Blog

Jak zapewnić bezpieczeństwo finansowe dzieci?

Bezpieczeństwo finansowe pociech to jeden z priorytetów troskliwych rodziców. Dzieciom zapewnia ono ułatwiony start w samodzielnym życiu, rodzicom zaś – pewność, że zrobili wszystko, co możliwe, by przygotować potomstwo do stawiania czoła wyzwaniom dorosłości. Jak zatem zabezpieczyć przyszłość dzieci? Oto kilka porad.

Oszczędności = zabezpieczenie finansowe

Zabezpieczenie dziecka na przyszłość może wymagać od rodziców zgromadzenia odpowiedniej ilości kapitału. Przy tym należy zaznaczyć, że oszczędzanie warto rozpocząć możliwie wcześnie, mając na uwadze, że finanse dziecka przez około 20 lat będą zależeć wyłącznie (lub prawie) od nas. Nawet niewielka suma miesięcznych oszczędności poczynionych na poczet przyszłości dziecka w skali rocznej może przerodzić się w setki (a nawet tysiące) złotych. W tym przypadku zatem, dbając o bezpieczeństwo finansowe dzieci, warto postawić na systematyczność. Wystarczy pomyśleć, że zaoszczędzone 100 zł w skali miesiąca przeradza się w 1200 zł rocznie. W ciągu dekady daje nam to aż 12 tysięcy złotych!

Lokaty a bezpieczeństwo finansowe dzieci

Gdy rozmawiamy o oszczędnościach w kontekście tego, jak zabezpieczyć przyszłość dla dzieci, bardzo możliwe, że w pierwszej kolejności na myśl przyjdą nam lokaty bankowe. Szereg czynników ekonomicznych, takich jak rosnącą inflacja, sprawia jednak, że obecnie mogą one stanowić nie najlepsze miejsce lokaty kapitału dla zabezpieczenia dzieci. Interesującą alternatywę dla nich stanowią inwestycje, obarczone jednak pewnym ryzykiem. A zatem jak inwestować mądrze i gdzie ulokować oszczędności?

Inwestycje w złoto dla bezpieczeństwa dzieci

Dlaczego kupowanie złota może stanowić odpowiedź na pytanie, jak zabezpieczyć przyszłość finansową dziecka? Powodów jest wiele. Stawiając na złoto, a nie lokaty bankowe, chronimy nasze środki przed rosnącą inflacją. Co więcej – inwestycje w złoto często pozwalają nie tylko oszczędzić pieniądze przeznaczone na zabezpieczenie przyszłości dzieci, lecz równie je pomnożyć. Dlaczego? Analiza rynku uświadamia nam fakt, że ceny złotego kruszcu w dłuższej perspektywie rosną – a jego zasoby są ograniczone. W kryzysowych sytuacjach, np. kryzysu na rynku, wartość złota nie podlega też takim zawirowaniom jak np. wartość akcji giełdowych. Chyba że uwzględnimy możliwość nagłego wzrostu wartości surowca. Mówiąc o złocie w kontekście przyszłości dzieci, warto też nadmienić o jego szerokiej dostępności (i zróżnicowanej wadze proponowanych sztabek i monet) oraz łatwości sprzedaży surowca. Przy okazji zachęcamy do lektury naszego tekstu Jak kupować złoto?

Nieruchomości jako lokata kapitału

Jeśli jesteśmy w stanie pozwolić sobie na duży wkład początkowy – inwestycje w nieruchomości mogą stanowić wiarygodne zabezpieczenie finansowe dzieci na długie lata. Mowa tu zarówno o zakupie mieszkania na wynajem w atrakcyjnej lokalizacji (nawet na kredyt), jak i nabyciu działki budowlanej. Zabezpieczenie finansowe na przyszłość może w końcu stanowić również nasz dom.

Inwestycje w rozwój – bezpieczna przyszłość dla dzieci

Gromadzenie i pomnażanie oszczędności z myślą o przyszłości dziecka to dobry pomysł. Są jednak wydatki, które powinniśmy uważać za nieuniknione i bardzo potrzebne – należą do nich te związane z edukacją oraz szeroko pojętym rozwojem pociech. Warto więc posłać je do dobrej szkoły, wspierać w razie problemów korepetycjami, kursami czy pomocami naukowymi. Pomyślną przyszłość dzieci wspomożemy też finansowo w sytuacji, gdy będą one chciały podjąć naukę czy studia w innym mieście, czy za granicą. Po zdobyciu odpowiedniego wykształcenia i umiejętności będą one w stanie znaleźć dobrze płatną pracę i samodzielnie zatroszczyć się o stabilność finansową.

Edukacja to jednak nie tylko dyplomy i tytuły naukowe – to również wpajanie naszym dzieciom odpowiednich wartości i postaw już od najmłodszych lat. Pragnąc zadbać o bezpieczeństwo finansowe dzieci, uczmy je wartości pieniądza, oszczędności, terminowości i odpowiedzialności. Doradzajmy im, jak planować budżet i wydatki. To wszystko popłaca!

A zatem, zachodząc w głowę, jak zabezpieczyć przyszłość finansową dziecka, powinniśmy pomyśleć zarówno o oszczędnościach, jak i inwestycjach. Za bezpieczne lokaty kapitału uchodzą cenne surowce, takie jak złoto inwestycyjne, czy np. nieruchomości. Pod uwagę można wziąć również m.in. zakup obligacji skarbowych czy papierów wartościowych. Rzecz jasna możemy również przekazać dzieciom dobrze prosperującą firmę. Najważniejsza dla zabezpieczenia dziecka jest jednak jego edukacja, która powinna stanowić nasz niekwestionowany priorytet. Pamiętajmy jednak również o odpowiedzialności – także za własne finanse!

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe