Blog

Gdzie w Polsce można znaleźć złoto – i czy to w ogóle jest możliwe?

Znalezienie żyły złota czy choćby kilku dużych brył tego kruszcu to marzenie wielu osób, które skutecznie podsycała kinematografia. Jednak dziś zostanie pionierem przemierzającym bezkresny dziki zachód w poszukiwaniu złotodajnych rzek raczej już nie wchodzi w grę. Mimo to co jakiś czas zdarza się, że ktoś przypadkiem trafi na pewną ilość złota. Czy jest to możliwe w Polsce? Sprawdźmy!

Złoto w Polsce – trochę historii

Złoto porusza wyobraźnię od zarania dziejów. Nie powinno więc dziwić, że pierwsze wzmianki o jego poszukiwaniu na ziemiach polskich pochodzą jeszcze ze średniowiecza. Największe jego pokłady odnaleziono i wykorzystywano w wielu przypadkach nawet do XX wieku na Dolnym Śląsku. Stąd też pochodzą takie nazwy, jak Złotoryja, Złoty Stok czy Góry Złote niedaleko Kłodzka. Szczyt „polskiej” gorączki złota to jednak czasy dość zamierzchłe – a mianowicie XVI i XVII wiek, kiedy zresztą omawiane obszary nie należały do Rzeczpospolitej. Pozostałością po tych czasach są jednak warte zobaczenia kopalnie w Złotym Stoku i Złotoryi, które nie działają już od lat. Oczywiście nie oznacza to, że całe złoto w tych okolicach zostało już wydobyte – jego regularne poszukiwanie stało się jednak obecnie po prostu nieopłacalne.

Sytuacja geopolityczna a złoto – dlaczego warto inwestować właśnie teraz?

Wydobycie złota w Polsce – czy jest w ogóle prowadzone?

A czy obecnie w Polsce pozyskuje się złoto? I tak, i nie. W teorii działalność tego rodzaju nie jest prowadzona, i to mimo odnalezienia w okolicy Polkowic złoża szacowanego na 80 ton. Niestety jego usytuowanie sprawia, że wydobycie byłoby bardzo kłopotliwe i nieopłacalne. Jeśli jednak zerkniemy na statystyki, to okaże się, że w Polsce wydobycie złota wynosi obecnie około 2,5 tony rocznie. Sytuacja ta nie wynika jednak z błędu. Po prostu żółty metal pozyskiwany jest przy okazji wydobycia innych surowców – prym wiedzie w tym przypadku KGHM. Oczywiście wspomniana ilość nie jest na tyle duża, by mogła wpłynąć na ceny złota na świecie – globalnie obecnie pozyskuje się 3,1 tysięcy ton, jednak jego wartość jest naprawdę spora. W tym miejscu warto też podkreślić, że nie można wykluczyć odkrycia na terenie Polski nowych złóż złota – wspomniana „żyła” rozpoznana została w 2002 roku. Jednak nawet byłyby to pokłady nadające się do eksploatacji, to raczej na pewno ich wielkość nie sprawi, że staniemy się „złotą potęgą”.

Gdzie lepiej sprzedać złoto – w lombardzie czy u jubilera?

Gdzie szukać złota w Polsce?

Jeśli więc chcielibyśmy szukać złota w Polsce na własną rękę, to sytuacja nie wygląda zbyt dobrze. Dla osób posiadających dużo czasu, samozaparcia i nienastawionych na zysk polecić można wycieczki na Dolny Śląsk – Złotoryja, Złoty Stok, Lwówek Śląski czy Góry Izerskie to miejsca, gdzie istnieje szansa na znalezienie drobinek złota, przede wszystkim w rzekach. Z pewnością jednak nie należy się w tym przypadku nastawiać na duży zysk, konieczne jest także wyposażenie się w odpowiednie sita do przesiewania piasku.

Poszukiwanie złota w Polsce a prawo

Mówiąc o szukaniu i wydobyciu złota w Polsce, pamiętać też trzeba o przepisach. Zgodnie z prawem, wydobycie i eksploatacja złóż złota – czy jakiegokolwiek innego minerału, wymaga odpowiedniej koncesji. Warto przy tym jednak zwrócić uwagę, że w przypadku przesiewania rzecznego piasku nie mamy do czynienia z faktycznym złożem. Takie poszukiwanie złota trudno też uznać za działanie degradujące dla środowiska czy w jakikolwiek sposób niebezpieczne. Mimo to nie można zapominać, że chcąc szukać złota w rzece, zawsze musimy uzyskać pozwolenie właściciela terenu, a każde znalezisko w teorii powinniśmy oddać do Starosty celem „odnalezienia” właściciela. Dopiero w sytuacji, gdy nie zostanie on stwierdzony (co jest oczywiste), pozyskane złoto przechodzi na własność właściciela terenu i znalazcy.

Złoto inwestycyjne – 5 pytań, które musisz sobie zadać, zanim je kupisz

Czy da się pozyskać kruszec z rzeki, przetopić go i wykorzystać jako złoto inwestycyjne? Niestety w Polskich warunkach to niemożliwe. Działalnością taką zająć się mogą tylko przedsiębiorstwa górnicze. Mimo to dobrze pamiętać, że mamy rodziną złotą historię i metal ten pozyskuje się w Polsce także obecnie.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe