota, uzyskamy jedynie część kwoty, którą wydaliśmy na jej zakup. Wyjątkiem może być tu biżuteria zabytkowa czy artystyczna najwyższej klasy, która ma wartość kolekcjonerską. Są to jednak bardzo rzadkie przypadki.

Dużo lepsza inwestycja w złoto to zakup złota inwestycyjnego, czyli złotych sztabek czy tak zwanych monet bulionowych. Przy ich zakupie płacimy praktycznie tylko za sam materiał i nie ponosimy szeregu dodatkowych kosztów jak w przypadku złotej biżuterii. Sprzedaż złota w postaci monet czy sztabek jest również dużo łatwiejsza. Łatwiej potwierdzić autentyczność takich wyrobów i znaleźć chętnych do ich zakupu. Więcej o tym, czy złota biżuteria jest dobrym pomysłem na inwestycję, napisaliśmy tutaj

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe