Blog

Jak wyceniamy biżuterię? 4 fakty!

Zdarza się, że biżuteria, podobnie jak ubrania, czy jakiekolwiek inne przedmioty użytkowe z czasem zużywa się, psuje czy po prostu wychodzi z mody. Sprzedaż starej, nieużywanej już lub uszkodzonej biżuterii ze złota czy srebra może być dobrym sposobem na zasilenie domowego budżetu dodatkową kwotą. Sprawdzimy dziś, jak wyceniana jest biżuteria. Warto przeczytać nasz poradnik, jeśli planujecie w najbliższym czasie jej sprzedaż.

Wycena złotej biżuterii – od czego zależy?

Zdecydowana większość biżuterii wyceniana jest wyłącznie na podstawie wartości zawartego w niej metalu szlachetnego. Wyjątkiem jest tu biżuteria antyczna lub ręcznie robiona, o której napisaliśmy nieco więcej na końcu poradnika. Ceny skupu złota zależeć więc będą przede wszystkim od tego, jakiej próby jest nasza biżuteria lub złoto użytkowe i jej wagi.

Dla przykładu ważący 2 gramy pierścionek próby 585 zawiera 58,5% czystego złota.  Łatwo więc policzyć, że zawartość czystego złota w takim pierścionku to 1,17 grama. Analogicznie ważąca 2 gramy obrączka próby 333 będzie zawierała 33,3% czystego złota, a więc jedynie 0,66 grama. Warto tu także wspomnieć, że waga pierścionka nie dotyczy znajdujących się w nim kamieni. Wycenie podlega więc sam metal.

Jeżeli planujecie w najbliższym czasie wizytę w skupie, to warto wcześniej samodzielnie sprawdzić próbę naszego złota, a następnie policzyć ile znajduje się w nim czystego złota. Jeżeli nie wiecie, jak to zrobić, to zapraszamy do przeczytania poradników: Jak prawidłowo odczytywać próbę złota oraz Próby złota - jak je sprawdzić?

Warto także podkreślić, że złota biżuteria nie jest najlepszą inwestycją. Na jej cenę, poza samą wartością materiału składa się bowiem również szereg innych elementów. Innymi słowy, za złotą czy srebrną biżuterię zapłacimy zwykle dużo więcej, niż wart jest zawarty w niej metal szlachetny. Dużo lepszą lokatą kapitału będzie tak zwane złoto inwestycyjne, czyli złote sztabki i monety bulionowe. Jeżeli nie wiecie, jak je zdobyć zapraszamy do lektury poradnika Gdzie kupić złoto?

Jak wycenić srebrną biżuterię?

Zastanawiacie się, jak wycenić srebrną biżuterię? Wycena biżuterii ze srebra przebiega analogicznie do wyrobów ze złota. Z tą różnicą, że srebro ma nieco inną próbę. Większość dostępnej na rynku biżuterii wykonana jest ze stopu srebra o próbie 925. W takim przypadku 92,5% wagi biżuterii (bez kamieni) będzie stanowiło czyste srebro. Obliczenia dokładnej ilości czystego srebra możemy przeprowadzić podobnie jak powyżej w przypadku złota.  Pamiętajmy jednak, że srebro jest wielokrotnie tańsze od złota. Sprzedając starą srebrną biżuterię, nie powinniśmy więc liczyć na zbyt duży zarobek. 

Jak wycenić diament czy bursztyn?

Nieco innymi prawami rządzi się wycena kamieni szlachetnych czy bursztynów. Jak więc wycenić diament? Wartość tego kamienia zależy od wagi (mierzonej w karatach) oraz od 3 innych podstawowych parametrów. Są one często określane jako 4C: waga, czystość, barwa i szlif. Określenie 4C pochodzi od angielskich słów: carat, clarity, colour i cut. To, jak wycenić diament zależy również od tego, czy posiada on certyfikat. Są to dokumenty wystawiane przez międzynarodowe instytucje. Taki certyfikat potwierdza, że dany diament posiada określone parametry. Oczywiście taki certyfikat jest dużą pomocą przy wycenie. Jeżeli interesuje Was sprzedaż takich kamieni szlachetnych, możecie odwiedzić skup diamentów

Jak wycenić biżuterię ręcznie robioną i antyczną?

Na koniec chcieliśmy jeszcze dodać kilka słów na temat tego, jak wycenić biżuterię antyczną czy zabytkową. W przeciwieństwie do masowo produkowanej, nowoczesnej biżuterii, takie przedmioty ze złota mogą mieć wartość artystyczną, historyczną czy kolekcjonerską. Nie powinniśmy więc wyceniać ich wyłącznie na podstawie zawartości czystego złota. Wycena takiej biżuterii często nie jest łatwą sprawą. Powinna być przeprowadzona przez specjalistę: doświadczonego jubilera, antykwariusza itd. W przypadku wyjątkowo drogocennych przedmiotów możemy zwrócić się o wycenę do domów aukcyjnych specjalizujących się w antykach. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze wiek biżuterii wiąże się z dużą wartością historyczną. Jest to kwestia indywidualna i uzależniona od wielu czynników. Również to, ile kosztuje wycena takie biżuterii, zależy od kilku elementów. Cena takiej usługi może być bardzo różna, w związku z tym często przed ostatecznym wyborem warto odwiedzić kilku różnych specjalistów.

Zachęcamy także do lektury kilku innych naszych poradników związanych z wyceną i sprzedażą złotej biżuterii:

 

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe