Blog

Jak rozpoznać fałszywą złotą monetę? Mamy na to aż 8 sposobów!

Coraz większe zainteresowanie złotem inwestycyjnym niestety sprzyja także oszustom. Na rynek trafiają zatem również podrobione monety, a łatwowierni kupcy ponoszą coraz większe straty. Oczywiście czasem i doświadczeni inwestorzy dadzą się nabrać na doskonale podrobione monety, w większości przypadków można je jednak rozpoznać już na pierwszy rzut oka. Dowiedz się jak to zrobić!

1. Lepiej zapobiegać!

Na początek warto przypomnieć starą prawdę, że najlepszą ochroną przed oszustwem jest korzystanie tylko z zaufanych źródeł – mogących poszczycić się wieloma przychylnymi opiniami, sprawdzonymi i mogącymi udowodnić autentyczność oferowanych rozwiązań. Jednym z pewnych miejsc, gdzie można kupić złote monety jest na pewno firma SkupZłota.pl.

2. Sprawdź krawędzie!

Jeśli jednak nie jesteś pewny oryginalności monety, to przede wszystkim przyjrzyj się jej z bliska! Jeśli masz też taką możliwość, to dla porównania skorzystaj z posiadanej już na 100% oryginalnej złotej monety tego samego rodzaju. Na początek warto zwrócić uwagę na krawędzie - czy są ostre i zawierają wyraźne ząbkowanie i zarysowane ranty. Podróbki na ogół są dużo mniej starannie wykonane!

3. Sprawdź napisy i motyw graficzny!

Gdy brzegi nie budzą wątpliwości, to warto też przyjrzeć się napisom oraz ewentualnym grafikom na awersie i rewersie monety. Jeśli są one niewyraźne bądź sprawiają wrażenie źle odlanych, to bardzo możliwe, że masz właśnie do czynienia z podróbką! Należy też dodać, że warto kupować monety znanych rodzajów, jak np. Wiedeńscy Filharmonicy.

4. Sprawdź kolor!

Kolejnym elementem sprawdzania monety wzrokiem jest barwa. Złota moneta powinna się błyszczeć i mieć intensywny kolor. Jeśli jest matowa, kiepsko odbija światło lub posiada plamy, to prawdopodobnie z tym kruszcem nie ma zbyt wiele wspólnego. Warto jednak pamiętać, że sam wygląd to nie wszystko - dobra matryca i pokrycie warstewką złota może bardzo łatwo nas oszukać!

5. Sprawdź wymiary!

Bardzo dobrym sposobem na wyłapanie fałszywek jest sprawdzenie wymiarów monety. Jeśli jest ona większa lub też mniejsza niż oryginał, to na 100% mamy do czynienia z oszustwem. Warto przy tym wyposażyć się w tzw. linijkę Fisha, która pozwala na szybkie sprawdzenie wymiarów. O tej metodzie przeczytasz też w TYM tekście. 

6. Sprawdź wagę!

Wymiary się zgadzają? W takim razie jeśli moneta jest fałszywa, to bardzo możliwe, że będzie różnić się wagą. W większości przypadków podrobione monety będą zdecydowanie lżejsze niż złote oryginały. O właściwościach fizycznych złota  - i nie tylko, przeczytasz TUTAJ.

7. Sprawdź dźwięk!

Jeśli dalej nie jesteś przekonany, to możesz także sprawdzić dźwięk, jaki wydaje moneta. Każdy, kto miał już do czynienia z prawdziwym złotem wie, że jest on dużo głębszy i dłuższy niż w przypadku zwykłego bilonu. Jeśli jednak nie wiemy, jak rozróżnić dźwięk, to możemy skorzystać ze specjalnych aplikacji na smartfony, które rozpoznają prawdziwe złote monety za nas.

8. Sprawdź magnetyzm!

Ostatnim szybkim sposobem na sprawdzenie wiarygodności monet jest zbliżenie do niej magnesu. Jeśli moneta zostanie przyciągnięta, to na pewno nie jest wykonana ze złota, gdyż metal ten nie wykazuje właściwości magnetycznych.

Jeśli zakupione monety przeszły pozytywnie przez wszystkie testy, to bardzo mało prawdopodobne, by były one podrobione. A jeśli interesujesz się złotem inwestycyjnym, to zapraszamy do odwiedzenia TEJ strony.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe