Blog

Próba 333 czy 585?

Podpowiadamy, która próba złota jest lepsza!

Czym jest próba złota? Ile czystego złota znajdziemy w wyrobie o próbie 585, a ile w biżuterii o próbie 333? Która próba złota jest najlepsza i jakie są między nimi różnice? Dziś postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania związane z dwiema najpopularniejszymi w Polsce próbami złotej biżuterii – próbą 333 i 585.

Próba złota – co to takiego i o czym nam mówi?

Mówiąc wprost, próba złota informuje nas o tym, ile czystego złota znajduje się w danym wyrobie. Niezależnie od tego, czy jest to biżuteria, czy przedmiot użytkowy, powinien on posiadać tzw. znak probierczy mówiący o zawartości złota. Dla przykładu: złoto próby 585 składa się w 58,5% z czystego złota. Analogicznie złoto próby 333 posiada 33,3% czystego złota. Dlaczego biżuterii nie robi się z czystego złota próby 999? Czysty królewski metal jest bardzo miękki i plastyczny. W związku, z czym biżuteria wykonana z czystego złota byłaby po prostu niepraktyczna i bardzo wrażliwa na odkształcenia, zarysowania itp. Z czystego złota wykonuje się jedynie złoto inwestycyjne jak złote sztabki i monety bulionowe.

Jakie są próby złota?

Próby złota wyrażane są w systemie metrycznym oraz alternatywnie w karatach. Najpopularniejsza na polskim rynku biżuteria to ta wykonana ze stopu o próbie 333 oraz 585. Nie oznacza to jednak, że są to jedyne dostępne próby złota. W Polsce obowiązuje 7 oficjalnych prób złota. W kolejności od tej z najwyższą zawartością czystego złota są to próby:
 
 • próba złota 999 (24 karaty),

 • próba złota 916 (22 karaty),

 • próba złota 750 (18 karatów),

 • próba złota 585 (14 karatów),

 • próba złota 500 (12 karatów),

 • próba złota 375 (9 karatów),

 • próba złota 333 (8 karatów).

Jak widzicie, w nawiasach podaliśmy wartość każdej próby złota w karatach. Warto od razu dodać, że nie ma prób pośrednich. Dla przykładu, jeśli zawartość czystego złota w wyrobie będzie niższa niż 58,5%, zostanie on oznaczony kolejną niższa próbą czyli 500. 

Która próba złota lepsza – 585 czy 333?

Nie ma jednej odpowiedzi na to, która próba złota jest najlepsza. Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy. Największą zaletą biżuterii o próbie 333 jest jej stosunkowo niska cena. Spowodowane jest to oczywiście mniejszą zawartością czystego złota. Z tego względu z tej próby złota wykonywane są często większe i cięższe złote przedmioty. Pozwala to na ograniczenie ich kosztu. Oczywiście za niższą ilością czystego złota idą niższe ceny skupu złota, gdybyśmy chcieli taki przedmiot sprzedać. Biżuteria i tzw. złoto użytkowe wykonane ze złota próby 333 cechuje się większą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, wgniecenia, zarysowania itd. Z kolei wadą wyrobów ze złota tej próby jest to, że po dłuższym czasie pokrywają się one ciemnym nalotem. Jest to naturalny proces wynikający z zawartości w tym stopie innych metali. Problem ten nie dotyczy złota próby 585. Złota biżuteria próby 585 o wiele lepiej znosi próbę czasu i będzie dobrze wyglądać nawet po kilku latach użytkowania. Większa ilość miękkiego, czystego złota sprawia jednak, że biżuteria próby 585 jest nieco bardziej wrażliwa na odkształcenia. 

Niezależnie od tego, na jaką próbę złota się zdecydujemy, pamiętajmy, że złota biżuteria nie jest najlepszym pomysłem na inwestycję. Temat ten rozwinęliśmy nieco bardziej w naszych poradnikach: 

 
 
Odrębnym tematem jest też biżuteria z diamentami. Sprzedając taką biżuterię, często warto odwiedzić osobno skup złota i skup diamentów.

Próba złota – jak sprawdzić?

Każdy złoty wyrób, pochodzący z legalnej sprzedaży, powinien posiadać wybite znaki probiercze informująca między innymi o tym, jaka jest próba złota. Znaki są zwykle umieszczone na nie rzucającym się w oczy elemencie biżuterii. Na przykład po wewnętrznej stronie pierścionka czy bransoletki. To, co oznaczają poszczególne znaki probiercze, możecie sprawdzić w tabeli dostępnej na tej stronie. Nieco więcej na ten temat napisaliśmy również w artykułach Jak prawidłowo odczytywać próbę złota oraz Próby złota - jak je sprawdzić?

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe