Blog

Jak inwestować w surowce w 2021 roku?

Na przestrzeni ostatnich kilku lat rynek surowców dał nam całkiem sporo okazji do zarobku. Jednak tylko niektóre formy inwestowania w surowce zapewniają niski stopień ryzyka. Sprawdźmy więc dzisiaj, jak wygląda inwestowanie w surowce w 2021 i jakie niesie ze sobą ryzyka i korzyści.

Inwestowanie w surowce – złoto i srebro

Na czele listy surowców, które cieszą się popularnością wśród inwestorów, zdecydowanie króluje złoto. Ceny złota w skupie osiągnęły w ciągu ostatnich 2 lat rekordowe poziomy, a wielu analityków wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec cenowego rajdu złota. Co decyduje o tym, że złoto i srebro cieszy się tak dużą popularnością, gdy chodzi o inwestowanie w surowce? Powodów dominacji złota na rynku surowców jest całkiem sporo, a najważniejsze z nich to:

 • Duża dostępność produktów menniczych, czyli tak zwanego złota inwestycyjnego.

 • Niski próg wejścia. Złoto inwestycyjne możemy kupić już nawet w postaci 1 gramowych sztabek. Dzięki temu inwestowanie w złoto jest dostępne nawet dla drobnych inwestorów, którzy chcą lokować w tym surowcu kilkaset złotych miesięcznie.

 • Inwestowanie w surowce w postaci złota inwestycyjnego chroni nasze oszczędności przed inflacją i spadkiem ich wartości. Nieco więcej na temat ochrony kapitału w czasach rosnącej inflacji napisaliśmy w artykule W co inwestować, gdy rośnie inflacja?

 • Złoto inwestycyjne jest łatwe w przechowywaniu i transporcie. Jest to jeden z niewielu surowców, który pozwala na tak łatwą, fizyczną inwestycję.

Jak zainwestować w surowce – metale inwestycyjne

Wiemy już, dlaczego inwestowanie w złoto cieszy się tak dużą popularnością. Sprawdźmy teraz jak zacząć inwestować w królewski metal lub jego młodszego kuzyna, czyli srebro inwestycyjne. Najpewniejszym sposobem inwestowania w metale szlachetne są wspomniane już wcześniej sztabki i monety inwestycyjne. Wartość tych produktów menniczych bazuje praktycznie wyłącznie na kruszcu, z którego są wykonane. Warto tu wspomnieć, także że biżuteria czy złoto użytkowe nie jest dobrym pomysłem na inwestycję w surowce. Wynika to z tego, że wartość metalu to tylko jedna z części składowych ceny biżuterii. Innymi słowy, za złotą biżuterię musimy w sklepie zapłacić dużo więcej, niż warte jest złoto wykorzystane do jej produkcji. Temat ten rozwinęliśmy szerzej w naszym poradniku Złoto inwestycyjne, a złoto użytkowe.

Gdzie kupić złoto inwestycyjne? Na polskim rynku już od kilku lat funkcjonuje szereg zaufanych firm oferujących wysokiej jakości produkty mennicze. W złoto inwestycyjne warto zaopatrywać się wyłącznie w tego rodzaju firmach, które działają od dłuższego czasu i cieszą się nieposzlakowaną opinią.

Inne formy inwestowania w surowce

Zakup fizycznego złota to zdecydowanie najpopularniejsza, jednak nie jedyna, forma inwestowania w surowce. Dzięki możliwościom, jakie daje nam internet i współczesna bankowość elektroniczna szereg złożonych instrumentów finansowych jest w zasięgu nawet drobnych inwestorów. Kilka innych sposobów na to, jak zainwestować w surowce to:

 • Zakup akcji firm wydobywających lub przetwarzających konkretne surowce.

 • Zakup jednostek funduszu inwestycyjnego bazującego na rynku danego surowca.

 • Kontrakty ETF powiązane z ceną surowców. W kontrakty ETF możemy inwestować na przykład w ramach coraz popularniejszych rachunków emerytalnych IKE i IKZE.

 • Kontrakty różnicy kursowej, czyli tak zwane kontrakty CFD. Instrument finansowy o bardzo dużym stopniu ryzyka.

Takie formy inwestowania w surowce pozwalają lokować kapitał nie tylko w złocie i srebrze, ale także w szeregu innych surowców. Niestety większość wymienionych wyżej sposobów inwestowania w surowce wymaga sporej wiedzy i często również dużo większego kapitału niż w przypadku inwestowania w fizyczne złoto. Część z tych instrumentów może podlegać również różnego rodzaju manipulacjom rynkowym. W związku z tym nie odzwierciedlają one wyłącznie wartości danego surowca.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat tego, jak sprzedać posiadane już złoto inwestycyjne, aby zyskać jak najwięcej, zapraszamy do lektury poradników:

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe