Blog

Ceny srebra – prognozy na jesień 2020

Aktualny kurs srebra daleki jest co prawda od historycznego rekordu, jednak inwestycja w srebro pozwalała w ciągu ostatnich kilku miesięcy sporo zarobić. Sprawdźmy, jakie są prognozy cen srebra zarówno polskich, jak i zagranicznych analityków rynku finansowego.

Cena srebra w 2020

Zacznijmy może od szybkiego przeanalizowania notowań srebra w 2020. W pierwszym kwartale cena srebra utrzymywała się na stabilnym poziomie w okolicach 18 dolarów za uncję. W połowie marca cena srebra podobnie zresztą jak notowania złota, zaliczyła spory spadek aż do poziomu mniej więcej 12 dolarów. Nie trwało to jednak długo. Już na przełomie maja i czerwca 2020 cena wróciła do poziomu 18 dolarów. Od tego momentu zaczął się również rajd cenowy na srebrze. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy cena srebra skoczyła z poziomu 18 dolarów do aktualnej ceny – niecałych 27 dolarów za uncję. To, jak kształtowały się notowania srebra w 2020 roku, możecie prześledzić również na poniższym wykresie:

Źródło zdjęcia: https://pl.tradingview.com/symbols/XAGUSD/

Srebro prognoza długoterminowa

Latem tego roku swoją długoterminową analizę dla rynku srebra opublikował jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie – Goldman Sachs. W swojej analizie wskazali oni kilka czynników, które mają przyczynić się do tego, że srebro i złoto inwestycyjne będą drożeć. Są to między innymi:

 • fala niepokojów społecznych w USA,

 • rekordowo wysoki dług publiczny USA,

 • spodziewane osłabienie dolara,

 • druga fala wirusa COVID–19.

Duże znaczenie dla prognozy cen srebra ma również dynamicznie rozwijający się rynek OZE. Odnawialne źródła energii bazują w tej chwili w dużej mierze na fotowoltaice. Srebro jest jednym z materiałów stosowanych przy produkcji paneli fotowoltaicznych. Analitycy Goldman Sachs wskazali, że niebawem nawet 15% światowego popytu na srebro może pochodzić właśnie z tego sektora. 

Do czynników wpływających na wzrost ceny srebra możemy dodać jeszcze rosnącą popularność pracy zdalnej. Srebro jest bowiem wykorzystywane również przy produkcji telefonów i laptopów. A zapotrzebowanie na te urządzenia wzrosło w związku z tym, że coraz więcej firm decyduje się na pracę zdalną. 

W związku z wszystkimi powyższymi elementami analitycy Goldman Sachs podnieśli swoją długoterminową 12-miesięczną prognozę ceny srebra z 22 na 30 dolarów. Analitycy tego banku przewidują również wzrost ceny złota. Docelowa cena dla królewskiego kruszcu w ciągu najbliższego roku to 2300 dolarów za uncję.
 

Podobne stanowisko zajął szereg polskich analityków rynku surowców. Większość z nich prognozuje dalsze wzrosty cen srebra w średniej i długiej perspektywie. W wielu analizach przewija się również wątek przemysłowego zastosowania srebra (elektronika, fotowoltaika, medycyna) i związanego z tym rosnącego popytu. Inwestycja w srebro w 2020 roku może być więc ciekawym sposobem na dywersyfikację naszego portfela inwestycyjnego. A jeśli szukacie więcej alternatywnych inwestycji, to zainteresować Was mogą również diamenty.

Srebro inwestycyjne – jak je szybko sprzedać?

Wiele osób, które planuje inwestycję w srebro w 2020 roku, może zastanawiać się, jak przebiega sprzedaż srebra. Dotąd analizując ceny srebra, posługiwaliśmy się wartościami za uncję srebra w dolarach, gdyż tak wyrażana jest jego cena na rynkach światowych. Jednak sprzedając ten metal w Polsce, bardziej interesują nas ceny srebra za gram. Podobnie jak w przypadku złota mamy kilka możliwości sprzedaży srebra. Jak zwykle zachęcamy do skorzystania z profesjonalnych skupów metali szlachetnych. Zwykle oferują one o wiele atrakcyjniejsze ceny skupu niż punkty w rodzaju lombardów czy kantorów. Nasza firma również prowadzi skup srebra zarówno w punktach stacjonarnych, jak i za pośrednictwem Internetu i firm kurierskich.

 

Temat inwestowania w srebro poruszaliśmy na naszym blogu już wielokrotnie. Jeśli planujecie swoją pierwszą inwestycję w srebro, zapraszamy również do lektury wpisów:

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe