Blog

5 faktów o złocie, czyli poradnik dla początkujących inwestorów

Złote sztabki lub monety to poczucie bezpieczeństwa i realna pomoc w trudnych czasach. Jeśli jeszcze nie zacząłeś inwestować w złoto – najwyższy czas to zmienić! Z myślą o debiutantach przygotowaliśmy krótki przewodnik po inwestycjach w ten metal. Oto 5 najważniejszych informacji, które musisz przeczytać, zanim kupisz złoto.

Wokół inwestycji w złoto narosło wiele mitów i przesądów (przeczytasz o nich w tym artykule). Kruszec ten od wieków pobudza wyobraźnię i jest przedmiotem pożądania większości z nas. Wizja skrytki pełnej złota nie jest wcale tak odległa, jak by się mogło na pierwszy rzut oka wydawać. Jeśli zależy Ci na poczuciu bezpieczeństwa i pewnej przyszłości, zapraszamy do lektury. Oto, co warto wiedzieć o inwestowaniu w złoty kruszec.

1.    Jakie złoto inwestycyjne kupować?
Prościej i szybciej jest powiedzieć, czego nie kupować. Na pewno odradzamy zakup złotej biżuterii. Odziedziczone po babci pamiątki najlepiej traktować jako ozdobę, nie licząc na sowity zysk w razie sprzedaży. Biżuteria nie zawsze jest wykonana z metalu o dobrej próbie. Często przy zakupie dolicza się do ceny pracę jubilera, a te walory dla dilera złota nie mają żadnego znaczenia. Przy odsprzedaży biżuterii będzie trzeba ją oddać po cenie złotego złomu, czyli znacznie poniżej wartości, za którą została kupiona.

Do wyboru pozostają złote sztabki i monety. Najlepiej kupować złoto inwestycyjne emitowane przez znane mennice. Monety i sztabki z takich miejsc są popularne, nie ma problemu z ich odsprzedażą, łatwo też potwierdzić ich autentyczność.

Polecamy monety ze złota takie jak: Wiedeńscy Filharmonicy, Suweren, Złoty Orzeł, Liść Klonowy, Krugerrand. Podobnie jak złote sztabki, można je kupić w różnej wadze, co ma wpływ na cenę.

2.    Gdzie przechowywać?
Tu nie będziemy specjalnie odkrywczy. Skrytka bankowa jest płatna, nie można się do niej dostać o każdej porze, a swoje zasoby na czarną godzinę większość osób wolałaby mieć zawsze pod ręką. Pozostaje więc dobry schowek w domu. I tu trzeba sporego sprytu, by przechytrzyć złodzieja, który często ma rozeznanie, gdzie najczęściej przechowywane są kosztowności.

3.    Kiedy i ile kupować?
Najlepiej od razu, kiedy podejmiesz decyzję o inwestowaniu w złoto. Taki ruch to decyzja na lata, więc nawet wysoka cena zakupu wyrówna się z biegiem lat ze względu na różnicę kursu. Złote sztabki lub monety raz kupisz drożej, raz taniej. Pamiętaj, że w przypadku złota zarabiasz wyłącznie na wzroście ceny samego metalu, nie na dywidendzie czy premii za długie przechowywanie. To określone ryzyko, które każdy musi wkalkulować w zakup. Inwestycje w złoto należy jednak traktować nie jako sposób na szybki zysk, tylko sprawdzony od stuleci sposób na zapewnienie sobie bezpieczeństwa w trudnych czasach. Może to być kryzys gospodarczy, zawirowania społeczne, konflikty zbrojne. W takich okolicznościach pieniądz traci na wartości, ale złoto – nigdy. Najbezpieczniej jest przeznaczyć na zakup złota ok. 10-30% oszczędności.

4.    Co ma wpływ na cenę złota?
Podstawowa rzecz to sytuacja gospodarcza, polityczna i społeczna. Pewne jest, że wszelkie zawirowania na którymś z tych obszarów windują cenę złota. Kryje się za tym czynnik psychologiczny. W czasach niepokoju inwestorzy intensywniej szukają bezpiecznych inwestycji, a większe zapotrzebowanie automatycznie powoduje wzrost cen.

Inny ważny aspekt to pewna sezonowość, którą też trzeba postrzegać nieco szerzej. Duże rynki zbytu złota jak np. Niemcy, USA, Indie, Chiny okresowo kupują złota więcej. Jest to związane z określonymi uroczystościami w różnych częściach świata np.: porą wesel, zakończeniem żniw czy też bliższą nam tradycją bożonarodzeniową, kiedy to tradycyjnie wzrasta sprzedaż złotej biżuterii. Inny ważny aspekt to cena złota w dolarach. Umocnienie się amerykańskiej waluty też sprawia, że za sztabki czy monety bulionowe zapłacimy więcej, a wynika to wyłącznie z różnicy kursu dolara do złotówki.

Szerzej o tym, jakie czynniki kształtują cenę złota inwestycyjnego, piszemy tutaj.

5.    Gdzie kupować?
Złoto to gwarancja bezpieczeństwa, więc należy je kupować tylko w sprawdzonych miejscach – najlepiej u rekomendowanego dilera lub w profesjonalnej mennicy. Przesadnie korzystne oferty traktuj z pewną dozą podejrzliwości – w końcu przezorny zawsze ubezpieczony!

Jeśli masz dodatkowe pytania, zachęcamy do przejrzenia pozostałych artykułów na blogu, gdzie poruszamy różne zagadnienia związane z inwestycjami w złoto. Wbrew rozpowszechnionej opinii nie trzeba być krezusem, by zająć się zakupem monet lub sztabek. Najważniejsze to zacząć i systematycznie powiększać swój złoty kapitał, nawet jeśli posiadasz ograniczone zasoby finansowe.  Poczucie bezpieczeństwa, które można zyskać w ten sposób, jest bezcenne.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe