Blog

Co to jest LBMA?

Za skrótem LBMA kryje się jedna z najważniejszych dla światowego rynku złota instytucji. Z dzisiejszego wpisu możecie dowiedzieć się, czym jest London Bullion Market Association, czyli Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców i czym zajmuje się na co dzień ta instytucja. Postaramy się, przybliżyć Wam, w jaki sposób LMBA reguluje rynek złota i jakie są korzyści związane z akredytacjami wydawanymi przez to Stowarzyszenie. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o współczesnym rynku złota, to zapraszamy do lektury.

London Bullion Market Association – co to takiego?

Zacznijmy może od odrobiny historii. London Bullion Market Association działa od roku 1987, a stowarzyszenie powstało w wyniku rozmów, które Bank of England prowadził z kilkoma największymi, światowymi bankami i instytucjami finansowymi. Dziś Londyńskie Stowarzyszenie Rynku Kruszców zrzesza największe firmy związane bezpośrednio z rynkiem złota. Do LBMA należą między innymi:

 • największe międzynarodowe banki,

 • firmy produkujące tzw. złoto inwestycyjne, czyli złote sztabki i monety bulionowe,

 • największe rafinerie złota,

 • firmy zajmujące się profesjonalnie przechowywaniem i transportem dużych ilości kruszcu,

 • wytwórcy biżuterii i innych przedmiotów ze złota.

W praktyce LBMA ma dziś bardzo duży wpływ na to, co dzieje się na rynku złota. Jednym z podstawowych zadań tej instytucji jest przyznawanie akredytacji producentom złota. Dołączenie do grona firm skupiony w LBMA nie jest sprawą prostą. Kandydat na nowego członka musi w pierwszej kolejności zdobyć rekomendację trzech innych firm, które są już członkami stowarzyszenia. Musi również przez co najmniej rok, biznesowo współpracować z firmami zrzeszonymi już w LBMA.

Certyfikat LBMA, czyli akredytacja Londyńskiego Stowarzyszenia Kruszców

Akredytacja Londyńskiego Stowarzyszenia Kruszców zwana czasami po prostu certyfikatem stanowi potwierdzenie wysokiej jakości produktów danej firmy. Certyfikat LBMA może otrzymać na przykład mennica czy rafineria złota. Oczywiście, aby producent złota uzyskał certyfikat LBMA, musi spełnić kilka rygorystycznych wymogów. Dotyczą one próby złota, wagi sztabek, znajdujących się na nich informacji, rocznego wolumenu produkcji itd. Kilka przykładowych wymogów dla firm, które chcą uzyskać akredytację LBMA to:

 • Produkcja minimum 10 ton złota rocznie.

 • Produkcja złota o próbie co najmniej 995.

 • Produkcja sztabek o wadze co najmniej 350-430 uncji.

 • Umieszczanie na sztabkach numeru seryjnego, próby, wagi, roku produkcji i stempla producenta.

London Bullion Market Association wydaje akredytacje nie tylko producentom złota, ale również srebra inwestycyjnego. Listę wszystkich akredytowanych producentów można znaleźć na specjalnej stronie internetowej LBMA. Aktualnie znajduje się tam około 70 producentów złota oraz 80 producentów srebra. W gronie tym znalazła się nawet jedna rodzima firma – KGHM.

Co daje certyfikat London Bullion Market Association?

Co w praktyce daje akredytacja LBMA? Certyfikat ten jest przede wszystkim poświadczeniem wiarygodności danego producenta i wysokiego standardu produktów menniczych. To z kolei przekłada się na rozpoznawalność marki oraz na zaufanie, jakim darzą ją potencjalni klienci. Dotyczy to zarówno klientów instytucjonalnych i dużych firm, jak i klientów indywidualnych. W sytuacji, gdy mamy do wyboru produkty mennicze kilku producentów, certyfikat LBMA może być czynnikiem, który pomoże nam wybrać. Akredytacja tej instytucji może przekładać się nawet na ceny złota w skupie. Produkty z certyfikatem są zwykle o wiele łatwiej zbywalne, gdyż certyfikat pomaga zweryfikować ich jakość. Więcej informacji na temat tego, jak kupić złoto inwestycyjne znajdziecie w artykule Kupowanie złota – jak nie dać się oszukać?

Zapraszamy również do zapoznania się z innymi wpisami na naszym blogu. Przydatne informacje na temat rynku złota i inwestowania w metale szlachetne znajdziecie również w poradnikach:

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe