Blog

W co inwestować małe kwoty? Poradnik

Pojęcie inwestycji kojarzy nam się często z dużymi kwotami i sporym ryzykiem. W rzeczywistości jednak inwestować możemy również niewielkie kwoty. Jeśli będziemy robili to systematycznie i konsekwentnie, to możemy w ten sposób zabezpieczyć finansowo przyszłość swoją lub swoich dzieci. Sprawdźmy dziś, w co można inwestować małe kwoty w 2020 roku.

Inwestowanie małych kwot w złoto – czy ma to sens?

W przypadku każdej inwestycji powinniśmy określić tak zwany horyzont inwestycyjny. Jest to przewidywany i akceptowany przez inwestora czas, na jaki jest w stanie zamrozić swoje środki. W krótkiej perspektywie, na przykład kilku miesięcy czy roku, inwestowanie małych kwot rzeczywiście nie ma większego sensu. Nawet jeśli ulokujemy nasze środki w zyskownych aktywach, mały wkład raczej nie pozwoli nam na zdobycie dużych pieniędzy. Sytuacja ta ulega jednak zmianie wraz z wydłużeniem horyzontu czasowego. Inwestując małe kwoty systematycznie przez długi czas i lokując je w instrumentach finansowych przynoszących zyski, jesteśmy w stanie zgromadzić pokaźny kapitał. Zdecydowanie warto więc inwestować nawet małe kwoty, jeśli na przykład chcemy zaoszczędzić na emeryturę czy przyszłość narodzonego niedawno dziecka. W dalszej części naszego poradnika sprawdzimy, w co warto inwestować małe kwoty w tym roku.

W co inwestować małe kwoty w 2020?

2020 to dość szczególny rok, przede wszystkim ze względu na panującą na całym świecie pandemię koronawirusa. Sytuacja gospodarcza w wielu krajach jest trudna. W branżach najbardziej dotkniętych koronawirusem upadają kolejne firmy i rośnie bezrobocie. Dla wielu osób odnalezienie się w nowej rzeczywistości jest bardzo trudne. Optymizmem nie nastrajają również najnowsze dane. Rozpoczynająca się właśnie druga fala wirusa COVID-19 może przynieść kolejne ograniczenia w wielu branżach. Sytuację gospodarczą w Polsce pogarsza jeszcze rosnąca inflacja. Sprawia ona, że lokowanie pieniędzy na lokacie czy rachunku oszczędnościowym staje się praktycznie bezcelowe. Oprocentowanie tych produktów jest bliskie zera. A coraz częściej pojawiają się również głosy o ujemnych stopach procentowych. 

Podsumowując, w tym roku mamy do czynienia z niepewnymi prognozami gospodarczymi, rosnącym bezrobociem i inflacją i praktycznie zerowym oprocentowaniem lokat oszczędnościowych. Wszystkie te argumenty przemawiają za inwestowaniem w złoto. Wbrew pozorom, aby inwestować w złoto, wcale nie potrzebujemy dużych pieniędzy. Owszem, najpopularniejsze złote monety inwestycyjne to te o wadze 1 uncji (nieco ponad 31 g). Przy aktualnym kursie złota kosztują one ponad 8000 zł. Jednak złoto inwestycyjne to również sztabki, które dostępne są już w wadze 1 g. Łatwo policzyć, że złota sztabka o wadze 1 g. to wydatek około 400 zł. Jest to już kwota jak najbardziej w zasięgu drobnych inwestorów. Możemy więc dokonywać regularnych zakupów złota. Pamiętajmy, że złoto użytkowe, na przykład biżuteria nie jest dobrym pomysłem na inwestycje. W przypadku tych przedmiotów nie płacimy wyłącznie za sam materiał. Dużą część ceny stanowi marża sklepu, koszt wytworzenia biżuterii itd. Jeśli poważnie myślicie o inwestowaniu w złoto, zapraszamy również do przeczytania naszego poradnika Gdzie kupić złoto?

Czy złoto to na pewno dobry sposób na inwestowanie małych kwot? Tu również dużo zależy od horyzontu czasowego naszej inwestycji. Jeśli spojrzymy na historyczne ceny skupu złota, to w perspektywie kilku lat ta lokata kapitału praktycznie zawsze dawała zarobić. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że kurs złota jest aktualnie stosunkowo wysoki. W związku z tym, w krótkiej perspektywie, na przykład kilku miesięcy, możemy na takiej inwestycji stracić.

Jeśli nie w złoto, to w co jeszcze można inwestować małe kwoty?

W co jeszcze można inwestować małe kwoty? Tak naprawdę sposobów na inwestowanie niewielkich kwot jest obecnie całkiem sporo. Niestety niektóre z nich albo wymagają dużo większej wiedzy niż w przypadku inwestowanie w złoto, albo obciążone są dużo większym ryzykiem. Kilka pomysłów na to, w co można inwestować małe kwoty to:

 • Akcje przedsiębiorstw notowanych na polskiej giełdzie. Kilka większych banków oferuje aktualnie darmowe rachunki maklerskie dla swoich klientów.

 • Jednostki funduszy inwestycyjnych.

 • Waluty, zarówno poprzez fizyczny zakup, jak i pary walutowe (bardzo wysoki stopień ryzyka).

 • Inwestycja w siebie. Niewielkie kwoty możemy zainwestować na przykład w kurs językowy czy inne szkolenie podnoszące nasze kwalifikacje.

Jeśli interesują Was inwestycje w metale szlachetne i inne alternatywne lokaty kapitału to zapraszamy również do odwiedzenia stron:

 

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe