Blog

W co inwestować, gdy rośnie inflacja?

Inflacja to jeden z najważniejszych tematów ekonomicznych tego roku.  Już w ostatnich miesiącach zeszłego roku inflacja przekraczała 3%, a wielu ekonomistów uważa, że w tym roku przekroczony zostanie poziom 4%. Z tak wysokim poziomem inflacji nie mieliśmy w Polsce do czynienia od prawie 10 lat. Warto więc zastanowić się, w co inwestować, gdy rośnie inflacja i w jaki sposób można uchronić nasze oszczędności przed utratą wartości.

Inflacja – co to takiego?

Zacznijmy może od tego, czym jest inflacja. W wersji uproszczonej możemy powiedzieć, że inflacja to występujący w dłuższym okresie ciągły wzrost cen towarów i usług i związany z tym spadek siły nabywczej pieniądza. W praktyce oznacza to, że za taką samą kwotę kupimy mniej niż na przykład rok wcześniej. Powody występowania tego zjawiska ekonomicznego mogą być różne. Najczęściej jako przyczyny inflacji wymienia się:

 • Wzrost cen surowców energetycznych, który powoduje wzrost kosztów produkcji i wpływa bezpośrednio na cenę końcową płaconą przez konsumenta.

 • Zwiększoną podaż pieniądza związaną z jego emisją przez bank centralny.

 • Wzrost popytu, któremu producenci nie są w stanie sprostać.

 • Niezrównoważony budżet państwa.

 • Wadliwą strukturę gospodarki.

Dane na temat inflacji w Polsce są dość niepokojące. W zeszłym roku inflacja w Polsce wyniosła 2,3%. W tym roku inflacja na pewno będzie jeszcze wyższa. W sierpniu wyniosła już niecałe 3%. Częściowo winę za to ponosi niekorzystna sytuacja związana z epidemią COVID-19. Wiele branż przeżywa obecnie kryzys, a liczba osób bezrobotnych rośnie. 

Wysoka inflacja ma również niekorzystny wpływ na nasze oszczędności. Zbliżone do zera stopy procentowe sprawiają, że ulokowane w banku pieniądze tak naprawdę tracą na wartości. Istnieją jednak sposoby na ochronę kapitału w czasie rosnącej inflacji. Zapraszamy do kolejnej części naszego poradnika, z której dowiecie się, w co inwestować gdy rośnie inflacja. 

W co inwestować przy wysokiej inflacji?

Inwestowanie w okresie wysokiej inflacji zyskuje dodatkowy wymiar. Z jednej strony, jak w przypadku każdej inwestycji, zależy nam na pomnożeniu naszego kapitału. Z drugiej jednak strony wysoka inflacja skłania nas do poszukiwania sposobów inwestowania, które ochronią nasze pieniądze przed utratą wartości. Połączenie niskich stóp procentowych i wysokiej inflacji sprawia, że inwestowanie w lokaty bankowe stało się praktycznie bezcelowe. Ulokowane w banku pieniądze będą bowiem rokrocznie traciły na wartości. Jedną z najpopularniejszych lokat kapitału w czasach wysokiej inflacji jest tradycyjnie złoto inwestycyjne. Złoto świetnie spełnia funkcję antyinflacyjną. Inwestując w złote monety czy sztabki chronimy nasz kapitał przed utratą wartości. Jest to szczególnie atrakcyjna forma lokowania kapitału w czasach, gdy banki centralne wielu krajów drukują duże ilości pieniądza bez pokrycia.

Inwestycja w złoto 2020

Czy warto zainwestować w złoto w roku 2020? Ceny skupu złota są najwyższe od lat. Wielu analityków rynku złota przewiduje jednak dalsze wzrosty ceny tego kruszcu. To, czy warto inwestować w metale szlachetne, zależy w dużej mierze od horyzontu czasowego naszej inwestycji. Jeśli szukamy pomysłu na długoterminową inwestycję, która zabezpieczy naszą przyszłość, złoto jest jak najbardziej dobrym pomysłem. Za inwestowaniem w złoto przemawia również ogólna zła sytuacja gospodarcza wielu krajów i kiepskie prognozy związane z pandemią koronawirusa. Złoto tradycyjnie jest przystanią dla inwestorów w czasach kryzysowych. Wiele więc wskazuje na to, że zainteresowanie złotem inwestycyjnym będzie nadal rosło. Zwiększony popyt może wpływać oczywiście na dalszy wzrost kursu złota.

Jak jednak zainwestować w ten metal i gdzie kupić złoto? Zacznijmy może od tego, czym jest złoto inwestycyjne. Są to złote monety oraz sztabki, które nie posiadają wartości kolekcjonerskiej, ani historycznej. Ich wartości bazuje praktycznie tylko na surowcu, z którego są wykonane. Przeciwieństwem jest złoto użytkowe, czyli biżuteria lub inne przedmioty użytkowe wykonane ze złota. Cena ich zakupu jest zwykle o wiele większa niż wartość materiału, z którego są wykonane. Złote monety czy sztabki należy kupować wyłącznie od sprawdzonych, legalnie działających firm, które na polskim rynku funkcjonują już od lat. Więcej na ten temat napisaliśmy w artykule: Kupowanie złota – jak nie dać się oszukać?

Zapraszamy także do odwiedzenia stron:

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe