Blog

Teoria czarnego łabędzia Nassima Nicholasa Taleba – co warto wiedzieć?

Miliony sprzedanych egzemplarzy oraz tytuł jednej z 12 najważniejszych książek wydanych po II Wojnie Światowej mówią same za siebie. „Czarny Łabędź. O skutkach nieprzewidywalnych zdarzeń” to książka wyjątkowa, szczególnie dla osób, które inwestują swoje oszczędności.

Teoria czarnego łabędzia – co to takiego?

„Czarny Łabędź. O skutkach nieprzewidywalnych zdarzeń” to książka unikalna i wyjątkowa. Jest to rodzaj eseju z umiejętnie wplecionymi elementami filozofii rynku, rachunku prawdopodobieństwa i wstawkami autobiograficznymi. Jej autorem jest Nassim Taleb, amerykański ekonomista, teoretyk rynku i nauczyciel akademicki. Autor przybliża w niej, stworzoną przez siebie teorię czarnego łabędzia. Zgodnie z nią czarny łabędź to nieprzewidywalne wydarzenie, które ma bardzo duży wpływ na rzeczywistość. Jaskrawym przykładem czarnego łabędzia może być na przykład atak terrorystyczny na World Trade Center w 2011 roku. Teoria czarnego łabędzia mówi o tym, że kryzys tego rodzaju wydaje nam się tak nieprawdopodobny, że w ogóle nie bierzemy go pod uwagę. Ignorując możliwość wystąpienia czarnych łabędzi, narażamy swoją inwestycję na dużo większe ryzyko. 

Książka Taleba pokazuje również jak bezużyteczne, w przewidywaniu czarnych łabędzi są dane historyczne. Warto się więc zastanowić jak dalece prawdziwe są w świecie finansów wszelkie długoterminowe prognozy i wyliczenia.  

Nassim Taleb – kim jest autor "Czarnego Łąbędzia"

Przyjrzyjmy się nieco bliżej osobie autora książki „Czarny Łabędź. O skutkach nieprzewidywalnych zdarzeń”. Nassim Nicholas Taleb urodził się w Libanie, w jednej najbardziej prominentnych rodzin tego kraju. Od lat mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych, gdzie wykładał między innymi na Oxford University i New York University. Piastował również ważne stanowiska w kilku instytucji finansowych jak Credit Suisse czy  First Boston. Jako inwestor poradził sobie świetnie w trakcie kilku ostatnich kryzysów finansowych w USA. Jego najgłośniejsza książka „Czarny Łabędź. O skutkach nieprzewidywalnych zdarzeń” ukazała się w 2007 roku. O jej popularności może świadczyć, chociażby to, że w ciągu pierwszych kilku lat od wydania książka sprzedała się w 3 milionach egzemplarzy. Dziennik The Sunday Times uznał ją za jedną z 12 najważniejszych książek wydanych po II Wojnie Światowej. „Czarny łabędź” przetłumaczony został na ponad 30 języków, w tym polski.

Zarządzanie kryzysem i jego rola w inwestowaniu

Warto zastanowić się jak teorię czarnego łabędzia można zinterpretować pod kątem oszczędzania i inwestowania. Planując długoterminową inwestycję, warto wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia wydarzeń, opisywanych przez autora jako czarne łabędzie. Z założenia nie  możemy ich co prawda przewidzieć, ale możemy się w pewnym stopniu na nie przygotować. Mamy tu na myśli przede wszystkim dywersyfikację inwestycji oraz ulokowanie części naszych środków w instrumentach odpornych na sytuacje kryzysowe.

Oczywistym wyborem jest tutaj złoto inwestycyjne. Jest nie tylko odporne na inflację, ale jest również idealną lokatą kapitału w czasach kryzysu czy konfliktów międzynarodowych. Dobrym pomysłem jest więc ulokowanie, przynajmniej części naszych oszczędności właśnie w złocie. Gwałtowny spadek wartości danej waluty czy załamanie rynku akcji to tylko pierwsze z brzegu przykłady wydarzeń, na które odporna będzie inwestycja w złoto. Dzięki niej będziemy, chociaż częściowo przygotowani na kryzysową sytuację. Inwestowanie w złoto jest obecnie bardzo łatwe, a na rynku działa kilka zaufanych podmiotów prowadzących sprzedaż złotych monet i sztabek inwestycyjnych. 

Więcej informacji o inwestowaniu w złoto i metale szlachetne znajdziecie również w artykułach:

·    Gdzie lepiej sprzedać złoto – w lombardzie czy u jubilera?

·    Monety bulionowe – w którą warto zainwestować?

·    Inwestowanie w złoto czy kryptowaluty – co się bardziej opłaca?

 

 

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe