• Strona główna
  • Blog
  • Inwestowanie w złoto w 2021 – czy nadal się to opłaca? | skup.zlota.pl

Inwestowanie w złoto w 2021 – czy nadal się to opłaca?

Ostatnie dwa lata były bardzo łaskawe dla osób, które wcześniej zainwestowały w złoto. W 2019 na złocie można było zarobić kilkanaście procent. Jest to nieporównywalnie więcej, niż w tym samym czasie mogliśmy zyskać na bankowej lokacie. Od początku 2020 roku cena złota wzrosła już o ponad 20%, a wiele poważnych instytucji prognozuje dalsze wzrosty w przyszłym roku. Sprawdźmy, czy na pewno inwestowanie w złoto w 2021 roku to dobry pomysł.

Prognozy cen złota 2021

Na wzrost cen złota w 2020 wpływ miało kilka czynników. Większość ekspertów zgodnie wskazuje tu między innymi:

  • osłabienie dolara,

  • niepewność na rynkach związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa,

  • oczekiwanie na wynik wyborów w USA,

  • rosnąca w wielu krajach inflacja.

Nie jest tajemnicą, że złoto od zawsze było traktowane jako tak zwana bezpieczna przystań dla inwestorów. Nic więc dziwnego, że w tych burzliwych czasach coraz więcej osób skłania się ku tej formie lokowania kapitału. Rosnąca w wielu krajach inflacja związana jest z masowym dodrukiem pieniądza w ramach pomocy dla firm i osób indywidualnych poszkodowanych w wyniku obostrzeń związanych z COVID–19. Wielu analityków rynku złota zakłada, że podobne pakiety pomocowe będą przygotowywane również w przyszłym roku. To z kolei może przełożyć się na dalszy wzrost inflacji i jeszcze większe zainteresowanie inwestowaniem w złoto. Według raportów dotyczących prognozy cen złota na 2021 opublikowanych przez największe banki inwestycyjne, żółty metal będzie kosztował w przyszłym roku powyżej 2000 dolarów za uncję. Takie docelowe ceny złota wskazują między innymi Goldman Sach (2300$), Citibank (2400$), ANZ (2200$). Cenę zbliżoną do poziomu 2000 dolarów (dokładnie 1965$ za uncję) wskazują również analitycy banku HSBC.

Jak inwestować w złoto?

Inwestować w złoto możemy aktualnie na kilka różnych sposobów. Oczywiście najpewniejszym i najpopularniejszym sposobem na inwestowanie w królewski metal jest zakup fizycznego złota. Jest to tak zwane złoto inwestycyjne, czyli złote monety i sztabki. Na ich cenę składa się praktycznie tylko i wyłącznie wartość materiału, z którego są wykonane. Dodajmy, że zwykle nie warto inwestować w tak zwane złoto użytkowe, jak na przykład biżuteria. W przypadku tych przedmiotów dużą część ceny stanowi marża sprzedawcy, koszty wytworzenia itd.

Inwestowanie w złoto może przyjąć również inne, pośrednie formy. Inwestować możemy na przykład w akcje notowanych na giełdzie firm związanych z rynkiem złota. Dostępne dziś możliwości bankowości elektronicznej pozwalają w stosunkowo prosty sposób inwestować zarówno na polskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, jak i na rynkach zagranicznych. Istnieje również szereg innych, bardziej złożonych instrumentów finansowych pozwalających na inwestowanie w złoto. Są to na przykład kontrakty CFD na złoto lub tak zwane ETFy. Minusem tych form inwestowania jest jednak to, że często obarczone są wysokim ryzykiem, wymagają dużej wiedzy specjalistycznej i często również sporego kapitału. Nic więc dziwnego, że największą popularnością cieszy się zakup fizycznego złota. Na polskim rynku już od lat funkcjonują zaufane firmy, za pośrednictwem których możemy dokonać zakupu złotych monet czy sztabek. Nie powinniśmy mieć również problemu ze sprzedażą fizycznego złota. Istnieją specjalistyczne firmy oferujące atrakcyjne ceny skupu złota. Warto także dodać, że wraz ze wzrostem popularności inwestycji w złoto, coraz większa liczba inwestorów spogląda przychylnym okiem również na srebro czy diamenty. Więcej o sprzedaży tych ostatnich możecie przeczytać na stronie skup diamentów.

Czy warto kupować złoto w 2021?

Biorąc pod uwagę prognozy cen złota największych banków, inwestycja w złoto w 2021 nadal jest opłacalna. Duże znaczenie ma jednak to, czy ma to być dla nas inwestycja długo, czy krótkoterminowa. Musimy bowiem wziąć pod uwagę, że wiele analiz wskazuje również na możliwą korektę ceny złota w perspektywie krótkoterminowej. Większość ekspertów jest jednak zgodna, że w perspektywie mniej więcej roku czy dwóch czekają nas kolejne poważne wzrosty ceny złota. Nieco więcej na temat tego, jak i gdzie kupić złoto napisaliśmy w artykułach: