Ile jest warta sztabka złota?

Złoto kojarzy nam się przede wszystkim ze sztabkami czy monetami. Zwłaszcza te pierwsze wrosły w popkulturę jako symbol bogactwa i najchętniej kradziony przedmiot w różnego typu filmach akcji. Ale czy wiesz, ile tak naprawdę jest warta sztabka złota i czy faktycznie jest o czym marzyć? Już odpowiadamy!

Ile kosztuje złoto?

O wartości sztabki złota decydują oczywiście dwa elementy – cena oraz ilość metalu, z którego jest ona wykonana. Ta pierwsza jest z kolei zależna od szeregu czynników, które wpływają na kurs złota na giełdzie. W dzisiejszych czasach oficjalnie złoto jest bowiem traktowane tak jak inne surowce.

Obecnie cena 1 uncji tego szlachetnego metalu – czyli 31,1 g – jest wyceniania na około 1250 dolarów. Jednak wartość ta bynajmniej nie jest stała – w ciągu ostatnich pięciu lat zmieniała się ona w przedziale między 1050 a 1780 USD. Warto w tym miejscu też zauważyć, że dla polskiego inwestora równie ważny co kurs złota jest stosunek złotówki do dolara – on również w sporym stopniu może wpływać na końcową cenę.

Czy wiesz, jakie są prognozy cen złota?

Sztabki złota – ile mogą kosztować?

Skoro więc wiemy już, ile złoto może kosztować, to warto dowiedzieć się, jakie mogą być wielkości sztabek. Oczywiście wielkości i rozmiarów sztabek złota jest wiele, jednak ta najczęściej spotykana posiada masę 400 uncji – czyli 12,44 kg – i jest ona wykorzystywana do rozliczeń międzybankowych. W codziennym obiegu inwestycyjnym osób fizycznych tego typu sztabki są jednak rzadkie – choćby dlatego, że jedna sztuka kosztowałaby aktualnie ponad 1,8 mln złotych. Dużo częściej występują więc mniejsze wagomiary – 50, 100, 250, 500 i 1000 g. Ta ostatnia kosztuje wg obecnego kursu około 150 tys. złotych.

Warto w tym miejscu jednak zwrócić uwagę na fakt, że duże sztabki złota niekoniecznie są lepsze. Wynika to z faktu, że prościej je sfałszować np. poprzez wtopienie kawałków wolframu, a w przypadku sprzedaży dużo trudniej będzie znaleźć chętnego na wspomnianą sztabkę 400-uncjową.

Czy wiesz, jak rozpoznać złoto?

Sztabki do złotych inwestycji – ile można na nich zarobić?

Jak wspomniano w pierwszym akapicie, cena złota jest wynikiem gry na giełdzie i zmienia się z dnia na dzień. Każda osoba chcąca zarobić na inwestycjach w złoto powinna być też świadoma, że wahania kursu są naprawdę bardzo duże. Najlepiej obrazuje to fakt, że cena sztabki złota o tej samej wielkości w przeciągu ostatnich pięciu lat różniła się o około 70%. Nawet więc w przypadku bardzo małej 1-uncjowej sztabki różnica między skrajnymi kursami wynosiła ponad 2500 złotych (oczywiście przy tym samym kursie USD do PLN). Dlatego też ważne jest, by wybrać jak najlepszy moment na zakup i sprzedaż kruszcu!

Sztabki złota mogą więc być warte dużo, albo… bardzo dużo. O ile bowiem te najmniejsze 1-uncjowe to wydatek rzędu około 5000 zł, to największe kosztować będą po kilka milionów złotych.

Jak inwestować w złoto?