Blog

Gdzie i jak sprzedać złoty pierścionek?

Czy złoty pierścionek to dobra inwestycja? Jak i gdzie najlepiej sprzedać złoty pierścionek, gdy potrzebujemy szybkiego zastrzyku gotówki? Dziś postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania związane ze sprzedażą złotych pierścionków i biżuterii.

Ceny pierścionków złotych – od czego zależą?

Zacznijmy może od tego, od czego zależy cena złotego pierścionka w sklepie. Czynników wpływających na to, ile kosztuje złoty pierścionek, jest oczywiście całe mnóstwo. Spróbujemy jednak wymieniać te najważniejsze:

 • Waga pierścionka (nie wliczając kamieni).

 • Próba złota, czyli upraszczając to, ile czystego złota znajduje się w pierścionku.

 • Marża sprzedawcy – często jest to znacząca część ceny złotego pierścionka. Z tego względu zakup złotych pierścionków czy biżuterii jako inwestycji, nie jest najlepszym pomysłem.

 • Liczba i rodzaj kamienia szlachetnych lub półszlachetnych, które zostały oprawione w pierścionku.

Należy wyraźnie podkreślić, że złote pierścionki, biżuteria czy ogólnie złoto użytkowe nie jest najlepszym sposobem na inwestycję. Jak już wspomnieliśmy wyżej duża część ich ceny to koszt stworzenia pierścionka, a także marże kolejnych pośredników (producent, hurtownik, sprzedawca itd.). Nieco inaczej wygląda ta kwestia w przypadku złotych monet bulionowych i sztabek. Złoto inwestycyjne jest warte tyle, ile materiał, z którego jest wykonane.  Nie posiada ono dodatkowej wartości kolekcjonerskiej czy artystycznej.

Gdzie sprzedać złoty pierścionek?

Załóżmy, że z tego czy innego względu chcemy sprzedać złoty pierścionek. Musimy pamiętać, że złotą biżuterię sprzedajemy najczęściej jako tak zwany złom złota. Oznacza to, że skup złota płaci wyłącznie za materiał, z którego jest wykonana biżuteria. Wyjątkiem może być na przykład zabytkowa czy artystyczna biżuteria, są to jednak raczej rzadkie przypadki. Sprzedając klasyczną, komercyjną biżuterię nie mamy co niestety liczyć na to, że odzyskamy jej pełną cenę. Często w pierwszym odruchu chcemy udać się do najbliższej placówki prowadzącej skup złota. Zwykle są to lokalne kantory i lombardy. Wizyta w takim punkcie może jednak nie być najlepszym pomysłem z kilku powodów. Ceny skupu złota są tam często zaniżone. Różnica kursów złota pomiędzy takim punktem a specjalistycznym skupem złota może wynosić nawet kilkanaście procent. Lombardy często korzystają z trudnej sytuacji finansowej swoich klientów, a dodatkowo skup złota jest dla nich tylko działalnością poboczną. Złoty pierścionek możemy sprzedać również w niektórych oddziałach banku. Tu z kolei musimy się jednak liczyć z prowizją pobieraną przez banki. Dodatkowo złoto sprzedamy tylko w niektórych oddziałach wybranych banków. Większość mniejszych placówek nie prowadzi takiej działalności. Gdzie najlepiej sprzedać złoty pierścionek? Jak zwykle przy takich okazjach polecamy specjalistyczne skupy złota takie jak ten prowadzony przez naszą firmę. Obrót złotem jest dla nas podstawową działalnością, dzięki czemu jesteśmy w stanie zaoferować bardzo konkurencyjne ceny i wysoki poziom obsługi. Nasz skup złota działa online, ale posiadamy również fizyczne placówki we wszystkich największych miastach Polski.

Gdzie sprzedać złoty pierścionek z brylantem?

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o kwestii sprzedaży pierścionka z brylantem. Czasami może okazać się, że optymalnym rozwiązaniem jest sprzedaż osobno brylantu i pierścionka. Dotyczy to szczególnie kamieni o większych rozmiarach oraz brylantów posiadających specjalny międzynarodowy certyfikat. Jest to dokument potwierdzający klasę diamentu, czyli mówiąc wprost jego jakość, a co za tym idzie wartość. Więcej informacji o tym, jak i gdzie sprzedać tego rodzaju kamienie szlachetne znajdziecie na stronie skup diamentów.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat zakupy i sprzedaży złota inwestycyjnego, zapraszamy również do lektury naszych poradników:

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe