Blog

Gdzie sprzedać złoto inwestycyjne?

Posiadasz złoto inwestycyjne, które chcesz sprzedać? Zastanawiasz się, jak inwestować w  złoto, żeby zabezpieczyć i dodatkowo pomnożyć swoje oszczędności? Czy inwestowanie w złoto ma jakieś wady? Jeśli nurtuje Cię, któreś z tych pytań, koniecznie przeczytaj ten tekst do końca.

Czy warto inwestować w złoto?

Nie wiesz, czy tak naprawdę warto zainwestować w złoto? Za taką lokatą kapitału zdecydowanie przemawiają dane historyczne. Inwestycja w złoto, dokonana równo 20 lat temu, przyniosłaby dziś ponad 400% zysku. Oczywiście 20 lat to bardzo długi okres. Spoglądając na ostatni rok widać, że złoto dało zarobić ponad 25%, co również jest imponującym wynikiem. Dane historyczne nie są oczywiście żadnym gwarantem przyszłych zysków. Należy również zaznaczyć, że w złoto warto inwestować długoterminowo. W perspektywie miesięcy notowania złota mogą ulec korekcie. Jednak w perspektywie kilku lat królewski metal praktycznie zawsze przynosił inwestorom zyski.

Inwestowanie w złoto wady i zalety

O zaletach inwestowania w złoto można pisać długo. Zacznijmy może od tego, że złoto inwestycyjne jak dotąd stanowi najlepszą ochronę oszczędności przed inflacją. Ulokowane w złocie oszczędności nie będą traciły na wartości w wyniku rosnącej inflacji. Biorąc pod uwagę, że inflacja w Polsce rośnie w niepokojącym tempie, inwestowanie w złoto staje się więc jeszcze bardziej atrakcyjne. Więcej o tym, jak inflacja wpływa na nasze oszczędności, można przeczytać tutaj. Tradycyjnie złoto uważa się również za bezpieczną przystań dla inwestorów w okresie kryzysu czy niepokojów społecznych. Początek roku 2020 okazał się bardzo burzliwy. Konflikt zbrojny między Iranem i USA, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej czy epidemia koronawirusa to najważniejsze wydarzenia, które kształtowały rynki finansowe w pierwszych tygodniach 2020. Miały one duży wpływ na cenę złota, która od końca zeszłego roku wzrosła o około 100 dolarów za uncję. Do zalet inwestycji w złoto możemy zaliczyć również to, że metal ten jest uniwersalnym środkiem płatniczym, uznawanym praktycznie na całym świecie. Ma ono również stosunkowo niewielkie rozmiary, w stosunku do swojej wartości, podobnie jak diamenty. Jest to istotne na przykład w sytuacji kryzysowej, gdy musimy szybko się przemieścić.

Jeśli zastanawiasz się, czy warto inwestować w złoto, to należy również wspomnieć o wadach tego rodzaju lokaty kapitału. Największą niedogodnością związaną ze złotem inwestycyjnym jest konieczność jego przechowywania. Małe ilości, możemy ukryć w domowej skrytce, będą one jednak narażone na ewentualną kradzież. Większą inwestycję warto chronić bardziej profesjonalnie. Możemy na przykład wynająć skrytkę depozytową w banku lub prywatnej firmie, świadczącej takie usługi. Rozwiązanie to niesie ze sobą jednak koszty, a w wielu przypadkach będziemy mieli ograniczony dostęp do skrytki (np. tylko w godzinach pracy banku).

Cena złota za gram – od czego zależy?

Istotnym elementem tego, jak inwestować w złoto jest również proces jego sprzedaży. W  końcu to wtedy nasza inwestycja przełoży się na realną gotówkę w portfelu czy na koncie. Możliwości jest kilka. Złoto możemy sprzedać w lombardzie, niektórych kantorach, w punktach jubilerskich czy wybranych oddziałach banków. Jednak wszystkie tego rodzaju punkty oferują zwykle zaniżony kurs lub wliczają w cenę złota swoją prowizję. Najczęściej najwyższą cenę złota za gram oferują specjalistyczne skupy jak ten prowadzony przez naszą firmę. Na stronie skupu znajduje się prosty kalkulator, pozwalający na szybką wycenę posiadanego na sprzedaż złota. Złoto można sprzedać w punktach stacjonarnych w kilkunastu największych miastach Polski lub online i wysyłkowo, nie wychodząc z domu. Cena złota za gram zależna jest oczywiście również od jego postaci. Zwykle wyższą cenę można uzyskać za złote monety czy sztabki w stanie menniczym. Niżej wyceniany jest tak zwany złom złota, czyli na przykład złota biżuteria.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu w złoto i płynących z tego korzyściach, przeczytaj też:
 

 

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe