Przewóz złota przez granicę – co warto wiedzieć?

W XXI wieku podróże zagraniczne są prostsze, niż kiedykolwiek wcześniej. Wynika to zarówno z mnogości środków transportu, jak i otwarcia wielu granic. Czy jednak równie liberalne podejście dotyczy przewozu złota? Sprawdźmy!

Jakie przepisy regulują przewóz złota za granic?

Mimo że obecnie do większości sąsiadów z Polski można przejechać bez żadnej kontroli, to warto pamiętać, że stan ten panuje od bardzo niedawna. Co więcej, nikt nie gwarantuje, że utrzyma się on w przyszłości, czego dowodzą chociażby obostrzenia związane z COVID-19 czy wiele innych problemów w stosunkach międzynarodowych. Póki co jednak warto korzystać z obowiązujących przepisów, nie zapominając przy tym, że brak kontroli granicznych nie zwalnia nas z przestrzegania ograniczeń dotyczących przewozu – dotyczących np. zwierząt czy niektórych przedmiotów. W przypadku złota zasady są regulowane przez Ustawę z dnia 27 lipca 2002 roku Prawo Dewizowe – wraz z późniejszymi nowelizacjami. W tym miejscu trzeba jednak podkreślić, że omawiane przepisy dotyczą Polski – w innych krajach mogą być one mniej lub bardziej restrykcyjne. Dlatego też jeśli planujemy dłuższe podróże z fizycznym złotem w torbie, to zawsze lepiej dokładnie zapoznać się z zasadami obowiązującymi zarówno w kraju docelowym, jak i państwach tranzytowych.

Czy wiesz, jak z zyskiem sprzedać złoto użytkowe?

Przewóz złotych monet i sztabek przez granicę – jakie obowiązują zasady?

Co jasne, omówienie zasad przewożenia złota do i z poszczególnych krajów byłoby bardzo trudne i wymagało bardzo obszernego tekstu. Dlatego też lepiej skupić się na naszym „krajowym” podwórku. I tu zacząć trzeba od bardzo ważnej informacji. Mianowicie transport złota pomiędzy krajami strefy Schengen nie wymaga spełnienia żadnych formalności. Co więcej, nie ma w tym przypadku znaczenia także ilość kruszcu czy jego charakter. Inaczej wygląda sytuacja, gdy opuszczamy obszar Schengen. Wówczas obowiązuje artykuł 18 ustawy Prawo Dewizowe:

Rezydenci i nierezydenci przekraczający granicę państwową są obowiązani zgłaszać, w formie pisemnej, organom celnym lub organom Straży Granicznej, przywóz do kraju oraz wywóz za granicę złota dewizowego lub platyny dewizowej, bez względu na ilość, a także krajowych lub zagranicznych środków płatniczych, jeżeli ich wartość przekracza łącznie równowartość 10 000 euro. Nie stanowi wykonania obowiązku zgłoszenia podanie w zgłoszeniu nieprawdziwych danych.

Oznacza to, że każdą ilość złota musimy zgłosić, możemy się także spodziewać kontroli przewożonych wartości dewizowych. Dobrą informacją jest przy tym jednak fakt, że aby dokonać zgłoszenia, wystarczy wypełnić stosowny formularz. Złoto jest też zwolnione z cła, więc nie musimy w tym przypadku bać się nieprzyjemności czy dodatkowych kosztów. W tym miejscu trzeba też jednak przypomnieć, że powyższe rozważanie dotyczy tylko tzw. złota dewizowego. Zgodnie z definicją, jest to metal w stanie nieprzerobionym, pod postacią sztabek i monet bitych po 1850 roku oraz półfabrykatów (wyjątkiem są te stosowane w stomatologii). Ustawowa definicja obejmuje też przedmioty ze złota, które z reguły nie są wytwarzane z tego metalu.

Gdzie i jak sprzedać złoty pierścionek?

Transport złota do Polski a podatek VAT

Drugą ważną kwestią związaną ze żółtym metalem jest też obłożenie go podatkiem od towarów i usług. Na szczęście zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, złoto inwestycyjne nie podlega opodatkowaniu. Przede wszystkim dlatego też cena złota jest tak bliska giełdowej. Co bardzo ważne, inwestycyjnym złotem nazywamy fizyczny metal w postaci sztabek o próbie co najmniej 995 oraz złote monety, które posiadają próbę minimum 900, zostały wybite po roku 1800, są lub były obowiązującym środkiem płatniczym w kraju pochodzenia oraz zostały sprzedane po cenie, która nie przekracza więcej niż 80% wartości rynkowej złota zawartego w monecie. Definicja złota inwestycyjnego z ustawy o VAT obejmuje także papiery wartościowe reprezentujące ten metal oraz monety uwzględnione w spisie Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej (w serii C). Jeśli więc mamy w planie transportowanie złota z zagranicy czy też wywożenie go, to zawsze powinniśmy dokładnie sprawdzić krajowe przepisy oraz definicje, by nie narazić się na problemy.

Czy powinniśmy się martwić, wyjeżdżając na wakacje do Włoch i zabierając z sobą małą sztabkę złota „na wszelki wypadek”? Absolutnie nie, gdyż faktu tego nikomu nie musimy zgłaszać. Nieco bardziej skomplikowane przepisy obowiązują w przypadku, gdy opuszczamy strefę Schengen, jednak i tak samo zgłoszenie wartości dewizowych nie powinno być problemem. Bezsprzecznie to kolejna zaleta złota, o której często się zapomina.

Sprawdź, kiedy najlepiej kupować złoto?