Blog

Kupowanie złota – jak nie dać się oszukać?

Zakup złota inwestycyjnego jest już od kilku lat niezwykle popularną formą inwestowania kapitału. Jak jednak wygląda sprzedaż złota w skupie? Jak uzyskać dobrą cenę i jak nie dać się oszukać realizując zyski z naszej inwestycji w złoto? 

Jak inwestować w złoto?

Inwestowanie w złoto chyba jeszcze nigdy nie było tak proste jak teraz. Na rynku już od kilku lat funkcjonuje szereg firmy oferujących wysokiej jakości produkty mennicze. Bez problemu możemy kupić złote monety czy sztabki o różnej wadze. Złoto inwestycyjne nie jest już produktem zarezerwowanym wyłącznie dla najbardziej zamożnych. Dostępne są bowiem nawet 1 gramowe sztabki złota, które możemy kupić już za kilkaset złotych. Zakup fizycznego złota to najpewniejszy, ale nie jedyny sposób na inwestowanie w złoto. Istnieje również kilka pośrednich form inwestowania w królewski metal. Możemy na przykład ulokować środki w funduszach inwestycyjnych związanych z branżą złota lub kupić akcje takich przedsiębiorstw notowanych na giełdzie. Decydując się na tego rodzaju instrumenty finansowe musimy jednak pamiętać, że są one obarczone dużo większym ryzykiem niż zakup fizycznego złota. 

Cena złota za gram – jak wybrać skup złota?

Do tematu sprzedaży złota powinniśmy podchodzić z taką samą ostrożnością i rozsądkiem jak do jego zakupu. W końcu chodzi o niemałe kwoty, a chyba każdemu zależy, żeby uzyskać najwyższą cenę złota za gram. Jeśli chodzi o wybór konkretnego skupu złota, to warto zwrócić uwagę między na to:

 • Od kiedy firma działa na rynku. Zdecydowanie lepiej wybrać skup złota, który funkcjonuje z powodzeniem już od lat.

 • Czy skup złota działa wyłącznie online, czy posiada także punkty stacjonarne.

 • Jakie opinie zostawiają w sieci klienci poszczególnych firm. Oczywiście opinie należy traktować bardzo subiektywnie, niemniej jednak duża liczba podobnych opinii daje nam jako taki obraz tego, jak firma traktuje swoich klientów.

Bardzo istotna jest również rzetelna wycena złota. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do wyceny zaoferowanej przez dany punkt, warto ją powtórzyć w innym miejscu. Są to sytuacje rzadkie, zdarza się jednak, że nieuczciwy przedsiębiorca będzie próbował zaniżyć ilość czystego złota w posiadanych przez nas wyrobach.  Przed wizytą w skupie warto więc dowiedzieć się więcej na temat tego, czym jest próba złota i jak obliczyć ilość czystego złota w wyrobie. Więcej informacji na temat znajdziecie w artykułach Próby złota – jak je sprawdzić i która najbardziej się opłaca? oraz Jak prawidłowo odczytać próbę złota?

Sprzedaż złota a podatek

Jeśli decydujemy się na zakup lub sprzedaż złota, warto też wiedzieć, jak wyglądają kwestie podatkowe z tym związane. Ustawa o podatku VAT definiuje złoto inwestycyjne w skrócie jako złote sztabki o próbie 995 i wyższej lub złote monety wybite po 1800 roku o próbie co najmniej 900. Jeśli takie złoto inwestycyjne kupujemy jako osoba prywatna, w ramach lokaty oszczędności, to jest ono zwolnione z podatku VAT. Warto także pamiętać, że zwolnienie z podatku VAT dotyczy wyłącznie złota inwestycyjnego. Kupując monety czy sztabki ze srebra lub platyny, będziemy niestety musieli zapłacić 23% podatku. Więcej o złocie i podatku VAT możecie przeczytać w artykule Złoto inwestycyjne a VAT – co musisz wiedzieć?

Co jednak, gdy decydujemy się odwiedzić skup złota inwestycyjnego i upłynnić część naszej inwestycji? Jeśli od momentu zakupu złota minęło 6 pełnych miesięcy, to przy jego sprzedaży nie będziemy płacili podatku dochodowego. Czas ten liczony jest od końca miesiąca, w którym kupiliśmy złoto. Musimy jednak pamiętać, że jeśli wartość sprzedawanego przez nas złota przekracza 1000 zł, powinniśmy zapłacić od tej transakcji podatek od czynności cywilnoprawnych. 

Nieco inaczej kwestie podatkowe wyglądają, gdy złoto kupujemy i sprzedajemy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Możemy założyć, że podmioty gospodarcze wykonują takie transakcje w celu osiągnięcia określonego zysku. W związku z tym są one objęte tak zwanych podatkiem Belki, czyli 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

 

 

 

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe