Blog

Jak przechowywać srebro inwestycyjne?

Kto pyta, nie błądzi. To stare przysłowie ma w przypadku przechowywania oszczędności ogromne znaczenie. Czy jesteśmy w stanie sami zadbać o bezpieczeństwo swojego kapitału? Co zrobić, jeśli postanowiliśmy swoje oszczędności ulokować w srebrze? Oto nasze rady, jak przechowywać srebro inwestycyjne.

Pożytek ze swoich oszczędności mamy wówczas, gdy są one cały czas pod ręką. Dotyczy to również srebra inwestycyjnego. Tylko stała dostępność srebrnych sztabek lub monet zapewnia ich właścicielowi możliwość odsprzedaży w dowolnym czasie. Co jednak ze złodziejami? Czy domowa skrytka może być bezpieczna?

Wspólnie przeanalizujmy kilka scenariuszy, tak by każdy mógł samodzielnie rozważyć wszystkie za oraz przeciw i pełni świadomie zdecydować się na któreś z proponowanych przez nas rozwiązań.

Gdzie ukryć srebro inwestycyjne?
Skrytka bankowa – takie rozwiązanie wydaje się najpewniejsze. Jednak bank z pewnością pobierze od nas za przechowywanie srebra inwestycyjnego stosowną opłatę. Koszt skrytki lub kasetki jest uzależniony od jej rozmiarów i  deklarowanego okresu najmu. Na pewno jednak trzeba liczyć się z wydatkiem przynajmniej kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Kłopotem może być też dostępność. Kasetki są samoobsługowe, ale już do skrytki dostaniemy się tylko w obecności pracownika banku. Oznacza to, że w święta czy weekendy, kiedy placówki są zamknięte, dostęp do naszego srebra inwestycyjnego będzie utrudniony. W starciu ze złodziejami to rozwiązanie jednak zdecydowanie wygrywa.

Podobne, odpłatne rozwiązanie proponują też prywatne firmy obracające złotem lub srebrem. Jednak poziom zaufania do takich instytucji jest dość niski. Nigdy nie wiadomo, co tak naprawdę może się stać z naszymi zasobami w perspektywie kilkunastu lat.

Innym rozwiązaniem jest domowy sejf. Tu jednak nie ma miejsca na kompromisy – wszystkie małe modele do postawienia w szafie, które znamy z pokoi hotelowych lub supermarketów, nie spełniają standardów bezpieczeństwa, na które stawiają fachowcy. Otwarcie takiego sejfu zajmuje wprawionemu złodziejowi kilkanaście minut. Domowy sejf musi być ciężki, tak by nie można było go wynieść. A to wydatek kilku tysięcy złotych, co przy niewielkich zasobach srebra inwestycyjnego po prostu się nie opłaca. W razie włamania trudno też o pewność, że w razie zagrożenia życia sami nie zdradzimy kodu, by ocalić siebie i najbliższych.

Dom czy ogródek? Sprawa nie jest prosta
Ukryte skrytki również mają swoje zalety i wady. Wprawdzie przypadkowemu złodziejowi może być trudno je odnaleźć, ale jeśli akurat będziemy w domu, to mamy do czynienia z taką samą sytuacją jak w przypadku powyżej – włamywacz może próbować uzyskać informację o lokalizacji skrytki od nas lub członków naszej rodziny. Szukając miejsca na domową skrytkę trzeba też wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Skrytka musi być sucha – w przeciwnym razie monety pokryją się patyną. Srebro jest też dość miękkim metalem, który łatwo się rysuje. Znany z filmów garnek ze srebrnymi monetami ukryty gdzieś w wilgotnej piwnicy na pewno nie jest dobrym pomysłem. Monety ze srebra trzeba przechowywać w specjalnych opakowaniach. Trzeba też pamiętać o zastosowaniu patentów ukrywających srebro przed detektorami metali.

W osobnym miejscu trzeba przechowywać dowody zakupu. W przypadku kradzieży będzie to podstawa do wypłaty odszkodowania. Przy zawieraniu polisy ważne jest uwzględnienie posiadanych zasobów srebrnych monet lub sztabek, które są przechowywanie na terenie posesji.

Przechowywanie srebra może naprawdę być sporym wyzwaniem. Proponowane przez nas metody są związane z różnym poziomem ryzyka, trudności organizacyjnych czy nakładów finansowych. Którą wybrać? Najlepsza jest metoda na miarę swoich możliwości finansowych, dostosowana do posiadanych zasobów. Konieczność odpowiedniego przechowywania srebra inwestycyjnego nie powinna nas powstrzymywać przed inwestowaniem w srebro – więcej o tym, jak to robić, napisaliśmy tutaj. Jeśli natomiast zastanawiasz się, w jakie próby srebra inwestować, przeczytaj ten artykuł.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe