Blog

Co to jest białe złoto?

 

Żółte, czy białe złoto? Dyskusja zwolenników pierścionków, obrączek czy innej biżuterii z tych materiałów jest w zasadzie nierozstrzygnięta, choć moda co jakiś czas daje przewagę zwolennikom którejś z tych opcji. W tym tekście skoncentrujemy się jednak na bliższym przyjrzeniu się tej drugiej opcji. Jak powstaje i czy opłaca się kupować białe złoto?

Czym się różni białe złoto od żółtego?

Dla większości osób główną różnicą między białym a żółtym złotem będzie oczywiście kolor. Różnica widoczna jest bowiem już na pierwszy rzut oka, choć tak naprawdę odcieni obu tych materiałów może być mnóstwo. Wynika to z faktu, że w zależności od wybranej metody produkcji stopu do celów jubilerskich, zwykłe złoto może mieć barwę od bardzo delikatnego żółtego, do pomarańczowego. Białe złoto może być z kolei faktycznie srebrno-białe, lub też posiadać delikatne żółte refleksy. Co jednak kluczowe jedno i drugie zawierać będzie taką samą ilość kruszcu – oczywiście przy tej samej próbie, a więc jego realna wartość jest w zasadzie taka sama. Oba materiały nie mogą jednak pełnić funkcji złota inwestycyjnego, gdyż koszt wytworzenia stopu i pracy jubilera zdecydowanie podnosi kwotę zakupu.

Z punktu widzenia użytkowego warto zwrócić uwagę, że właściwości żółtego i białego złota także są zbliżone i zależne od ilości i składu domieszek. Jednak w niektórych przypadkach to drugie może ulegać procesowi wycierania, co prowadzi do pogorszenia wyglądu ozdoby, jest to jednak proces w pełni odwracalny. Ogólnie więc decyzja o wyborze złota zwykłego czy białego to przede wszystkim kwestia estetyki.

Białe złoto – jak powstaje?

Jak już wspomnieliśmy, białe złoto – podobnie jak użytkowe żółte złoto, to stop czystego kruszcu z innymi metalami. Najczęściej są to pallad, nikiel, srebro lub cynk. Warto wiedzieć, że materiał z domieszką pierwszego pierwiastka jest zdecydowanie najtrwalszą opcją, jednak jego koszt jest zauważalnie wyższy. Z kolei połączenie złota z niklem jest najbardziej pożądane z punktu widzenia estetyki – gdyż stop taki posiada piękną jasnosrebrną barwę. Cena jego wytworzenia także jest niższa w stosunku do palladu, co sprawia, że rozwiązanie to jest często stosowane.

Innym powszechnym zabiegiem jest tzw. rodowanie – czyli po prostu pokrycie gotowej ozdoby warstwą rodu. Ma on na celu dodatkowe poprawienie efektu wizualnego i nadanie pierścionkom czy kolczykom jeszcze piękniejszego i głębokiego koloru. W tym miejscu warto też zadać pytanie, co lepiej wybrać: białe złoto czy platynę? Odpowiedź w tym przypadku nie jest jednak prosta – gdyż mamy do czynienia z jednej strony ze stopem, a w drugim – czystym metalem. Na pewno jednak ozdoby z jednego i drugiego materiału będą piękne.

Jak dbać o białe złoto?

Złote ozdoby nie są tanie, i to niezależnie od tego, czy będą białe, żółte czy różowe. Ich zaletą na pewno jest jednak trwałość, która wręcz wyklucza przypadkowe całkowite zniszczenie pierścionka czy kolczyków – co najwyżej może ucierpieć ich forma, jednak materiał dalej będzie dostępny do ponownego wykorzystania. Mimo to jednak warto wiedzieć, jak dbać o białe złoto, by jak najdłużej cieszyć się jego blaskiem.

Przede wszystkim nie warto sprawdzać, czy woda królewska – a więc mieszanina kwasów solnego i azotowego – faktycznie rozpuści złoto, lepiej po prostu uwierzyć na słowo. Na co dzień należy z kolei dbać o nienarażanie biżuterii na kontakt z twardymi i ostrymi przedmiotami, które mogą zarysować powierzchnię białego złota. W przypadku, jeśli jest ono pokryte warstwą rodu, kwestią czasu jest jej wytarcie. Na szczęście jednak proces rodowania można powtórzyć i uzyskać taki sam efekt, jak początkowy. Czyszczenie złota nie wymaga z kolei użycia żadnych narzędzi czy środków – z reguły wystarczy w tym przypadku miękka szmatka do usunięcia powierzchniowych zabrudzeń.

Dowiedz się, co wpływa na cenę złota!

Cena białego złota

Dla każdej osoby, chcącej kupić ozdoby z białego złota, ważną kwestią będzie też cena tego materiału. Co warte podkreślenia, często jest ona nieco wyższa, niż w przypadku żółtego złota, jednak nie jest to regułą. Jak też wspomnieliśmy, ewentualne różnice nie mają wpływu na realną wartość materiału – ta zależy od przyjętej przez wytwórcę próby – najczęściej 585. A kiedy i dla kogo najlepiej kupić złotą biżuterię? Odpowiedzi na te pytania warto poszukać w tekście: Złoto na prezent? 5 okazji, kiedy złoto idealnie się sprawdzi.

Białe złoto jest piękne i na pewno warto rozważyć zakup ozdób z niego wykonanych. Nie będzie ono jednak nigdy dobrym pomysłem na inwestycje, z racji dużo wyższej ceny zakupu, względem realnej wartości materiału – chyba że mówimy tu o pierścionku z białego złota o wysokiej wartości kolekcjonerskiej. Tego typu zakupy wymagają jednak też dużej rozwagi.

Czy wiesz, gdzie sprzedać złoto?

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe