Blog

Ile kosztuje złoto na Ukrainie?

W ostatnich latach Polacy ponownie „odkryli” Ukrainę, odwiedzając i prowadząc interesy nie tylko w okolicach granicy, ale też na terenie całego kraju. Nie da się też ukryć, że bardzo wielu obywateli tego kraju przyjeżdża też do Polski w poszukiwaniu pracy, rynków zbytu czy w celach turystycznych. Nie powinno więc dziwić, że niektóre osoby interesuje, jak wygląda sytuacja złota za wschodnią granicą. W tym tekście postanowiliśmy nieco przybliżyć to zagadnienie.

Ceny złota na Ukrainie a w Polsce – czym się różnią?

Czasy, gdy wyjazd na Ukrainę był z polskiego punktu widzenia prawie za darmo, minęły już dawno – ceny hoteli, gastronomii czy utrzymania wzrosły bowiem zdecydowanie. Nie da się jednak ukryć, że w dalszym ciągu jest tam zauważalnie taniej, niż w Polsce, nie wspominając o krajach Europy Zachodniej. Niestety jednak nie oznacza to, że również żółty metal można kupić tam za połowę naszej ceny. I w tym przypadku kluczową rolę odgrywa oczywiście cena złota na giełdzie, która ustalana jest w dolarach amerykańskich.

Z punktu widzenia złota inwestycyjnego jedyne różnice mogą więc wynikać ze stosunku złotego i hrywny do dolara oraz relacji obu tych walut względem siebie. Czasem mogą one pozwolić na uzyskanie pewnych oszczędności czy zysków, jednak zarobienie na tym nie jest łatwe. Nieco inaczej jest w przypadku przedmiotów użytkowych. Pierścionki, obrączki czy kolczyki ze złota tej samej próby z reguły na Ukrainie będą kosztować mniej niż w Polsce – z racji innych kosztów wytworzenia. Jednak i w tym przypadku nie powinniśmy liczyć na wielkie zyski, szczególnie jeśli zakup np. obrączki miałby się dodatkowo wiązać z koniecznością pokonania kilkuset kilometrów, by złożyć zamówienie.

Cena złota na Ukrainie w 2021 roku – jak się kształtowała?

Najlepszym sposobem na plastyczne pokazanie różnic w cenie złota na Ukrainie i w Polsce, jest prześledzenie jego kursów w 2021 roku. W połowie stycznia tego roku kurs złota wynosił około 1850 dolarów, czyli 51800 hrywien (po kursie 28) i 6900 zł (po kursie około 3,75). Z kolei 17 listopada kurs złota wyniósł 1865 USD, a więc 7673 zł (kurs 4,12) i 49422 hrywny (kurs 26,5). Jak więc nietrudno zauważyć, przy zbliżonym kursie w USD realny koszt uncji złota w Polsce wzrósł o ponad 700 zł, z kolei na Ukrainie spadł o ponad 2300 hrywien.

Z punktu widzenia polsko-ukraińskich inwestycji informacja ta ma znaczenie głównie dla osób, które posiadały ukraińska walutę kupioną na początku roku i chciałyby ją obecnie zainwestować. W przeciwnej sytuacji powstałą różnicę zniweluje zmiana stosunku hrywny do złotego. Co jednak warte uwagi, z polskiej perspektywy końcówka roku to okres dynamicznego wzrostu cen złota, które potęguje osłabienie złotego. Z kolei na Ukrainie sytuacja ta jest dużo mniej zauważalna, gdyż umocnienie hrywny częściowo niweluje wzrost notowań żółtego metalu na giełdzie.

Inwestowanie w złoto w 2021 – czy nadal się to opłaca?

Ceny złota na Ukrainie a inwestycje w Polsce – co trzeba wiedzieć?

Zakup złota na Ukrainie z polskiego punktu widzenia czasem może okazać się korzystny, dotyczy to jednak przede wszystkim biżuterii. Zyskanie przy inwestycjach jest dużo trudniejsze, gdyż wymaga prowadzenia długofalowej polityki i doskonałego wyczucia sytuacji rynkowej. Dla większości osób dużo ważniejsze mogą być jednak zasady przewożenia złota przez granicę państwową. Jest to bardzo ważne, gdyż w tym przypadku nie korzystamy z przepisów Unii Europejskiej i porozumienia z Schengen. Między Polską a Ukrainą istnieją normalne kontrole graniczne, a zasady przewożenia złota określają przepisy ustawy z dnia 27 lipca 2002 Prawo Dewizowe. Zgodnie z nimi, przekraczając granicę, należy zgłosić wywóz i przywóz złota oraz platyny dewizowej oraz środków płatniczych o wartości ponad 10000 Euro. W praktyce oznacza to, że obowiązek ten obejmuje wszelkie ilości kruszcu w formie inwestycyjnej, i to zarówno fizycznej (monet, sztabek), jak i „papierowej”. Nie trzeba z kolei zgłaszać złotej biżuterii czy przedmiotów użytkowych. W tym miejscu warto podkreślić, że ignorowanie wspomnianych przepisów jest bardzo nierozsądne. Zgłoszenie przewozu nie wiąże się z innymi trudnościami. Z kolei brak informacji może w przypadku kontroli skutkować poważnymi problemami na granicy.

Jak i gdzie kupować złoto inwestycyjne?

Osoby zastanawiające się, jak kupować złoto inwestycyjne czy też użytkowe, powinny wiedzieć, że w pewnych sytuacjach wizyta za wschodnią granicą może dać pewne korzyści. W praktyce jednak raczej nie będą one oszałamiające, co jest zresztą doskonałym dowodem na status tego metalu, który posiada dużą wartość w każdym miejscu na świecie.

Czy wiesz, gdzie sprzedać złoto?

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe