Blog

Czy w 2020 warto inwestować w złoto?

15% zysku z inwestycji w złoto w 2019 to bardzo dobry wynik. Czy 2020 powtórzy ten sukces? Sprawdźmy, czy warto inwestować w złoto w tym roku i jakie są prognozy dla notowań ceny złota.

Inwestycje w złoto – czy warto w 2020?

Rok 2019 był bardzo dobry dla osób, które od dłuższego czasu inwestowały w złoto. Jeśli zastanawiacie się, czy warto inwestować w złoto, spójrzmy na dane historyczne. Inwestycja w złoto na początku 2019 roku przyniosła po 12 miesiącach zysk rzędu 15%. Jest to wynik nieporównywalny z jakimkolwiek oszczędnościowym produktem bankowym. Jeszcze lepiej wyglądają notowania złota z ostatnich 5 lat. W tym czasie nasza inwestycja w złoto wzrosłaby o ponad 31%. Najbardziej imponujący jest jednak wynik z ostatniego ćwierćwiecza. Przez ten czas złoto inwestycyjne podrożało o ponad 380%! Oczywiście dane historyczne nie są gwarantem tego, że inwestycja w złoto opłaci się również w 2020. Optymizmem napawa fakt, że większość analityków i instytucji prognozujących ceny złota, wskazuje, że czeka nas dalszy trend wzrostowy. Pamiętajmy również, że cena złota ma tendencję do wzrostów w czasach kryzysu. Rosnące zagrożenie koronawirusem i zbrojne napięcia na linii Waszyngton – Teheran mogą być dodatkowymi czynnikami wpływającymi na wzrost ceny złota.

W co warto inwestować przy rosnącej inflacji?

Ostatnio coraz więcej mówi się o rosnącym w Polsce wskaźniku inflacji. Ma ona duży wpływ na nasze oszczędności. Niskie oprocentowanie lokat i rachunków bankowych w połączeniu z wysokim wskaźnikiem inflacji, powodują, że nasze oszczędności topnieją. Nominalnie cały czas dysponujemy tą samą kwotą, jednak jej siła nabywcza spada. Oznacza to w praktyce, że za tę samą kwotę kupimy po jakimś czasie dużo mniej. Dopóki inflacja będzie na stosunkowo wysokim poziomie, warto pomyśleć o formach inwestowania czy oszczędzania, które ochronią nas przed jej efektami. Spoglądając w przeszłość, najlepszą ochronę przed inflacją zapewniało złoto inwestycyjne. Jedną z największych zalet inwestowania w złoto jest właśnie to, że nasze pieniądze nie tracą na wartości. Często poza ochroną przed inflacją możemy również liczyć na zysk z takiej inwestycji, wynikający ze wzrostu ceny złota. Złoto inwestycyjne to najlepsza, jednak nie jedyna forma zabezpieczenia naszych oszczędności przed inflacją. Innym instrumentem finansowym, który ma wbudowane zabezpieczenie inflacyjne, są Obligacje Skarbu Państwa. Są one oprocentowane według wzoru inflacja + marża. Oznacza to, że w momencie wykupu, poza ustalonym procentowym zyskiem zostanie nam również wyrównany ewentualny wzrost inflacji. W tego rodzaju mechanizm chroniący przed inflacją wyposażone są również niektóre obligacje korporacyjne. Jednak inwestycja w ten instrument finansowy obarczona jest wysokim ryzykiem.

Inwestowanie w złoto – wady i zalety

Złoto inwestycyjne jak każdy instrument finansowy posiada swoje mocne i słabe strony. W pierwszej kolejności rzućmy okiem na to jakie zalety ma inwestowanie w złoto:

 • Jedną z najważniejszych zalet tego rodzaju inwestycji jest wspomniana już ochrona przed inflacją. Zainwestowane w złoto pieniądze nie tracą swojej wartości, w przeciwieństwie do środków na nisko oprocentowanej lokacie lub rachunku bankowym.
 • Do ulokowania kapitału w złocie nie potrzebujemy szczególnych umiejętności, wiedzy, ani dostępu do specjalistycznych narzędzi. Zakup złota inwestycyjnego jest bardzo prosty, a początkującym inwestorom polecamy zajrzeć do poradnika 5 faktów o złocie, czyli poradnik dla początkujących inwestorów.
 • Złoto inwestycyjne jest również dobrą alternatywą dla osób, które nie mają zaufania do systemu bankowego i instytucji bankowych. 
 • W dłuższej perspektywie złoto od zawsze przynosiło zyski. Nic nie wskazuje na to, że miałoby się to w przyszłości zmienić.
 • Złoto od zawsze uważane jest za bezpieczną przystań dla inwestorów w czasach kryzysów czy silnych napięć międzynarodowych.
 • Złoto jest uniwersalnym środkiem płatniczym, uznawanym praktycznie na całym świecie.

Jeśli chodzi o wady tego rodzaju inwestycji, to można do nich zaliczyć konieczność fizycznego przechowywania złota. Trzymanie większej ilości złota naraża nas na kradzież i utratę naszej inwestycji. Z kolei wynajęcie skrytki bankowej czy skrytki depozytowej w prywatnej firmie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Więcej na temat inwestowania w złoto możecie dowiedzieć się z poradników:

 

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe