Blog

Jak wahały się ceny złota w 2020?

Podsumowanie tego wyjątkowego roku!

2020 to kolejny bardzo dobry rok dla cen złota. Notowania złota osiągnęły w tym roku historyczne szczyty, realizując tym samym optymistyczne prognozy cen złota na 2020. Do końca roku zostały niecałe 3 tygodnie. Jest to więc dobra okazja, żeby podsumować tegoroczne notowania złota.

Jak kształtowały się ceny złota w 2020?

Nie da się ukryć, że rok 2020 obfitował w dramatyczne i ważne dla całego świata wydarzenia. W obliczu tych wydarzeń świat szybko zapomniał o wojnie celnej pomiędzy USA i Chinami, która była jednym z gorących tematów w 2019. W pierwszych tygodniach 2020 tematem numer jeden był atak wojsk amerykańskich na irańskiego generała i następujące po nim ataki odwetowe na amerykańskie bazy w Iraku. Zagrożenie eskalacją konfliktu poskutkowało szybkim kilku procentowym wzrostem cen złota. Te wzrosty okazało się jednak niczym, w porównaniu z rajdem cen złota w kolejnych miesiącach. Był on spowodowany przede wszystkim rozprzestrzeniająca się na całym świecie pandemią koronawirusa i związanymi z nią następstwami gospodarczymi. Po raz kolejny okazało się, że złoto jest przysłowiową przystanią dla inwestorów w czasach kryzysowych. Na to nałożyły się dodatkowo problemy związane z podażą złota. Wiele firm produkujących złoto inwestycyjne czy nawet złoto użytkowe było zamkniętych. W związku z wprowadzanymi przez kolejne rządy obostrzeniami pracę wstrzymało również wiele kopalni i rafinerii. Branża nie była więc w stanie zaspokoić wysokiego popytu. Ceny skupu złota szybko osiągnęły rekordowe poziomy. Na początku sierpnia 2020 złoto złamało symboliczną barierę 2000 dolarów za uncję. Ostatnie tygodnie 2020 przyniosły częściowe ochłodzenie cen na rynku złota. W dużej mierze przyczyniły się do tego kolejne pozytywne informacje o powstających szczepionkach na koronawirusa. Mimo tego cena złota zyskała od początku 2020 roku ponad 20%. Jest to wynik jeszcze lepszy niż w roku poprzednim. Dla zobrazowania tego, jak wyglądały wahania cen złota w 2020, przedstawiamy jeszcze wykres notowań:

Źródło: https://pl.tradingview.com

Inwestowanie w złoto 2020 – czy było opłacalne?

Czy warto było zainwestować w złoto w 2020 roku? Powyższy wykres cen złota w tym roku powinien chyba wystarczyć za odpowiedź na to pytanie. Inwestując w królewski metal na samym początku roku, dziś mielibyśmy zysk rzędu 20%. Przy obecnym oprocentowaniu lokat i rachunków oszczędnościowych jest to imponujący wynik. Warto też wspomnieć, że inwestowanie w złoto to jeden z niewielu sposobów na ochronę kapitału przed inflacją. A wskaźnik ten niepokojąco rośnie w naszym kraju. Na jeszcze większy zysk mogliśmy liczyć, sprzedając złoto na początku sierpnia, gdy jego cena przekroczyła 2000 dolarów za uncję.

Ceny złota w 2020, a prognoza na 2021

Na temat tego, jakie są prognozy cen złota na 2021 roku, pisaliśmy ostatnio w artykule Inwestowanie w złoto w 2021 – czy nadal się to opłaca? Analitycy pracujący dla największych banków inwestycyjnych są w większości zgodni. Przeważa wśród nich opinia, że dwa ostatnie lata to jeszcze nie koniec wzrostów notowań królewskiego metalu. Cenę docelową na poziomie 2300 dolarów za uncję w 2021 roku prognozują na przykład eksperci banku inwestycyjnego Goldman Sachs. Jeszcze bardziej optymistyczną prognozę przedstawił Citibank. Według analiz tego banku cena złota w 2021 może przekroczyć nawet 2400 dolarów za uncję. Oczywiście istnieją również ostrożniejsze analizy, jednak większość analityków rynku surowców, uważa, że złoto może jeszcze osiągnąć nowe szczyty w nadchodzącym roku. Za takimi prognozami przemawia szereg czynników ekonomicznych jak, chociażby słabnący dolar, spadek oprocentowania obligacji skarbowych, rosnąca w wielu krajach inflacja, czy kolejne ewentualne fale koronawirusa. 

Więcej o inwestowaniu w złoto w aktualnych, specyficznych warunkach rynkowych napisaliśmy w poradnikach: 

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe