Srebro czy złoto, czyli w co obecnie warto inwestować?

Nie da się ukryć, że w ostatnich latach inwestycje w metale szlachetne stają się coraz popularniejsze. Warto zauważyć, że największym wzięciem wśród kupujących cieszą się, znane z wyrobów jubilerskich, złoto i srebro. Które z nich lepiej nadaje się do inwestycji?

Po co inwestować w metale szlachetne?

Na początek warto jednak zastanowić się, jaki jest w ogóle cel inwestycji w metale szlachetne? Niektóre osoby dalej bowiem uważają, że jest to trochę fanaberia. Fakty są jednak takie, że inwestycje w złoto, srebro, platynę czy pallad są po prostu całkiem niezłym sposobem na zarobek, a to z racji dużych wahań kursów tych metali. Wynika to z faktu, że dziś substancje te są traktowane na giełdzie tak samo, jak inne surowce.

Inwestycje w metale szlachetne mają jednak często także drugi cel. Jest nim zabezpieczenie posiadanego kapitału. Działania tego typu wynikają z faktu, że fizyczna postać tych metali posiada dużą wartość, która jest znacznie mniej wrażliwa na załamania gospodarcze czy kryzysy na świecie. Złoto to bowiem zawsze złoto – rzecz, która posiada wartość zawsze i wszędzie. Papierowy pieniądz można z kolei w każdej chwili dodrukować czy też ustawowo pozbawić wartości.

Inwestowanie w złoto

Zalety inwestycji w złoto

Najbardziej znanym metalem szlachetnym jest z pewnością złoto. Jest ono też bardzo chętnie kupowane w celach inwestycyjnych. Na początek warto zauważyć, że złoto jest obecnie zdecydowanie droższe niż srebro (uncja złota kosztuje prawie 75 razy więcej), co z pewnością jest zaletą przy dużych inwestycjach w fizyczny metal – nie ponosi się bowiem dużych kosztów magazynowania. Innym argumentem za inwestycjami w złoto może być też większa stałość jego cen. W przeciągu ostatnich 5 lat różnica między najniższym a najwyższym kursem wyniosła około 70%, co sprawia, że zakup żółtego metalu jest dość bezpieczny. Kolejną dużą zaletą inwestycji w złoto w polskich warunkach jest fakt, że metal ten nie jest obłożony podatkiem VAT w wysokości 23% – co zdecydowanie obniża koszty zakupu.

Czy znasz te 3 fakty o cenie złota?

Zalety inwestycji w srebro

Inwestycje w srebro mają jednak także szereg zalet. Przede wszystkim z racji ceny jest ono dostępne dla szerszej grupy osób – 1 uncja tego metalu kosztuje bowiem obecnie około 61 złotych. Drugą bardzo ważną cechą srebra jest jego obecne duże niedoszacowanie względem złota. Patrząc bowiem na częstość występowania, stosunek cen tych metali powinien wynosić około 1:17 i maleć. Wynika to z faktu, że duże ilości srebra są bezpowrotnie zużywane przez przemysł. W teorii więc srebro prędzej czy później powinno „nadrobić” różnicę cen i zdecydowanie zdrożeć. Na koniec warto też dodać, że większa niestabilność cen srebra ma też swoje zalety. Inwestowanie w ten metal jest bowiem bardziej niebezpieczne, jednak może też dać większe zyski!

Inwestycje w srebro – dowiedz się więcej!

Wybór między srebrem a złotem powinien więc wynikać z własnego planu na inwestycje. Jeśli zależy nam na dużym zarobku i nie przejmujemy się kwestią bezpieczeństwa, z pewnością można postawić na srebro. Jednak jeśli ważniejsza jest dla nas stabilność lub posiadamy bardzo duży kapitał, to złoto będzie dużo lepszym rozwiązaniem. Na koniec warto też dodać, że zawsze można wybrać też trzecią drogę – i zainwestować zarówno w złoto, jak i srebro.

Kupno lub sprzedaż metali szlachetnych?