Blog

Jak odróżnić złoto od tombaku?

Tombak to stop metalu o raczej złej sławie. Jego wizualne podobieństwo do złota sprawia, że wykorzystywany jest czasami do wprowadzania potencjalnych nabywców złota w błąd. To, jak odróżnić złoto od tombaku, nie zawsze jest proste. Przygotowaliśmy dla Was jednak kilka podstawowych wskazówek na to, jak rozpoznać złoto domowymi sposobami.

Tombak – co to takiego i jak go rozpoznać?

Tombak, zwany czasami również mosiądzem czerwonym to stop miedzi i cynku, z dużą przewagą tego pierwszego metalu (około 80%). Najbardziej charakterystyczną cechą tego stopu jest jego barwa bardzo zbliżona do złota. Z tego względu tombak wykorzystuje się często do tworzenia imitacji przedmiotów ze złota. Tombak wykorzystuje się również przy produkcji instrumentów muzycznych, a nawet jako składnik pocisków pistoletowych i karabinowych. Wizualne podobieństwo do złota sprawia, że tombak wykorzystywany jest też czasami w nieuczciwych celach i oferowany jako prawdziwe złoto. Z tego względu należy unikać zakupu złota od przygodnych sprzedawców, którzy oferują nam niezwykle okazyjne ceny. Z takimi sytuacjami można spotkać często w wakacyjnych kurortach lub nawet w przypadkowych miejscach jak stacje benzynowe czy parkingi przed marketami.

Jak odróżnić złoto od tombaku?

Najprostszym sposobem na to, jak uniknąć przypadkowego zakupu tombaku zamiast złota, jest korzystanie wyłącznie z zaufanych źródeł. Zarówno złoto inwestycyjne, jak i biżuterię powinniśmy kupować wyłącznie w legalnie działających firmach, posiadających nieposzlakowaną opinię. Mimo wszystko zebraliśmy jednak w jednym miejscu kilka porad dotyczących tego, jak odróżnić złoto od tombaku:

 • Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie próby. Złota biżuteria czy przedmioty użytkowe pochodzące z legalnego obrotu powinny mieć wybity znak probierczy. Zwykle znajduje się on w niewidocznym miejscu, na przykład po wewnętrznej stronie tzw. szyny pierścionka. Przedmioty z tombaku powinny mieć wybitą próbę MET., choć oczywiście może zdarzyć się, że dobra podróbka będzie miała wybitą próbę złota. Niemniej jednak brak próby powinien być dla nas poważnym znakiem ostrzegawczym. Warto również pamiętać, że znaku probierczego nie posiadają złote monety bulionowe. Więcej informacji na ich temat znajdziecie w artykule Jak rozpoznać fałszywą złotą monetę?

 • Tombak w kontakcie z ludzkim potem pozostawia na skórze charakterystyczny niebieski nalot. Reakcja ta nie jest natychmiastowa. Jeśli jednak po jakimś czasie noszenia biżuterii na skórze zauważymy sino niebieski nalot, oznacza to, że najprawdopodobniej biżuteria zrobiona jest z tombaku.

Jak rozpoznać prawdziwe złoto?

Istnieje również kilka innych domowych sposobów na to, jak rozpoznać prawdziwe złoto. Dotyczą one nie tylko tombaku, ale ogólnie podróbek złota, na przykład elementów pozłacanych. Takie domowe sposoby na to, jak rozpoznać złoto to na przykład:

 • Próba magnesu – złoto, tak samo, jak srebro jest metalem diamagnetycznym. W praktyce oznacza to, że złoto nie reaguje na magnes. Jeśli sprawdzany przez nas przedmiot reaguje na magnes, to zdecydowanie nie jest wykonany ze złota.
 • Przy odrobinie zacięcia matematycznego możemy przeprowadzić domową analizę gęstości. Na podstawie ilości wody wypartej z naczynia przez przedmiot, możemy obliczyć gęstość materiału, z którego jest wykonany. Wynik możemy porównać z gęstością złota, która wynosi 19,3 g/cm³.
 • Do rozpoznania złota domowym sposobem możemy wykorzystać również profesjonalne zestawy do testowania złota. Ich cena jest jednak stosunkowo wysoka  i ich zakup jest często po prostu nieopłacalny.

Pamiętajmy, że w razie wątpliwości zawsze możemy skorzystać z profesjonalnej usługi sprawdzenia prawdziwości złota. Świadczą ją zarówno oddziału Urzędu probierczego, jak i prywatne firmy i specjaliści w całym kraju.

Jeśli interesują Was również inne zagadnienia związane z zakupem i sprzedażą złota, to zapraszamy do sprawdzenia stron:

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe