Blog

Jak inwestować w srebro?

Niektórzy inwestorzy mają ograniczone zaufanie do tradycyjnych lokat. Inni chcą świadomie zróżnicować swoje oszczędności i wybierają inwestycje w srebro lub złoto. Te dwa metale to najczęściej wybierane sposoby oszczędzania spośród tzw. alternatywnych inwestycji. O zakupie złota sporo się pisze. A co ze srebrem? Jak zacząć inwestowanie w ten metal? Oto nasz krótki przewodnik o inwestowaniu w srebro.

Srebro jest metalem dla osób o dość mocnych nerwach. Dość powiedzieć, że często określa się je mianem dzikiego złota lub złota dla zuchwałych. Za tymi określeniami kryją się duże wahania kursów tego metalu. Na przestrzeni ostatnich kilku lat byliśmy świadkami zarówno hossy, jak i bessy na rynku srebra. W 2008 roku cena za uncję nie przekraczała 8,5 USD. W 2011 sytuacja się odwróciła i srebro osiągnęło wartość 50 USD za uncję. Obecnie cena wynosi ok. 16 USD za uncję, a prognozy ceny srebra w przyszłości uzależnione są w pierwszej kolejności od zapotrzebowania na ten kruszec.

Cena srebra, podobnie jak złota, zależy od różnych czynników. Najważniejsza jest oczywiście zasada podaży i popytu. Im większe zainteresowanie zakupem, tym wyższa cena.

Zapotrzebowanie na srebro
Jedna zasadnicza różnica, która dzieli inwestowanie w złoto i srebro, to ilość wydobywanego metalu. W 2015 roku wydobyto aż 27 400 ton srebra i jedynie 3 100 ton złota.

Srebro to nie tylko łakomy kąsek dla inwestorów. Spore ilości tego metalu kupuje też przemysł. Srebrne elementy znajdziemy w różnych urządzeniach elektronicznych: laptopach, smartfonach, telewizorach i urządzeniach słonecznych. Branża elektroniczna zużywa rocznie ponad 50 ton srebra. Inne sektory, gdzie widać duże zapotrzebowanie na srebro, to przemysł medyczny i samochodowy, zwłaszcza produkcja katalizatorów. W ostatnich latach obserwuje się też spory wzrost zainteresowania srebrem ze strony przemysłu jubilerskiego.

W jakiej formie kupować srebro?
Lokaty w srebro mogą przyjmować różną formę. Do wyboru mamy np.: akcje kopalni srebra, jednostki ETF, kontrakty terminowe i kontrakty na różnice kursowe. Jednak są one obarczone różnym stopniem ryzyka i wymagają dość sporej wiedzy finansowej. Łatwiejsze jest inwestowanie w sztabki i monety bulionowe. Mogą one mieć różną wagę, a co się z tym wiąże – również cenę. Podobnie jak w przypadku złota, najlepiej kupować sztabki i monety bulionowe znanych mennic, bo najłatwiej je odsprzedać. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na fakt, że ze względu na niskie koszty produkcji zakup sztabek ze srebra jest bardziej korzystny niż monet.

Lokaty w srebro, czyli zakup fizycznego srebra o odpowiedniej próbie, są idealne dla oszczędzających, którzy chcą zabezpieczyć swoją przyszłość, a mają ograniczone środki finansowe (więcej o próbach srebra przeczytasz tutaj). Cena za jednostkę srebra jest niższa niż za jednostkę złota. Inwestowanie można więc rozpocząć niemal z marszu, bo nie trzeba dysponować dużymi kwotami. Srebro jest też dość bezpieczną lokatą, bo podrabia się je rzadziej niż złoto. Wadą jest jednak ryzyko wahania się kursów, co mniej doświadczonych inwestorów może przyprawić o palpitacje serca.

By nie podrażać inwestycji trzeba mieć także na uwadze, że przy przechowywaniu srebra w skrytce bankowej trzeba doliczyć również opłaty za schowek. Nie zawsze inwestujący w srebro mają świadomość gabarytów kupowanych precjozów. O ile sztabka złota o wartości 150 tys. złotych zmieści się w dłoni, to już srebro o tej samej wartości waży aż 77 kg. Taka „góra srebra” na pewno nie jest łatwa do ukrycia czy przewiezienia. O tym, jak przechowywać srebro inwestycyjne, piszemy tutaj.

Nie opłaca się zupełnie kupować srebrnej biżuterii czy monet kolekcjonerskich. Przy szacowaniu ich wartości należy uwzględnić walory numizmatyczne czy kunszt jubilerski, a te dla dilera srebra, o ile nie dysponujemy prawdziwym rarytasem, nie mają żadnego znaczenia. Będziemy mieć więc sporo szczęścia, jeśli monety kolekcjonerskie uda się sprzedać po cenie nominalnej. W przypadku srebrnej biżuterii uzyskamy najpewniej cenę srebrnego złomu, która jest dużo niższa niż cena srebra inwestycyjnego.

Masz trochę oszczędności i chcesz zainwestować? Srebro z pewnością jest jednym z rozwiązań, które warto rozważyć. A jeśli chcesz wiedzieć jeszcze więcej,  zajrzyj do innych artykułów na naszym blogu.

Nie wiesz, czy inwestować w złoto, czy w srebro? Przeczytaj ten artykuł.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe