Blog

Inwestowanie w złoto - prognozy na początek 2019

Czy 2019 rok będzie dobrym rokiem dla złota? Jak wyglądają prognozy cen złota w 2019, czy cena złota wzrośnie, a może wręcz przeciwnie – może znowu będziemy świadkami sporych spadków? I czy 2019 to dobry rok na inwestycję w złoto? W co zainwestować, aby zyskać – w dłuższej bądź krótszej perspektywie?

W co inwestować w 2019 roku?

Bank zarządzający PICTET AM przewiduje, że rok 2019 przyniesie nam spowolnienie gospodarcze wraz ze wzrostem inflacji. Dlatego też inwestowanie w akcje nie będzie przynosić zbyt dużych zysków. Wtórują im inwestorzy z Vanguard, którzy zwracają uwagę na spowolnienia na rynku amerykańskim i niewielki ruch w Europie. Bank Goldman Sachs mówi wprost – 2019 to rok oszczędzania i zbierania gotówki. Prognozy inwestycyjne dla giełdy nie są może złe, ale nie napawają zbytnim optymizmem. Dlatego też wielu inwestorów zdecyduje się na powrót do bezpiecznej przystani, jak złoto inwestycyjne. Tym bardziej, że obecna cena złota jest bardzo kusząca.

Prognozy dla złota w 2019 – powrót do bezpiecznej przystani?

Notowania złota pokazują, że w styczniu 2019 cena złota plasowała się na poziomie ok. 1280 dolarów za uncję. Ale aż 34% ankietowanych przez serwis Kitco uważa, że pod koniec 2019 cena złota osiągnie 1500 dolarów za uncję, powracając tym samym do cen z 2011-2013 roku. Prognozy dla złota w 2019 roku są niezwykle pozytywne. Konsekwentny wzrost zainteresowania złotem inwestycyjnym to między innymi odbicie niestabilnej sytuacji geopolitycznej. Brexit, problemy wewnętrzne Francji, niepewna sytuacja w Europie Wschodniej, nadal nierozwiązany kryzys imigrancki, amerykański shutdown czy przeciągające się konflikty na Bliskim Wschodzie – to wszystko wpływa na wzrost cen złota. Przy cenie 150-160 zł za 1 gram złota, ten metal szlachetny wciąż dostępny jest dla każdego zainteresowanego.

Moje inwestycje – czy czas na złoto?

Równie wielkim zainteresowaniem jak na świecie, cieszy się złoto w Polsce. Jeśli wciąż nie wiemy w co inwestować, to inwestowanie w złoto może okazać się najlepszym wyjściem. Jeśli nie mamy doświadczenia z akcjami, obligacjami czy funduszami, a nie posiadamy także odpowiednich oszczędności aby móc zacząć inwestować w ziemię bądź nieruchomości, inwestowanie w złoto jest dla nas. Inwestować w złoto możemy zacząć nie posiadając tak rozbudowanych oszczędności jak w przypadku chociażby gruntów i mieszkań, a pewność zwrotu inwestycji jest zdecydowanie większa niż w przypadku giełdy. Nawet jeśli w perspektywie krótkoterminowej dojdzie do spadku ceny złota, to inwestycja w złoto prędzej czy później nam się opłaci.

Skup złota – złote sztabki i monety bulionowe, czyli jak zacząć inwestować w metale szlachetne

Aby móc zacząć inwestować w złoto, należy uporządkować sobie pewne podstawy. Jak zacząć inwestować w złoto fizyczne? Przede wszystkim warto zastanowić się, która forma złota inwestycyjnego bardziej nas interesuje – sztabki złota czy też złote monety bulionowe. Sztabki złota kupimy już w wadze 1 grama, natomiast złote monety bulionowe występują zazwyczaj w wadze jednej uncji (ok. 31,1 grama). Najsłynniejsze monety bulionowe to między innymi Krugerrand, Filharmonik, Kanadyjski Liść Klonowy i Australijski Kangur.

W innych naszych tekstach piszemy między innymi o tym jakie sztabki złota najlepiej kupować, ile kosztuje sztabka złota, ile złota zostało jeszcze na świecie oraz jak budować swój portfel inwestycyjny. Warto również zajrzeć do naszego poradnika dla początkujących inwestorów.

Oprócz monet bulionowych spotkać można także tak zwane złote monety kolekcjonerskie. O ile wartość monet bulionowych wyznaczają takie czynniki jak próba złota, waga monety czy podmiot wydający, o tyle moneta kolekcjonerska, jak sama nazwa wskazuje, ma wartość kolekcjonerską. Stąd ich ceny są zazwyczaj o wiele wyższe niż monet bulionowych. Trudniej także oszacować ewentualny zysk. W innym naszym tekście przeczytasz czy warto inwestować w złote monety kolekcjonerskie.

Próby złota to kolejny ważny temat – jest to po prostu zawartość złota w stopie. Jeśli kupujemy sztabkę złota próby 500, to znaczy, że zawartość złota wynosi 50%. Najpopularniejsze próby złota to złoto 999 (99,9% czystego złota), złoto 750 (75% czystego złota) i złoto 585 (58,5% czystego złota). Innym oznaczeniem na zawartość „złota w złocie” są karaty. 24-karatowe złoto to złoto najwyższej, najczystszej próby o zawartości złota na poziomie 99,999%. Oczywiście najlepiej od razu inwestować w złoto 999. W innych naszych tekstach piszemy między innymi o tym jak sprawdzić próbę złota, jak prawidłowo odczytać próbę złota czy jak rozpoznać fałszywe monety.

Powiedzmy, że udało nam się zakupić pewną ilość złota fizycznego. Pozostaje kwestia gdzie przechowywać złoto inwestycyjne. Opcji jest kilka – własny sejf, skrytka w banku zajmującym się przechowywaniem złota (w Polsce lub za granicą) bądź skrytka depozytowa. Sejf to spory, jednorazowy wydatek, ale jako jedyny pozwala na w pełni anonimowe przechowywanie złota inwestycyjnego. Skrytki bankowe i depozytowe to kwestia regularnych opłat oraz niebezpieczeństwo, że w razie poważnego kryzysu bank wstrzyma wypłaty należności.

Inne ważne kwestie związane ze złotem to między innymi kwestia złota i podatków, co wpływa na popyt na złoto czy ile warto zainwestować w złoto.

Gdzie kupić złoto inwestycyjne?

Jeśli chcemy inwestować w złoto musimy wiedzieć także jak wygląda podstawowy obrót tym kruszcem, a więc gdzie można kupić złoto inwestycyjne i jak można sprzedać złoto fizyczne. Złoto inwestycyjne kupować należy zawsze ze sprawdzonych, pewnych źródeł. Pamiętajmy, że wszelkiego rodzaju „okazje” to niemal pewne oszustwo. Na złocie nie zarabia się w momencie jego zakupu – złoto fizyczne to długoterminowa inwestycja, która maksimum zysków przyniesie dopiero po wielu latach. Sprzedażą złota zajmuje się między innymi Mennica Polska, ale także profesjonalni dealerzy złota i skupy złota pozwalające zarówno na zakup złota w placówkach stacjonarnych, jak i zakup złota online. Na naszym blogu można przeczytać także kiedy najlepiej kupować złoto.

Jeśli natomiast planujemy sprzedaż złota inwestycyjnego, to musimy pamiętać, że mennica zrezygnowała już ze skupowania złota. Tak samo złota inwestycyjnego nie sprzedamy już na Allegro. Złoto fizyczne możemy sprzedać w lombardzie, u jubilera czy w profesjonalnym skupie złota. Musimy jednak pamiętać, że lombard oraz jubiler nie zaproponują nam zbyt korzystnej ceny.

Kurs złota i jego obecna cena, prognozy inwestycyjne dla złota inwestycyjnego na 2019 rok i ogólnoświatowy powrót do bezpiecznej przystani – to wszystko sprawia, że inwestycja w złoto wydaje się absolutnym pewnikiem w 2019.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe