Blog

Jak inwestować i pomnażać oszczędności?

Popularne przez wiele lat lokaty bankowe są dziś kompletnie nieopłacalne. Niskie stopy procentowe i najwyższy od lat wskaźnik inflacji sprawiają, że ulokowane w banku pieniądze będą w szybkim tempie traciły swoją wartość. W związku z tym wiele osób szuka alternatywnych sposobów na to, jak inwestować oszczędności i pomnażać własny kapitał. Jeśli należycie do tej grupy, to zapraszamy do dalszej lektury.

Jak inwestować oszczędności – najważniejsze zasady

Niezależnie do tego, jak chcemy pomnożyć nasze oszczędności, powinniśmy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach inwestowania. Zanim przejdziemy do konkretnych sposobów inwestowania oszczędności, warto je przypomnieć:

 • Każda inwestycja niesie ze sobą ryzyko. Niezależnie od tego, co obiecuje nam świat finansów, nie ma w 100% pewnych inwestycji i gwarantowanych zysków. To, jak szybko może się zmienić sytuacja na rynkach, dobitnie pokazał rok 2020. Pamiętajmy również, że to my ponosimy pełną odpowiedzialność za nasze decyzje inwestycyjne. Z tym punktem wiąże się również stara zasada, mówiąca o tym, że inwestować należy tylko to, na stratę czego możemy sobie pozwolić.
 • Zanim zdecydujemy, jak zainwestować oszczędności, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki jest cel naszej inwestycji. Inaczej będziemy lokować oszczędności przeznaczone na emeryturę, a inaczej dodatkowe wolne środki, które możemy stracić. Warto więc ustalić przede wszystkim to, jaki jest nasz horyzont inwestycyjny i na jaką stopę zwrotu liczymy.  

 • Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego to kolejna bardzo istotna kwestia, o której powinniśmy pamiętać, chcąc pomnożyć oszczędności. Dywersyfikacja portfela polega na inwestowanie w różne instrumenty finansowe o zróżnicowanym stopniu ryzyka. Dzięki temu ewentualne straty poniesione na jednym instrumencie są równoważone przez zyski z innych inwestycji. W przeszłości więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Co to jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego?

Jeśli interesują Was ogólnie zasady dotyczące oszczędzania, to zapraszamy również do lektury poradnika Jak zacząć oszczędzać pieniądze?

Jak bezpiecznie pomnożyć swoje oszczędności?

Wspomnieliśmy już na początku naszego poradnika, że nie istnieją całkowicie bezpieczne i gwarantujące zysk inwestycje. Ryzyko związane z tym, jak pomnożyć swoje oszczędności, możemy jednak zminimalizować. Zamiast inwestować w instrumenty o wysokim stopniu ryzyka, jak akcje spółek giełdowych, pary walutowe na rynku forex czy modne ostatnio kryptowaluty, możemy wybrać formy inwestowania od wielu lat uznane za sposoby na bezpieczne lokowanie oszczędności. Pierwszym sposobem na takie stosunkowo bezpieczne pomnażanie oszczędności, który najczęściej przychodzi nam do głowy, jest oczywiście złoto inwestycyjne.

Pomnażanie oszczędności, a inwestowanie w złoto

Ceny złota w skupie rosną dynamicznie już od kilku lat. Nie mamy oczywiście gwarancji, że kolejne lata przyniosą podobne wzrosty. Jednak w ujęciu historycznym złoto, podobnie jak nieruchomości, cały czas zyskuje na wartości. Jeśli zastanawiacie się, jak bezpiecznie pomnożyć oszczędności w dłuższej perspektywie, to zdecydowanie warto wziąć pod uwagę właśnie inwestycję w królewski metal. Bardzo dużą rolę odgrywa tu wspomniany wcześniej horyzont inwestycyjny, czyli to ile jesteśmy w stanie czekać na osiągnięcie satysfakcjonującego nas zysku. Dosyć dobrze widać to na przykładzie poniższego wykresu, obrazującego ceny złota na przestrzeni ostatnich 20 lat.

Źródło: https://pl.tradingview.com/

Widać na nim wyraźnie, że złoto cały czas zyskuje na wartości. Musimy się jednak liczyć z tym, że kupując na tak zwanej górce, możemy czekać nawet kilka lat na osiągnięcie zysków. Dlatego tak ważne jest określenie naszego horyzontu inwestycyjnego, zanim zdecydujemy, jak zainwestować oszczędności.

Jak zainwestować oszczędności w złoto?

Sam proces inwestowania naszych oszczędności w złoto jest banalnie prosty. Najpopularniejszy jest po prostu fizyczny zakup złota inwestycyjnego w postaci złotych monet czy sztabek. Takiego zakupu dokonujemy oczywiście wyłącznie w zaufanych, działających od lat firmach. Na polskim rynku funkcjonuje kilka takich podmiotów oferujących szeroki wybór produktów menniczych. Aby zainwestować oszczędności w złoto, nie potrzebujemy też bajońskich sum. Minimalny próg takiej inwestycji to zaledwie kilkaset złotych. Tyle kosztują obecnie najmniejsze złote sztabki o wadze 1 g. O inwestowaniu w złoto i o tym, czy jest to nadal opłacalne, pisaliśmy również w artykułach:

 

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe