Blog

Jak sprawdzić srebro domowym sposobem?

Rynek metali szlachetnych dał nam w ostatnich latach sporo możliwości zarobku. Na całkiem niezłe zyski mogli liczyć nie tylko posiadacze złota inwestycyjnego, ale również srebrnych monet bulionowych i sztabek. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy srebro podrożało na światowych rynkach o ponad 70%. Każdy, kto myśli o inwestycji w ten metal szlachetny, powinien wiedzieć jak rozpoznać srebro. Mimo że domowe sposoby nie dadzą nam 100% pewności, to zawsze warto z nich skorzystać, aby wyeliminować oczywiste podróbki.

Jak rozpoznać srebro?

Sprawdzanie srebra domowymi sposobami jest niestety nieco trudniejsze, niż ma to miejsce w przypadku złota. Najpewniejszym sposobem dającym nam 100% pewny wynik jest oczywiście skorzystanie z usług Urzędu Probierczego. W Polsce funkcjonuje 10 tego rodzaju placówek. Urzędy probiercze znajdują się w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Białymstoku, Chorzowie, Częstochowie i Bydgoszczy. Sprawdzenie srebrna w Urzędzie Probierczym przebiega za pomocą tak zwanej metody miareczkowej. Polega ona na pobraniu niewielkiej próbki metalu, a następnie poddaniu jej szeregowi reakcji chemicznych wykorzystujących specjalistyczne odczynniki i aparaturę. Skorzystanie z takiej metody sprawdzania srebra w domu jest z oczywistych względów niemożliwe. Warto jednak wiedzieć, że istnieje taka możliwość. Oczywiście w ramach takiej diagnozy możemy sprawdzić również inne metale szlachetne, w tym także złoto inwestycyjne, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Jak sprawdzić próbę srebra?

Innym pewnym sposobem na to, jak rozpoznać srebro, jest odnalezienie znaków probierczych na srebrnych wyrobach. Znaki probiercze powinny znajdować się na srebrnej biżuterii oraz przedmiotach użytkowych jak srebrne sztućce czy naczynia. Nie ma ich oczywiście na srebrnych monetach bulionowych. Na przestrzeni lat stosowano różne znaki probiercze dla srebra. Tabele zestawiające różne ich rodzaje z łatwością znajdziecie online. Identyfikacja konkretnego znaku na srebrnym wyrobie może nam powiedzieć nie tylko, jakiej próby jest srebro, ale także, z jakiego okresu pochodzi dana rzecz.

Jak rozpoznać srebro w domu?

Co jednak zrobić w przypadku gdy dany wyrób ze srebra nie posiada znaków probierczych. Jak rozpoznać fałszywe srebro domowymi sposobami? Istnieje kilka takich metod na to, jak sprawdzić srebro. Żaden z nich nie da nam co prawda 100% pewności. Często pozwolą jednak wyeliminować przedmioty, które z całą pewnością srebrem nie są.

Pierwszym, najłatwiejszym domowym sposobem na to, jak rozpoznać fałszywe srebro jest tak zwana próba magnesu. Srebro jest metalem, który nie reaguje na magnes. Jeśli więc sprawdzany przez nas przedmiot jest przyciągany przez magnes, to z całą pewnością nie jest wykonany ze srebra. Innym łatwym sposobem na wyeliminowanie przedmiotów, które nie są ze srebra, jest test białej kartki. Sprawdzanym przedmiotem przeciągamy po białej kartce, tak jakbyśmy chcieli narysować nim linię. Jeżeli zostawi on na kartce ciemny ślad, to z dużym prawdopodobieństwem nie jest wykonany ze srebra. 

Ostatni z domowych sposobów na to, jak sprawdzić srebro, daje stosunkowo najlepsze wyniki. Aby jednak przeprowadzić taki test srebra, będziemy potrzebowali specjalny płyn. Jest on dostępny w sprzedaży pod różnymi nazwami. Może być to na przykład ciecz chromowa lub po prostu płyn do testowania srebra. Dokładna instrukcja sprawdzania srebra powinna być dołączona do kupionego przez nas płynu. W większości przypadków test srebra z użyciem takiego odczynnika polega na nałożeniu na potencjalnie srebrny element kropli płynu, a następnie sprawdzenie, czy materiał zmienił kolor. Pamiętajmy, że takie sprawdzanie srebra kwasem, może pozostawić widoczny ślad na wyrobie. W związku z tym, taki test srebra należy zrobić w mało widocznym miejscu, na przykład po wewnętrznej stronie srebrnej obrączki, czy pod dnem srebrnego naczynia.

Jeśli jesteście zainteresowani tym, jakie są ceny złota w skupie i tym jak inwestować w metale szlachetne, zapraszamy również do lektury poradnika Jak przechowywać srebro inwestycyjne

 

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe