Blog

Złote monety – wszystko co musisz wiedzieć o inwestowaniu w nie

Osoby inwestujące w fizyczne złoto mają w zasadzie dwa rozwiązania. Pierwszą z nich jest zakup sztabek, a drugą – monet. O ile w pierwszym przypadku sprawa jest prosta, liczy się bowiem wielkość sztabki, to w drugim pojawiają się pytania: Jakie monety wybrać? Którzy producenci są najlepsi? Jakie wielkości najbardziej się opłacają? Na szczęście na wszystkie te pytania odpowiemy w tym tekście!

Monety bulionowe czy kolekcjonerskie – które lepiej nadają się do inwestycji?

Podstawową kwestią do rozstrzygnięcia przy inwestycjach w monety jest to, czy lepiej inwestować w złote "bulionówki" czy raczej numizmaty kolekcjonerskie. W teorii pierwsze z nich przeznaczone są dla inwestorów, drugie z kolei – dla kolekcjonerów. Jeśli jednak bliżej przyjrzeć się obu typom, to są one podobne – wykonane z metalu wysokiej próby (na ogół ponad 900), zawierają ściśle określoną ilość kruszcu, a ich jakość jest gwarantowana. Monety kolekcjonerskie na ogół posiadają też określony nominał – choć zdecydowanie niższy niż realna wartość kruszcu – oraz są z zasady droższe. Z drugiej strony kolekcjonerskie numizmaty potrafią wśród bogatych hobbystów zyskiwać na wartości dużo więcej niż kruszec, z którego są wykonane. W niektórych sytuacjach więcej zarobimy więc na monetach kolekcjonerskich, wymaga to jednak zdecydowanie obszerniejszej wiedzy o rynku. Co więcej, wartość kolekcjonerska będzie miała znaczenie tylko wtedy, gdy znajdą się chętni, by zapłacić za nią ekstra. Z zasady więc pewniejszym i łatwiejszym rozwiązaniem będzie inwestowanie w monety bulionowe.

Złoto inwestycyjne a użytkowe – poznaj różnice!

Monety bulionowe – jakie wybrać?

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla większości inwestorów jest więc zakup monet bulionowych. W teorii nie ma też różnicy, jakiej mennicy produkty wybierzemy – w końcu złoto to złoto. Praktyka pokazuje jednak, że dużo łatwiejsze w sprzedaży są monety uznanych producentów. Wynika to oczywiście z większego zaufania do Kruggerrandów, Amerykańskich Złotych Orłów, Wiedeńskich Filharmoników czy Kanadyjskich Liści Klonu. Jeśli więc inwestujemy w złoto długoterminowo, zabezpieczając się na wypadek załamania gospodarki czy innych sytuacji kryzysowych, to zdecydowanie lepiej postawić na sprawdzone monety znanych producentów.

Inwestycje alternatywne – dowiedz się więcej!

Złote monety – czy wielkość ma znaczenie?

Jak już nie raz wspomnieliśmy – w teorii złoto to złoto! Jednak praktyka rynku żółtego metalu jasno określa, że najlepszym rozwiązaniem dla inwestorów są klasyczne monety zawierające 1 uncję złota. Gwarantują one bowiem bardzo dobrą cenę zakupu, a także brak problemów przy ewentualnej sprzedaży. Nie da się bowiem ukryć, że mniejsze monety – szczególnie 1/10 czy 1/4 oz mają zdecydowanie wyższą cenę w stosunku do zawartości kruszcu. Z kolei większe z nich, ważące po kilka czy nawet kilkanaście uncji trudniej sprzedać z co najmniej trzech powodów. Po pierwsze, są one rzadkie, przez co nie wzbudzają zaufania, po drugie – ich wielkość pozwala na fałszerstwo, co dodatkowo wzbudza wątpliwości. Po trzecie natomiast – większa moneta to wyższy koszt zakupu, a dużo mniej osób stać na wyłożenie na stół kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy złotych.

Czy wiesz, jak rozpoznać fałszywe złote monety?

Będąc początkującym inwestorem warto więc trzymać się trzech podstawowych zasad, które można streścić w jednym zdaniu: jeśli zależy Ci na rozsądnym i bezpiecznym inwestowaniu, kupuj monety bulionowe znanych producentów o wielkości 1 uncji!

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe