Blog

Ceny złota w 2021 – na co musimy się przygotować?

Kolejny bardzo dobry rok dla cen złota dobiega końca. Rajd cenowy na złocie trwa już od 2019 roku. W związku z tym, że koniec roku jest coraz bliżej, warto zastanowić się, jak może kształtować się cena złota w nadchodzącym 2021. Zastanawiacie się, czy warto teraz kupić złoto i czy da się na takiej inwestycji zarobić w przyszłym roku? Jeśli tak, to zapraszamy do lektury.

Cena złota w 2020

Zanim sprawdzimy, jakie są prognozy dla rynku złota na 2021, zobaczmy, jak kształtowała się cena złota w 2020. Złoto zyskało w tym roku ponad 20%, a notowania złota są aktualnie na historycznych szczytach. Na początku roku złoto kosztowało nieco ponad 1500 dolarów za uncję. Na początku sierpnia 2020 kurs złota przebił symboliczną granicę 2000 dolarów. Od początku IV kwartału cena złota utrzymuje się w trendzie bocznym, wahając się pomiędzy mniej więcej 1850 a 1950 dolarów. Zobaczymy jeszcze, co przyniesie nam koniec tego roku.

Prognozy cen złota na 2021

Jakie są prognozy cen złota na nadchodzący 2021 rok? Jeden z największych na świecie banków inwestycyjnych Goldman Sachs opublikował niedawno raport na temat przewidywanego kursu złota w 2021. Według analityków Goldman Sachs złoto inwestycyjne osiągnie w 2021 roku cenę 2300 dolarów za uncję.  Oznaczałoby to kolejny wzrost ceny złota o ponad 20%. Wraz ze wzrostem światowych notowań, rosnąć będą również ceny skupu złota. Nadchodzący rok może być więc dobrym momentem do sprzedaży zakupionego wcześniej złota. W raporcie możemy przeczytać, że na dalszy wzrost ceny złota wpływ ma mieć kilka czynników:

 • Dalszy wzrost inflacji, a co za tym idzie wysokie zainteresowanie inwestowaniem w złoto jako formą ochrony kapitału.

 • Osłabienie dolara, co daje możliwość okazyjnego zakupu złoto notowanego w tej walucie.

 • Prognozowane na 2021 odbicie gospodarcze i wzrost popytu na rynkach wschodzących.

 • Dalszy spadek oprocentowania amerykańskich obligacji skarbowych.

Z drugiej strony analitycy Goldman Sachs wskazują, że na spowolnienie rajdu cenowego złota mogą mieć wpływ pozytywne informacje dotyczące potencjalnej szczepionki na COVID–19. W raporcie możemy przeczytać również o tym, że w perspektywie najbliższych kilku miesięcy możemy spodziewać się albo korekty ceny złota, albo utrzymania trendu bocznego.

Czy warto teraz kupić złoto i jak w nie zainwestować?

Rosnące od dłuższego czasu ceny złota spowodowały spory wzrost zainteresowania tym metalem inwestycyjnym. Dla wielu indywidualnych inwestorów złoto inwestycyjne stanowi nie tylko sposób na ochronę kapitału przed inflacją. W wielu przypadkach jest to inwestycja, na której można sporo zarobić. Zanim spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy warto teraz kupić złoto, sprawdźmy jak właściwie inwestować w złoto w 2020 i 2021. Najbardziej powszechną formą inwestowania w złoto jest oczywiście jego fizyczny zakup. Mamy tu na myśli złote monety i sztabki inwestycyjne. Złoto użytkowe, czyli na przykład złota biżuteria, nie jest dobrym pomysłem na inwestycję. Cena tych przedmiotów jest bowiem zwykle o wiele wyższa niż wartość materiału, z którego są wykonane. 

Większość ekspertów rynku złota wskazuje, że ceny tego metalu mają jeszcze spory potencjał do wzrostów. Z drugiej jednak strony musimy pamiętać, że kurs złota jest obecnie na historycznych szczytach i możliwa jest jego korekta w krótkim terminie. Dużo zależy również od tego, jak będzie rozwijała się sytuacja epidemiologiczna na świecie i czy będziemy mieli do czynienia z kolejnymi falami wirusa COVID–19. Podsumowując, uważamy, że jak najbardziej warto kupić złoto inwestycyjne pod warunkiem, że potraktujemy je jako inwestycję długoterminową. Jeśli nasz horyzont inwestycyjny wynosi co najmniej 2-3 lata to szansa, że stracimy na takiej inwestycji, jest niewielka. Jeśli interesują Was też inne alternatywne inwestycje, to możecie zainteresować się także takim tematem jak skup diamentów. Jeżeli natomiast chcecie poszerzyć swoją wiedzę o inwestowaniu wyłącznie w złoto, to jak zwykle polecamy inne wpisy na naszym blogu:

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe