Blog

Ile karatów ma czyste złoto?

 

Z całą pewnością pojęcie „karata” funkcjonuje obecnie w powszechnej świadomości bardzo mocno. Czy jednak równie dużo osób wie, co ono dokładnie znaczy? Można mieć w tej kwestii wątpliwości. Dlatego też na pewno warto wiedzieć, o co z tymi „karatami” chodzi.

Karaty złota – o co chodzi?

Gdy w firmie przygodowym czy sensacyjnym główny bohater stwierdza, że nagrodą czy łupem jest złoto lub diamenty, to często dopowiada przy tym, że mają one pewną liczbę karatów. Konwencja ta ma w zasadzie jeden cel – poinformowanie widzów, że to „bardzo dużo”. Oczywiście nikt z nas nie zastanawia się, na ile wypowiedź w filmie ma się do rzeczywistości i czy faktycznie łup jest wart zainteresowania. Co więcej, wiedza o faktycznym znaczeniu karatów w określaniu wartości nie jest też większości z nas do niczego potrzebna. Czasem jednak warto wiedzieć coś na ten temat, by w ewentualnej dyskusji osób bardziej obeznanych w temacie, wiedzieć, o co chodzi. Jakie informacje o karatach są więc kluczowe?

 1. Karat to określenie masy kamieni szlachetnych lub zawartości złota w stopie. Słowo to nie znaczy więc zawsze tego samego.
 2. W złotnictwie określanie liczby karatów jest coraz rzadsze. Dlatego w oficjalnych materiałach jubilerów czy podmiotów oferujących złoto inwestycyjne raczej nie znajdziemy tego pojęcia (chyba że jako synonim).
 3. Dokładnie rzecz biorąc, jeden karat oznacza zawartość wagową 1/24 złota w danym stopie.

Co lepiej wybierać: białe złoto czy platynę?

Ile karatów ma czyste złoto?

Skoro wiemy, że karat jest w przypadku złota jednostką zawartości wagowej czystego metalu w stopie, to łatwo możemy dojść do odkrycia, czym jest osławione „24-karatowe złoto”. Jest to po prostu czysty materiał, niezawierający żadnych domieszek. W praktyce więc karaty używane były głównie przez jubilerów, którzy w taki sposób określali, jak czysty – a zatem i wartościowy, jest stop, którego użyli do produkcji biżuterii.

Próba złota a liczba karatów

W tym miejscu każdy, kto kupował złotą biżuterię, zauważył już pewnie, że karaty spełniają taką samą funkcję, co próby. I nie ma tym przypadku żadnej pomyłki. Te ostatnie zyskały obecnie na znaczeniu i są używane powszechnie – zarówno przez jubilerów, jak i instytucje czy inwestorów. Warto przy tym też wiedzieć, że najpopularniejsze obecnie próby produktów ze złota – 750, 585 czy 333 nie przez przypadek mają takie, a nie inne wartości. Odpowiadają one 18, 14 i 8-karatowemu złotu.

A czy wiesz, co wpływa na cenę złota?

24-karatowe złoto – jak je zdobyć?

Czyste, a więc 24-karatowe złoto od wieków jest przedmiotem pożądania i dowodem bogactwa, co widać także dzisiaj. Jak więc je zdobyć? Wbrew pozorom zagadnienia tego nie rozwiązuje wspomniana już biżuteria, która z reguły ma od 8 do 18-karatów. Bynajmniej też nie wynika to z jakiegoś spisku jubilerów czy innych niecnych przyczyn. Po prostu czysty żółty metal jest bardzo plastyczny, ale przy tym miękki. Dlatego też nie nadaje się on do produkcji trwałych ozdób, a piraci na całym świecie mogli sprawdzać „czystość” złota poprzez wbicie zębów w monetę. Zastanawiając się więc, jak kupować złoto czyste, koniecznie trzeba skierować się w stronę profesjonalnych dealerów i skupów.

Karaty złota a inwestycje

Czyste, 24-karatowe złoto, a więc jednocześnie posiadające próbę 999, można obecnie nabyć stacjonarnie lub przez internet. Jak już jednak wspomnieliśmy, nie będzie to piękny wyrób jubilerski, a sztabka lub moneta o określonej wadze. Forma taka okazuje się jednak zaletą z punktu widzenia inwestorów, gdyż pozwala zredukować koszty zakupu, które wynoszą tylko kilka procent powyżej nominalnej wartości kruszcu. W praktyce pozwala to na osiągnięcie sporych zysków już nawet przy stosunkowo niewielkich różnicach wartości. 24-karatowy żółty metal kupić najlepiej u sprawdzonych dealerów. A gdzie sprzedać złoto? Z całą pewnością także w pewnych miejscach. Dzięki temu można liczyć na pełne bezpieczeństwo zakupów i atrakcyjne ceny.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe