Blog

Jak sprzedać złoto nie tylko inwestycyjne?

3 zasady wyboru skupu

Celem każdej inwestycji jest zysk. Jeśli Wasza lokata w złoto osiągnęła już odpowiedni zwrot z inwestycji, czas pomyśleć o sprzedaży złota. Sprawdźmy więc, jak i gdzie sprzedać złoto, aby zarobić jak najwięcej.

Sprzedaż złota, a podatek

Zacznijmy może od spraw formalnych, czyli tego, jak wyglądają kwestie podatkowe, związane z zakupem i sprzedażą złota. Okazuje się, że na korzyści podatkowe możemy liczyć już w momencie zakupu złota inwestycyjnego. Tego rodzaju złoto nie jest bowiem traktowane jako towar. W związku z czym złoto inwestycyjne nie jest obłożone 23% podatkiem VAT. Warto zaznaczyć, że definicja złota inwestycyjnego obejmuje aktualnie:

 • Złote sztabki i płytki o próbie co najmniej 995. W tym również złote sztabki reprezentowane przez papiery wartościowe.
 • Złote monety wybite po roku 1800, o próbie co najmniej 900, które były lub nadal są środkiem płatniczym w kraju swojego wybicia. Dodatkowo takie monety nie mogą być sprzedawane w cenie przekraczającej o ponad 80% wartość samego materiału.

Zwolnienie tego rodzaju złota inwestycyjnego z podatku VAT obowiązuje w całej Unii Europejskiej. Warto jednak zaznaczyć, że nie dotyczy to złotej biżuterii czy też przedmiotów użytkowych wykonanych ze złota. Jest to jeden z powodów, dla których złota biżuteria nie do końca jest dobrą lokatą kapitału.

Inwestowanie w złoto jest korzystne pod względem podatkowym również przy sprzedaży złota. Złoto jest bowiem zwolnione z tak zwanego podatku Belki, czyli podatku od zysków kapitałowych. Wynosi on 19% i obejmuje między innymi to, co zarobimy na bankowej lokacie czy na giełdzie. Jeśli więc na akcjach zarobimy 1000 zł, to po podatku zostanie nam już jedynie 810 zł. Natomiast zarabiając 1000 zł na sprzedaży złota, zatrzymamy całą kwotę w kieszeni.

Ostatnia kwestia związana ze złotem i podatkami, to podatek dochodowy. Możemy go uniknąć, jeśli zakupiliśmy złoto jako osoba prywatna, a od daty zakupu minęło pół roku. Dokładnie musi to być 6 miesięcy liczone od końca miesiąca, w którym kupiliśmy złoto. Jako osoba prywatna musimy jednak pamiętać o podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli wartość sprzedawanego złota przekroczyła 1000 zł. 

Gdzie najlepiej sprzedać złoto?

Istnieje całkiem sporo punktów, w których możemy obecnie sprzedać złoto. Dotyczy to zarówno złota inwestycyjnego, jak i różnego rodzaju przedmiotów użytkowych ze złota. Najpopularniejsze, ze względu na dużą ich liczbę, są kantory i lombardy prowadzące skup złota. Tego rodzaju punkty jednak często zaniżają kursy złota, korzystając z trudnej sytuacji swoich klientów. Na stosunkowo niskie ceny złota możemy też liczyć w przypadku punktów jubilerskich. Złoto możemy również sprzedać w niektórych oddziałach banków. Część z tych placówek nałoży jednak na takie transakcje swoją prowizję. Zwykle na najlepszą cenę złota możemy liczyć w przypadku wyspecjalizowanych skupów metali szlachetnych.

Jak sprzedać złoto?

Mamy zasadniczo dwie podstawowe opcje sprzedaży złota. Możemy wybrać skup złota inwestycyjnego działający stacjonarnie lub skup złota online, do którego złoto wysyłamy zabezpieczoną przesyłką. W pierwszym przypadku sprawa jest dość jasna. Jedyne co musimy sprawdzić, to czy złoto zostało odpowiednio zważone i wycenione. Obliczenia dotyczące ilości czystego złota w posiadanych przez nas wyrobach, warto przeprowadzić wcześniej w domu. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wycena złota przeprowadzona w skupie będzie rzetelna. Jeśli natomiast zdecydujemy się na skorzystanie ze skupu złota online, warto sprawdzić kilka rzeczy. Przede wszystkim to, od kiedy firma prowadzi tego rodzaju działalność. Czy w sieci dostępne są jakiekolwiek opinie o tej firmie? Ważne jest również to, czy firma poza skupem online posiada także punkty stacjonarne, które można odwiedzić.  Jak zwykle zachęcamy do skorzystania z naszego skupu złota, który z sukcesami prowadzimy już od lat. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o sprzedaży złota, warto także rzucić okiem na artykuły:

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe