Blog

Jak sprzedać złoto i nie stracić? Poradnik skup.zlota.pl

Mamy za sobą dwa rekordowe dla notowań złota lata. Wysoki kurs złota sprawia, że sporo osób, które wcześniej zainwestowały w królewski metal, dziś szuka informacji, gdzie najlepiej sprzedać złoto. W związku z tym przygotowaliśmy dzisiaj poradnik na temat tego, jak i gdzie sprzedać złoto, żeby zarobić jak najwięcej. Zapraszamy do lektury.

Sprzedaż złota – o czym pamiętać?

Pisaliśmy już nie raz o tym, że tak przy zakupie złota, jak i przy jego sprzedaży należy zachować przede wszystkim ostrożność i zdrowy rozsądek. Jeśli sprzedajemy złoto inwestycyjne, czyli monety lub sztabki sprawdźmy dokładnie ich próbę i wagę i samodzielnie oszacujmy ich wartość przed wizytą w punkcie skupu. Dzięki temu będziemy wiedzieli, w jakim stopniu rynkowa jest cena, którą nam oferują. Oczywiście tak samo powinniśmy postąpić, sprzedając złoto użytkowe. Pamiętajmy jednak, że złota biżuteria będzie w skupie złota warta jedynie tyle ile materiał, z którego jest wykonana. Od wagi biżuterii musimy odjąć również wagę kamieni, jeśli takowe posiada. Jeśli w grę wchodzi złota biżuteria z diamentami, to może warto sprawdzić również skup diamentów.

Cena sprzedaży złota – od czego zależy?

Cena złota w skupie zależy oczywiście w największym stopniu od notowań złota na światowych rynkach. Istnieje jednak również kilka innych czynników, które mogą mieć wpływ na to, jaką kwotę uda nam się uzyskać w skupie. Znaczenie ma na przykład postać złota, które chcemy sprzedać. Zwykle wyższą cenę uzyskamy za złoto inwestycyjne, czyli złote monety bulionowe i sztabki. Na niższy kurs złota możemy liczyć w przypadku tak zwanego złomu, czyli na przykład złotej biżuterii lub innych przedmiotów użytkowych ze złota. Pewien wpływ na to, jaką cenę uzyskamy w skupie, może mieć też jego lokalizacja. Często w większych miastach ceny są bardziej konkurencyjne. W mniejszych miejscowościach niektóre skupy złota mogą korzystać z lokalnego monopolu.

Gdzie sprzedać złoto?

Ceny skupu złota mogą się znacząco różnić w zależności od tego, jaki punkt odwiedzimy. Różnice te często mogą wynosić nawet kilkanaście procent. Gdzie sprzedać złoto inwestycyjne? Możliwości mamy kilka, ale nie każda z nich da nam możliwość uzyskania atrakcyjnej ceny. Nie najlepszym pomysłem jest sprzedaż złota inwestycyjnego w takich placówkach jak lombardy. Nie da się ukryć, że punkty tego rodzaju korzystają często z trudnej sytuacji finansowej swoich klientów. Dodatkowo skup i sprzedaż złota są dla nich jedynie działalnością poboczną. Często wiąże się to z wysokimi marżami, a co za tym idzie niskim kursem złota. Gdzie jeszcze można sprzedać złoto? Kolejnymi miejscami, które często prowadzą skup złota, są punkty jubilerskie. Tego rodzaju firmy często wykorzystują zakupione złoto do dalszej produkcji biżuterii. W cenę skupu muszą więc wliczyć koszty rafinacji i dalszej obróbki materiału. To oczywiście również przekłada się na często zaniżony kurs złota. Poszukując skupu złota do dyspozycji mamy jeszcze wybrane oddziały banków. Niektóre placówki bankowe prowadzą skup złota, jednak oferowane przez nie kursy również nie należą do najwyższych. Wynika to z tego, że bank pobiera swoją prowizję od takich transakcji. Gdzie najlepiej sprzedać złoto? Jak zawsze przy takich okazjach polecamy sprzedaż złota w wyspecjalizowanych skupach. Nasza działalność skupia przede wszystkim na obrocie metalami szlachetnymi. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i rozległych kontaktach w branży jesteśmy w stanie zaoferować bardzo konkurencyjne ceny złota. Skup złota prowadzimy nie tylko w stacjonarnych punktach w kilkunastu największych miastach Polski. Prowadzimy także skup złota bez wychodzenia z domu. Wystarczy wypełnić krótki formularz na naszej stronie, a nasz pracownik skontaktuje się w celu ustalenia najdogodniejszej formy finalizacji transakcji.

Zapraszamy również do zapoznania się z innymi poradnikami dotyczącymi inwestowania w złoto:

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe