Blog

Jak nie dać się oszukać przy zakupie złota?

 

Zakup złota to dla wielu inwestycja w przyszłość i zabezpieczenie "na trudne czasy". Niestety złoto - jak każda wartościowa rzecz - ściąga najrozmaitszych fałszerzy i oszustów. Jak więc się zabezpieczyć, by inwestycja na stare lata nie stała się finansową katastrofą?

 

Kieruj się rozsądkiem i wiedzą przy zakupie złota

Pierwszą i chyba najważniejszą kwestią przy omawianiu bezpieczeństwa zakupu sztabek czy monet ze złota jest problem wiedzy i rozsądku kupców. Mimo, że wydaje się to oczywiste, to w dalszym ciągu oszuści zarabiają przede wszystkim na osobach łatwowiernych i niedoinformowanych. Każda osoba przed rozpoczęciem inwestycji w złoto powinna zebrać konkretną wiedzę na temat cen (więcej informacji na ten temat można uzyskać np. TUTAJ ), rodzajów produktów, oznaczeń i choć podstawowych metod weryfikacji. Bez tych wiadomości możemy liczyć tylko na uczciwość sprzedawcy.

 

Kupuj złoto u sprawdzonych sprzedawców

Wraz z rosnącym popytem na złoto zwiększa się też liczba oszustów próbujących sprzedać najróżniejsze produkty "złotopodobne". Techniki i rozwiązania stosowane przez takie osoby są najróżniejsze, najbardziej popularne jest przy tym umieszczanie np. wolframowych prętów w sztabkach czy sprzedawanie produktów jedynie pozłacanych jako wykonanych w całości ze złota. Wiadomym jest przy tym, że znane i duże firmy produkujące i handlujące złotem nie mogą sobie pozwolić na oszustwa czy chociażby przypadkową dystrybucje fałszywego złota. Dlatego też zakupy w tego typu instytucjach obarczone są praktycznie zerowym ryzykiem, choć i w tym przypadku zawsze warto na wszelki wypadek zachować czujność. Nie znaczy to oczywiście, że kupując u małego dilera z założenia narażeni jesteśmy na niebezpieczeństwo. Zawsze jednak warto w takiej sytuacji dokładnie sprawdzić kupowane złoto.

 

Zawsze sprawdzaj prawdziwość kupowanego złota

Najlepszym sposobem na upewnienie się, że kupowane przez nas złote sztabki czy monety są prawdziwe jest ich dokładne sprawdzenie. Oczywiście sposobów na uwierzytelnienie zakupu jest całkiem sporo (więcej informacji TUTAJ ), należy sobie jednak zdać też sprawę z ograniczeń niektórych z nich. Bezwzględnie zacząć powinniśmy od sprawdzenia oznaczeń i ewentualnego opakowania sztabki. Jeśli pod tym względem wszystko gra, to możemy rozpocząć inne testy (nigdy nie wolno zawierzyć tylko oznaczeniom czy dobrze wyglądającemu certipackowi!), czy to poprzez sprawdzenie wymiarów i wagi - czy zgadzają się one z wartością katalogową (wszyscy producenci zamieszczają tego typu informacje na swoich stronach internetowych). Warto też przeprowadzić np. próbę z magnesem - czyste złoto nie będzie go przyciągać - choć i tu należy zdać sobie sprawę, że np. w przypadku biżuterii o niskiej próbie zawartość innych metali może sprawić, że będzie ona przyciągana. Istnieje też wiele technicznych sposobów sprawdzenia autentyczności złota, poczynając od badań ultrasonografem, czy na przewodnictwo prądu, a kończąc na starej jak świat metodzie "na słuch". Jako ciekawostkę można tu dodać, że w ostatnim czasie pojawiły się nawet aplikacje na smartfony, które pozwalają na weryfikacje monet właśnie po częstotliwości rezonansu.

Zakup złota to bez wątpienia bardzo poważna inwestycja, dlatego też zawsze warto odpowiednio się do niej przygotować merytorycznie. Na korzyść kupców działa fakt, że kilka podstawowych testów na prawdziwość złota można wykonać praktycznie bezpłatnie i do tego szybko. Powinny one zagwarantować dość duże bezpieczeństwo, a w połączeniu ze zdrowym rozsądkiem - praktycznie pewność, że nie damy się oszukać.

 

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe