Blog

Jak inwestować w diamenty?

Na całym świecie diamenty zachwycają swoim blaskiem, bogactwem kolorów i intrygującą historią. Globalny rynek diamentów wart jest około 80 mld USD. Tego rodzaju kamienie szlachetne mogą stanowić całkiem opłacalne inwestycje alternatywne. Diamenty okazują się bowiem bardzo dobrym sposobem na zabezpieczenie majątku. W dodatku taki rodzaj inwestycji dostępny jest dla każdego. Jak i dlaczego warto inwestować w diamenty?

Inwestowanie w diamenty – czy to się opłaca?
Jeżeli weźmiemy pod uwagę najważniejsze czynniki decydujące o powodzeniu inwestycji, a więc: zysk, ryzyko i łatwości likwidacji, diamenty w dłuższej perspektywie czasowej przynoszą całkiem spore i zadowalające zyski przy minimalnym ryzyku. Handel tymi kamieniami szlachetnymi odbywa się globalnie. Diament inwestycyjny certyfikują niezależne laboratoria gemmologiczne, w związku z czym będzie on uznawany na całym świecie. Istnieją także firmy, które zapewniają odkup tego kamienia szlachetnego, co stanowi swego rodzaju zabezpieczenie w sytuacji nagłej realizacji zysku.

Inwestowanie w diamenty niemalże od zawsze przynosiło relatywnie wysoki zysk przy niewielkim ryzyku. Ceny tych kamieni w krajach wysokorozwiniętych rosły dość stabilnie w okresach hossy. Z kolei w okresach bessy ulegały bardzo szybkiemu wzrostowi. Diament to kamień szlachetny, który nie jest za bardzo podatny na spekulacje. A wpływ na to mają dwa, niezwykle ważne czynniki. Pierwszy z nich stanowi fakt, że nie istnieją na świecie dwa takie same diamenty. Drugim czynnikiem jest natomiast rynek diamentów, ściśle regulowany i dość specyficzny. Rynek wydobywczy na całym świecie niemalże w połowie należy do korporacji De Beers. Aktualnie zaobserwować można stopniowe kształtowanie się na rynku nowego gracza, jakim jest Rosja. Tak czy inaczej – światowy rynek diamentowy należy wyłącznie do kilku podmiotów, którym nie zależy raczej na obniżeniu cen tego wyjątkowego kamienia.

Inwestycje w diamenty stanowią bardzo bezpieczną metodę lokowania kapitału. Kamień o średnicy około 6,5 mm w szlifie brylantowym to wartość rzędu 3 do 20 tysięcy euro. Klejnoty te są ponadto bardzo mobilne – z łatwością można je przewieźć i ukryć. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom fizycznym, wykazują dużą odporność na czynniki zewnętrzne.

Jak inwestować w diamenty?
To, co w głównej mierze określa wartość diamentu,  to przede wszystkim jego kolor. Im czystszy odcień barwy tego kamienia, tym większa jego wartość. Ton diamentu mówi o tym, jak jasnym lub ciemnym jest on kamieniem. Nasycenie z kolei określa intensywność jego barw. Wyróżnia się także kilka kategorii ze względu na głębię kolorów diamentu. Najniższą kategorię stanowi light fancy. Następnie jest fancy i fancy deep, określająca kamienie o średnio ciemnym, umiarkowanym, aż do silnego nasycenia tonie. Diamenty, które są najdroższe, to te posiadające najgłębszy kolor, określane jako fancy vivid oraz fancy deep.

Jeżeli interesuje nas inwestowanie w diamenty, powinniśmy mieć na uwadze jeszcze kilka innych, niezwykle ważnych aspektów. Podczas kupowania kolorowych diamentów, należy upewnić się, czy ich barwa jest naturalna, czy też sztuczna. Warto bowiem pamiętać o tym, że znaczna część kolorowych diamentów dostępnych na rynku ma poprawianą barwę za pomocą metody HPHT. Potwierdzeniem powinien być dla nas wspomniany wcześniej certyfikat laboratorium, wydany po 2000 roku. Do najlepszych światowych laboratoriów należą amerykańskie GIA praz belgijskie HRD i IGI.

Kolejna ważna rzecz to sposób oszlifowania diamentu. Każdy cenny kamień szlachetny powinien być oszlifowany przez wykwalifikowanego rzemieślnika. Szczególnie opłacalne może okazać się inwestowanie w diamenty różowe, które cieszą się ostatnio ogromną popularnością na całym świecie. Zakupione diamenty powinno się trzymać minimum 3-5 lat. Najlepiej inwestować w już oszlifowane kamienie, wyróżniające się bardzo dobrą jakością, a więc o parametrach określanych jako 4C.

Kolorowe diamenty są podziwiane na całym świecie, jednak dopiero od kilkudziesięciu lat zdobywają uznanie wśród inwestorów i kolekcjonerów. Inwestycja w diamenty może okazać się bardzo dobrym sposobem na dywersyfikację portfela – jeśli jednak się na nią zdecydujemy, pamiętajmy, żeby uzbroić się w wiedzę i… cierpliwość.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe