Blog

Złoto na prezent? 5 okazji, kiedy złoto idealnie się sprawdzi

Czy kawałek metalu to dobry pomysł na prezent? Oczywiście! Wszystko w tym przypadku zależy jednak od jego rodzaju i wyglądu. Jedną z najcenniejszych opcji w tym przypadku jest zakup prezentu ze złota. Jak wybrać podarunek tego rodzaju i kiedy sprawdzi się on najlepiej?

Złoto na prezent – czy to dobry pomysł?

Decyzja o zakupie prezentu dla ważnej osoby to zawsze spory problem. Każdy w końcu by chciał, aby został on dobrze przyjęty i sprawdził się pod względem użytkowym czy estetycznym. W tym miejscu warto też podkreślić, że praktykowany przez wiele osób obyczaj wręczania gotówki, choć nie jest niczym złym, to jednak nie ma w sobie „tego czegoś”. Dlatego wiele osób woli dostać konkretną rzecz, którą może powiązać z wręczającym. Najlepszym przykładem na to jest właśnie biżuteria. W końcu wręczając ekwiwalent pierścionka czy kolczyków w gotówce na pewno nie wzbudzimy zbyt wielu emocji, niektóre osoby mogą nawet takie postępowanie uznać za zdecydowanie nie na miejscu. 

Co równie ważne, zakup złota na prezent to jednak nie tylko sposób na wywołanie „efektu wow”. To jednocześnie bardzo użyteczny i rozsądny prezent. Wykonane z żółtego metalu przedmioty są po prostu niezwykle wytrzymałe, dzięki czemu mogą służyć użytkownikowi przez całe życie. A w nagłych sytuacjach nie będzie też problemu z ich sprzedażą w dobrej cenie, gdyż kruszec ten długoterminowo zyskuje na wartości. A gdzie można sprzedać złotą biżuterię?

Jakie złoto kupić?

Skoro jesteśmy przekonani, że złoto to dobry pomysł na prezent, to warto zastanowić się dłuższą chwilę, co konkretnie kupić. Możliwości jest w tym przypadku kilka i każda z nich ma swoje mocne i słabe strony. Ponadto trzeba też pamiętać, że złoto nie zawsze też znaczy to samo. Co więc trzeba wiedzieć o prezentach z żółtego metalu?

1. Z racji swych właściwości i ceny, złoto do produkcji biżuterii jest łączone z innymi metalami, które pozwalają na otrzymanie odpowiedniej wytrzymałości i obniżenie kosztu zakupu. Powstały stop zawsze określany jest przy użyciu tzw. próby, która określa, ile czystego kruszcu w nim się znajduje. Najpopularniejsze próby to 333 i 585, które oznaczają, że metal zawiera 33,3 lub 58,5% czystego złota.

2. Wszelkiego rodzaju biżuteria jest zdecydowanie droższa niż metal, z którego została wykonana. Wynika to oczywiście z konieczności pokrycia kosztów produkcji i marży jubilera.

3. Czyste złoto o próbie 999 sprzedawane jest w postaci monet i sztabek o różnej wielkości i wyglądzie. W ich przypadku koszt zakupu jest wyższy jedynie o kilka procent od kursu na giełdzie. 

Jeśli wiec zależy nam na estetyce i użyteczności, to oczywiście zakup biżuterii będzie lepszą opcją. Jednak w sytuacji, gdy prezent ma być swego rodzaju zabezpieczeniem na przyszłość czy lokatą kapitały, to bezwzględnie trzeba postawić na złoto inwestycyjne.

Złoto na okazję urodzin, ślubu czy komunię – kiedy się sprawdzi?

A jak dopasować złote prezenty do konkretnej okazji? Podpowiadamy!

1. Chrzciny – zakup dobrego prezentu na tę uroczystość nie jest prosty – szczególnie jeśli chcemy wybrać coś naprawdę fajnego. Dlatego też czasem warto popatrzeć przyszłościowo i zamiast trwonić pieniądze na kolejne zabawki, które po kilku miesiącach trafią na śmietnik, postawić właśnie na złotą monetę czy sztabkę. Pozostanie ona przy obdarowanym przez wiele lat, upamiętniając to wydarzenie i jednocześnie może być początkiem przygody z oszczędzaniem. A czy znasz 5 sposobów na oszczędzanie dla dziecka? 

2. Komunia – sytuacja w tym przypadku jest dość zbliżona do chrzcin, choć w tym przypadku mówimy już o w pełni świadomym młodym człowieku. Dlatego też wiele osób stawia na złoto w postaci biżuterii – łańcuszka, medaliku czy pierścionka. Warto pójść tym tropem, choć prawdziwa „sztabka złota” również może podziałać na dziecięcą wyobraźnię.

3. 18. urodziny – wejście w dorosłość to świetna okazja do wręczenia drogiego i „poważnego” prezentu. A takim na pewno może być moneta czy sztabka inwestycyjna, która będzie stanowiła pierwsze zabezpieczenie w dorosłym życiu.

4. Ślub – jeśli nie chcemy kupować garnków lub pościeli, a jednocześnie gotówka wydaje nam się zbyt bezosobowa, to właśnie złoto może przyjść z pomocą. Złoto inwestycyjne „pod nowe życie” na pewno będzie mile widziane i przyda się w przyszłości – będąc pamiątką, zabezpieczeniem i kapitałem dla potomnych. 

5. Rocznica – każdy marzy, by każdy rok związku był taki, jak jego początek. I o ile nie ma na pewnego sposobu na uzyskanie takiego efektu, to czasem można sobie pomóc przy użyciu odpowiednich gestów. Złoty pierścionek na rocznicę pierwszej randki, zaręczyn czy ślubu na pewno będzie miłym dodatkiem, który powinien zaskoczyć i dać parze trochę emocji.

Na koniec warto też podkreślić, że złoto na prezent ma jeszcze jedną, nieco pomijaną zaletę. Jest nią łatwa zbywalność, dzięki której nigdy podarunek taki nie będzie kompletnym pudłem i zmarnowaniem pieniędzy. Oczywiście w takich sytuacjach z reguły nieco stracimy – szczególnie w przypadku biżuterii, jednak i tak odzyskamy dużo więcej, niż w przypadku przedmiotów codziennego użytku. A zastanawiając się, gdzie można sprzedać złoty pierścionek, warto sprawdzić ceny złota w skupie na naszej stronie.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe