Blog

Gdzie sprzedać złoty łańcuszek?

Sprzedaż niepotrzebnej, uszkodzonej czy niemodnej już złotej biżuterii to często sposób na szybki zastrzyk gotówki. Dziś sprawdzimy, o czym warto pamiętać przy sprzedaży biżuterii i jak sprzedać złoto z jak największym zyskiem.

Jak sprzedać złoto?

Na początek zastanówmy się, jak sprzedać złoto, a konkretnie jak się do tego przygotować. Zanim udamy się do skupu złota, warto na własną rękę sprawdzić, ile waży biżuteria czy inne złote przedmioty, które chcemy sprzedać. Pamiętajmy jednak, że mało kto posiada w domu precyzyjną wagę, w związku z tym odczyty z domowej wagi, np. kuchennej mogą być niedokładne. Jeśli mamy wątpliwości co do wagi podawanej przez pracownika skupu, możemy odwiedzić 2 lub 3 punkty i porównać podawane wartości.

Warto też sprawdzić próbę łańcuszka czy innego przedmiotu, który zabieramy do skupu złota. Komplet informacji na temat tego, jak sprawdzić próbę złota i co ona właściwie oznacza, dostępny jest w artykule: Próby złota – jak je sprawdzić i która najbardziej się opłaca? Znając wagę i próbę naszego złota, będziemy mieli pewność, że pracownik skupu złota nie wprowadza nas w błąd. 

Gdzie sprzedać złotą biżuterię?

Kolejnym krokiem jest oczywiście wybranie odpowiedniego skupu złota. Pozornie możliwości mamy całkiem sporo jednak w rzeczywistości wiele firm prowadzących skup złota nie jest w stanie lub nie chce zaoferować swoim klientom atrakcyjnego kursu. Wynika to z różnych czynników, o których pisaliśmy na łamach naszego bloga już wielokrotnie, między innymi w poradniku: Jak sprzedać złoto nie tylko inwestycyjne? 3 zasady wyboru skupu.

Generalnie w naszym kraju miejsca, w których możemy sprzedać złoto to najczęściej:

 • lombardy i niektóre kantory wymiany walut,

 • wybrane placówki banków,

 • sklepy jubilerskie,

 • wyspecjalizowane skupy złota.

Niestety w większości tych miejsc nie mamy co liczyć na atrakcyjne kursy złota. Najłatwiej udać się do lombardu czy kantoru, gdyż tego rodzaju punktów jest chyba najwięcej. Na tym jednak kończą się ich zalety. Oferowane tam kursy mogą być bowiem nawet o ponad 10% niższe od aktualnych średnich cen skupu złota. Jeśli więc nie jest to absolutna konieczność, to przed skorzystaniem z takiego skupu złota w lombardzie czy kantorze, warto zbadać inne możliwości.

Najsensowniejszym wyjściem jest skorzystanie ze specjalistycznego skupu złota. Co prawda punkty stacjonarne dostępne są zwykle w większych miastach. Jeśli jednak mieszkacie w mniejszej miejscowości, zawsze istnieje możliwość sprzedaży złota bez wychodzenia z domu. W tym celu wystarczy wypełnić krótki formularz kontaktowy na naszej stronie, a nasz pracownik skontaktuje się w celu ustalenia najbardziej dogodnej formy finalizacji transakcji.

Złote łańcuszki cena za gram

Wiele osób mylnie uważa, że udając się do skupu złota, otrzyma za gram łańcuszka czy innej biżuterii kwotę podobną do ceny łańcuszka za gram w sklepie. Niestety nie jest to prawda. Złoto użytkowe, w tym oczywiście również biżuteria, kosztuje w sklepie o wiele więcej niż sam materiał, z którego jest wykonane. Na cenę złotego łańcuszka składają się między innymi koszty jego wytworzenia, koszt znajdujących się w biżuterii kamieni szlachetnych oraz marża wszystkich pośredników (producent, hurtownia, sklep), która często stanowi lwią część ceny. Natomiast ceny skupu złota bazują wyłącznie na ilości czystego złota znajdującego się w naszej biżuterii. Nieco inaczej wygląda kwestia sprzedaży pierścionka z brylantem. W przypadku tego rodzaju biżuterii czasem najlepszym rozwiązaniem będzie sprzedaż kamienia osobno. W tym celu musimy odwiedzić skup diamentów.  

Odradzamy więc zakup złotej biżuterii jako lokatę kapitału. Do takich celów zdecydowanie lepsze jest złoto inwestycyjne, czyli po prostu złote monety bulionowe i złote sztabki. W ich przypadku płacimy wyłącznie za metal, z którego są wykonane. Taka sztabka czy moneta inwestycyjna nie ma żadnej wartości kolekcjonerskiej ani użytkowej. Jeżeli planujecie zakup takich produktów menniczych, zapraszamy do artykułu Gdzie kupić złoto? 

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe