3 fakty o cenie złota, o których nie uczą w szkołach

Dla każdej osoby inwestującej w złoto bardzo ważna jest cena. Nawet bowiem, gdy nasz zakup traktujemy jedynie jako zabezpieczenie kapitału, to jednak zawsze lepiej kupić więcej kruszcu za te same pieniądze. W tym tekście postanowiliśmy przedstawić trzy mniej znane czynniki, które wpływają na cenę złota.

1. Złoto drożeje – czy aby na pewno?

Każda osoba inwestująca w złoto zdaje sobie sprawę, że cena tego metalu bardzo dynamicznie się zmienia. Wiele osób, śledząc wykresy kursu jednej uncji, w jednej chwili widzi np. spadki, a już w drugiej orientuje się, że kruszec, który chcieli kupić, wcale nie jest tańszy. Czym jest to spowodowane? To proste – złoto notowane jest w dolarach, w związku z czym cena jednej uncji dla osoby kupującej za złotówki będzie uzależniona zarówno od samego notowania metalu, jak i od kursu USD do PLN. W związku z tym absolutnie nie powinny nas dziwić sytuacje, w których złoto np. drożeje na giełdzie w Londynie, ale równocześnie tanieje dla polskich inwestorów – warto o tym pamiętać, wyczekując na najlepszy moment na zakup lub sprzedaż!

Kupno lub sprzedaż złota – tylko w pewnych instytucjach.

2. Im gorzej, tym lepiej – dla ceny złota!

O tym, że ceny na giełdzie są uzależnione od różnych czynników, także zewnętrznych, wie niemal każdy. Interesując się zakupem złota warto jednak wiedzieć, że metal ten reaguje na ogół inaczej niż np. akcje. O ile bowiem, uogólniając, w spokojnych dla gospodarki czasach ceny papierów wartościowych rosną, to w przypadku metali szlachetnych na ogół nie zmieniają się one w znaczący sposób, a nawet ulegają obniżce. Z kolei gdy tylko rozpoczyna się poważny kryzys (albo chociaż pojawia się poważne ryzyko jego wystąpienia), złoto na ogół bardzo szybko zyskuje na wartości. Zjawisko to wynika z bardzo prostego faktu – złoto traktowane jest powszechnie jako zabezpieczenie na trudne czasy i uniwersalna waluta, która w trakcie kryzysu nie straci na wartości jak papierowy pieniądz, a co więcej – będzie łatwa do wymiany na inne dobra w każdym zakątku kraju. Nie powinno wobec tego dziwić, że różnego rodzaju katastrofy przekonują inwestorów do gwałtownego zakupu dużych ilości złota.

Chcesz dowiedzieć się więcej o cenach złota?

3. Cena złota jest powiazania z realnymi stopami procentowymi

Bardzo ciekawym zjawiskiem związanym z ceną złota jest jej powiązanie z realnymi stopami procentowymi. Sytuację tę w sposób drastyczny, ale też najbardziej wyraźny, widać było w Stanach Zjednoczonych w 1980 roku, gdy nagła podwyżka stóp przez rząd niemal z miejsca zatrzymała rosnące przez całe poprzednie dziesięciolecie ceny złota i doprowadził do około 20-letniego okresu spadków jego wartości – i jednocześnie powrotu zaufania do dolara. Podobną, choć mniej spektakularną korektę cen widzieliśmy też w latach 2012-15, gdy również nawet niewielkie podwyżki stóp procentowych powstrzymały dalsze odchodzenie inwestorów w stronę fizycznego złota.

Inwestycje w złoto – dowiedz się, czego nie robić!

Wybierając dobry moment na zakup lub sprzedaż złota warto więc zdawać sobie sprawę z różnych czynników wpływających na jego cenę. Inaczej łatwo możemy dać się zaskoczyć nagłym spadkiem czy nieprzewidywanym wzrostem!

Czy wiesz, jak będzie się zachowywać złoto w 2017 roku?