Blog

Monety bulionowe – w którą warto zainwestować?

Kiedy myślimy o złocie fizycznym, wyobrażamy sobie przede wszystkim sztabki złota. Ale złoto inwestycyjne występuje także w formie monet bulionowych (zwanych także monetami inwestycyjnymi). Czym są monety bulionowe, jakie są ich zalety i w jakie monety inwestycyjne warto zainwestować?

Monety srebrne czy złote monety?

Monety bulionowe – srebrne oraz złote – to świetny pomysł na inwestycję oszczędności. Możemy inwestować w złoto i srebro w takiej formie zarówno dla siebie, jak i sprezentować je komuś. Jakie są zalety złotych i srebrnych monet bulionowych? Przede wszystkim poręczność – monety inwestycyjne można przechowywać znacznie łatwiej, niż sztabki złota. Po drugie bezpieczeństwo – srebrne i złote monety bulionowe posiadają cyfrowy mikro grawer, który chroni je przed podrobieniem. O tym, jak rozpoznać fałszywą monetę pisaliśmy chociażby w tekście "Jak rozpoznać fałszywą złotą monetę? Mamy na to aż 8 sposobów!”. Po trzecie, cena złota inwestycyjnego i srebra powoli, ale sukcesywnie wzrasta. Zarówno perspektywy dla złota inwestycyjnego, jak i srebra fizycznego są niezwykle optymistyczne. Rok 2019 zapowiada się być rokiem wzrostu wartości złota i srebra .

Warto także przypomnieć, że monety bulionowe to nie monety kolekcjonerskie. Cenę monet inwestycyjnych określa się na podstawie wartości kruszcu, z których zostały wytworzone. Natomiast monety kolekcjonerskie potrafią być znacznie droższe, niż metal, z którego zostały wykonane. Wynika to z ich unikalności, czyli wartości kolekcjonerskiej. Jednakże ceny monet kolekcjonerskich są trudne do przewidzenia – w czasach kryzysu mogą ulec znacznemu spadkowi. Natomiast ceny monet inwestycyjnych nie podlegają takim gwałtownym zmianom i kształtują się według cen złota czy cen srebra (zależy z czego wykonana jest moneta).

Najsłynniejsze złote i srebrne monety

Nie każda moneta bulionowa jest tak samo znana i przede wszystkim tak chętnie kupowana. Wszystko zależy przede wszystkim od renomy danej mennicy i zawartości oraz próby kruszcu obecnego w monecie. Dlaczego warto wybierać popularne srebrne monety i złote monety kolekcjonerskie? Ponieważ w przyszłości będzie nam łatwiej je sprzedać – zwłaszcza, jeśli interesuje nas sprzedaż ich za granicą. Jakie są najsłynniejsze monety bulionowe srebrne i monety bulionowe złote?

Złota moneta Krugerrand

Pierwsza moneta Krugerrand pojawiła się 3 lipca 1967 roku . Emitowana jest przez uznaną mennicę Rand Refinery znajdującą się w RPA. Przede wszystkim to pierwsza moneta bulionowa. Jej sukces pociągnął wzrost zainteresowania takimi formami inwestowania i przekonał inne mennice do stworzenia własnych monet inwestycyjnych. Krugerrand charakteryzuje się specyficzną, rudawą barwą, która jest wynikiem dodawania do stopu miedzi. Monety Krugerrand wykonuje się z 22-karatowego złota (złoto o próbie 916). Zainteresowany odsyłamy do tekstów, w których piszemy jak prawidłowo odczytać próbę złota i co warto wiedzieć o próbach srebra. Cena monety Krugerrand to obecnie ok. 5500 zł za monetę o wadze jednej uncji (złoto) oraz 82 zł za srebrną monetę bulionową .

Jubileuszowa złota moneta bulionowa Kanadyjski Liść Klonowy

Moneta Kanadyjski Liść Klonowy wydawana przez mennicę kanadyjską to pełnoprawny środek płatniczy w tym kraju o gwarancji jakości kruszcu wykorzystanego do jej stworzenia. Obecnie złota moneta Kanadyjski Liść Klonowy to nie lada gratka, ponieważ w tym roku przypada 40. rocznica emisji tej monety bulionowej. Z tej okazji można zakupić jubileuszową monetę inwestycyjną od Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej. Te monety bulionowe wykonuje się z 24-karatowego złota (próba 999,9). Cena jubileuszowej monety inwestycyjnej Kanadyjski Liść Klonowy to ok. 5260 zł.

Złote monety Australijski Kangur, Wiedeńscy Filharmonicy i inne

Ale moneta Krugerrand i Kanadyjski Liść Klonowy to nie jedyne znane i poważane monety bulionowe. Do popularnych monet inwestycyjnych złotych i srebrnych należą także Wiedeńscy Filharmonicy, Australijski Kangur, Amerykański Orzeł, moneta Liberty czy moneta Britannia. A co z monetami bulionowymi od NBP? Również są dostępne! Są to przede wszystkim monety okolicznościowe (np. moneta Orzeł Bielik z okazji 100 lat niepodległości Polski). Taka złota moneta inwestycyjna o wadze jednej uncji cenowo zbliżona jest do innych, zagranicznych monet (ponad 5000 zł). Wynika to przede wszystkim z wysokiej próby złota (999).

Oto inne nasze teksty o monetach inwestycyjnych: „Złote monety – w które z nich opłaca się inwestować?”, „Srebrne monety inwestycyjne – które są najpopularniejsze?”.

A może srebrne monety? Srebro w 2019

Jeśli interesuje nas inwestycja w monety bulionowe, ale nie posiadamy wystarczających środków na inwestycję w złoto, warto pomyśleć nad srebrnymi monetami bulionowymi. Najpopularniejsze modele wykonywane są przez te same mennice, co najbardziej znane złote monety inwestycyjne, co stanowi gwarancję ich jakości. Australijski Kangur moneta srebrna, Kanadyjski Liść Klonowy (uncja srebra), srebrni Wiedeńscy Filharmonicy czy w końcu srebrna moneta Krugerrand, moneta Liberty czy Amerykański Orzeł, to ciekawe alternatywy dla zdecydowanie droższych monet złotych. Inwestycja w srebro wydaje się korzystaną opcją, jeśli rozważyć wspomniane przez nas optymistyczne notowania srebra i tendencję wzrostową dla ceny tego kruszcu.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe