Blog

Gdzie ulokować oszczędności?

Stopy procentowe zbliżone do zera i szybki wzrost inflacji sprawiają, że coraz większa liczba Polaków martwi się o swoje oszczędności. Przekraczająca 4% inflacja powoduje, że ulokowane w banku pieniądze topnieją w zastraszającym tempie. Warto więc zastanowić się, w co inwestować oszczędności, aby nie tylko ochronić nasz kapitał, ale również go pomnożyć.

W co lokować oszczędności?

Przez wiele lat najpopularniejszą formą inwestowania oszczędności w Polsce były lokaty bankowe. Dziś wysoka inflacja i wysokość stóp procentowych sprawiają, że taka forma lokowania oszczędności jest kompletnie nieopłacalna. Nic nie zapowiada również, żeby ta sytuacja miała się szybko zmienić. W co więc lokować oszczędności? Zanim odpowiemy sobie na to pytanie, chcielibyśmy podkreślić kilka istotnych kwestii. Po pierwsze jest to szeroko pojęta ocena ryzyka. Zawsze musimy ocenić, w jakim stopniu bezpieczne są nasze oszczędności i jak duże jest ryzyko ich utraty. Bardzo istotną kwestią jest również dywersyfikacja naszego portfela inwestycyjnego, o której pisaliśmy już w przeszłości na naszym blogu. W największym skrócie chodzi o rozłożenie ryzyka poprzez ulokowanie naszych oszczędności w kilku czy nawet kilkunastu różnych instrumentach finansowych. Dzięki temu ewentualne straty danej inwestycji są równoważone przez zyski osiągnięte na innych instrumentach.

W co inwestować oszczędności w 2021?

Miniony 2020 rok upłynął nam pod znakiem pandemii koronawirusa. Jedną z najpoważniejszych konsekwencji pandemii były oczywiście różnego rodzaju zawirowania gospodarcze i kryzys finansowy w wielu branżach. W wyniku wprowadzanych na całym świecie obostrzeń, wielu ludzi utraciło z dnia na dzień źródło zarobków. Sytuacja gospodarcza na całym świecie sprawiła, że inwestorzy zwrócili się w stronę form lokowania oszczędności uznanych za bezpieczne. Postanowiliśmy więc sprawdzić, w co inwestować oszczędności w 2021 i jakie są aktualnie najbezpieczniejsze formy lokowania kapitału.

Lokowanie oszczędności w złocie

Na pierwszym miejscu znalazło się oczywiście lokowanie oszczędności w złocie. Królewski metal jest nam bliski ze względu na prowadzoną przez nas działalność. Jednak to nie z tego powodu postanowiliśmy napisać o inwestowaniu oszczędności w złoto. O atrakcyjności takiej lokaty zadecydowały dwa czynniki. Po pierwsze złoto inwestycyjne to aktualnie jeden z bardzo niewielu sposobów na ochronę naszych oszczędności przed inflacją. Drugim powodem jest to, że lokowania oszczędności w złocie pozwala nie tylko na ich ochronę, ale często również na ich pomnożenie. W perspektywie lat ceny złota w skupie i na światowych rynkach rosną praktycznie cały czas. Oczywiście w krótszej perspektywie musimy się liczyć z możliwością korekty cen złota. Jeśli jednak zastanawiacie się, w co zainwestować oszczędności długofalowo, to złoto jest idealną odpowiedzią. Na ten temat pisaliśmy już między innymi w artykułach Oszczędzanie na emeryturę poprzez inwestowanie w złoto oraz 5 sposobów na oszczędzanie dla dziecka. Ochrona oszczędności przed inflacją i możliwość pomnożenia kapitału to jednak nie jedyne zalety złota inwestycyjnego. Do tej listy możemy dodać jeszcze niski próg wejścia (najmniejsze dostępne na rynku złote sztabki ważą zaledwie 1g.), dużą dostępność produktów menniczych oraz łatwą zbywalność złotych monet i sztabek.

Lokowanie oszczędności w nieruchomości

Stopy procentowe na poziomie zbliżonym do zera oznaczają nie tylko to, że nic nie zarobimy na lokacie. Niskie stopy procentowe wiążą się również z możliwością uzyskania stosunkowo korzystnego kredytu hipotecznego i ulokowania oszczędności w nieruchomościach. Pisaliśmy już na ten temat w artykule W co inwestować w 2021, a w co nie. Mieszkanie na wynajem czy działka budowlana w atrakcyjnej lokalizacji mogą być lokatą oszczędności, która ochroni nasze pieniądze przed wysokim wskaźnikiem inflacji. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że lokowanie oszczędności w nieruchomościach wymaga zdecydowanie większego wkładu minimalnego niż w przypadku lokowania oszczędności w złocie. 

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe