Blog

W co inwestować w 2021, a w co nie?

Akcje, nieruchomości, obligacje skarbowe, a może złoto inwestycyjne? Czego unikać w 2021, a co będzie dawało najlepszą szansę na duże zyski? W dzisiejszym wpisie postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej tematowi inwestowania w 2021. Jeżeli szukacie bezpiecznej lokaty kapitału dla swoich oszczędności, to zapraszamy do lektury.

W co warto inwestować w 2021?

Nikt oczywiście nie da 100% gwarancji, że ta czy inna inwestycja przyniesie nam gwarantowany zysk. Jeżeli weźmiemy jednak pod uwagę obecne uwarunkowania gospodarcze, to jesteśmy w stanie wytypować kilka atrakcyjnych możliwości inwestowania w 2021.

Czy warto inwestować w złoto w 2021?

Zacznijmy może od rynku surowców. Według wielu analityków to właśnie ten sektor da nam w 2021 sporo okazji do zyskownych inwestycji. Złoto inwestycyjne ma za sobą 2 dobre lata. Ceny złota w skupie w perspektywie długoterminowej rosną już od lat. Mimo tego, że cena złota jest obecnie w okolicy rekordowych poziomów, to rynek ten nadal wygląda obiecująco. Wpływa na to przede wszystkim podwyższona inflacja, która zawsze zwiększa zainteresowaniem inwestowaniem w złoto. Inwestowanie w złoto w 2021 może być więc nie tylko okazją do zarobku, ale również sposobem na ochronę naszych oszczędności przed inflacją. Podkreślmy jeszcze, że nie chodzi o złoto użytkowe, jak chociażby biżuteria, a o typowe złoto inwestycyjne, czyli złote monety bulionowe i złote sztabki. Temat ten rozwinęliśmy nieco bardziej w artykule Czy złota biżuteria to dobra inwestycja? oraz Inwestowanie w złoto w 2021.

Jakie jeszcze możliwości oferuje rynek surowców w 2021?

Pozostając na rynku surowców, warto wspomnieć jeszcze o inwestowaniu w ropę. Jeżeli utrzyma się ożywienie gospodarcze i ruch lotniczy zacznie wracać do normy, cena ropy może sukcesywnie wrócić do poziomów z 2019 roku. Niestety inwestowanie w ropę nie jest tak proste, jak inwestycja w złoto. Zwykle służą do tego skomplikowane instrumenty finansowe w rodzaju kontraktów CFD czy tzw. ETF’ów. Inwestowanie w tego rodzaju instrumenty wymaga zwykle specjalistycznej wiedzy.

Inwestowanie w nieruchomości 2021 – czy ma to sens?

Rok 2020 i pandemia wirusa COVID-19 nie wpłynęła na rynek nieruchomości, aż tak bardzo, jak przewidywała część analityków. Oczywiście ogromne straty poniosły osoby wynajmujące krótkoterminowo, np. turystom czy klientom biznesowym. Zainteresowanie nowymi mieszkaniami spadało tylko okresowo, a ceny tych mieszkań utrzymały się, a momentami nawet rosły. Bardzo wzrosło również zainteresowanie nieruchomościami oferującymi większa prywatność. Coraz więcej osób zaczęło poszukiwać nieruchomości poza miastem, zarówno tych całorocznych, jak i rekreacyjnych. W inwestowaniu w nieruchomości w 2021 pojawił się też nowy trend   – inwestowanie w grunty. Rynek nieruchomości nadal daje więc możliwości zarobku, wymaga jednak nieco większej uwagi i rozeznania w wyborze rodzaju nieruchomości.

Jakich inwestycji unikać w 2021?

Wiemy już, jakie inwestycje mają w 2021 dobre perspektywy. Sprawdźmy teraz, jakich inwestycji lepiej unikać w tym roku i co raczej nie da nam zarobić. Rosnąca inflacja i bliskie zeru oprocentowanie lokat bankowych sprawiają, że w 2021 w pierwszej kolejności powinniśmy unikać gotówki i lokat oszczędnościowych. Tego rodzaju aktywa będą po prostu tracić na wartości. Wielu ekspertów rynków finansowych radzi również, aby w 2021 unikać inwestowania w obligacje skarbowe oraz fundusze obligacji. Te instrumenty mają za sobą dobry rok, którego powtórzenie jest z wielu względów mało realne. Bardzo dużym ryzykiem obarczona jest również inwestycja w kryptowaluty. O Bitcoinie zrobiło się w ostatnich miesiącach głośno ze względu na duże wzrosty. Jednak na rynku kryptowalut możemy tak samo szybko stracić. Do tego dochodzi jeszcze ryzyko ustawodawcze. Tak naprawdę jedna ustawa może zlikwidować ten rynek w danym kraju. 

Temat inwestowania w 2021 poruszyliśmy również we wpisach:

 

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe