Blog

Czy nieruchomości to najlepsza inwestycja?

Inwestowanie w nieruchomości tradycyjnie uważane jest za jedną z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału. Nie jest to jednak inwestycja całkowicie pozbawiona wad. Dziś zastanowimy się, jakie są mocne i słabe strony inwestowania w nieruchomości i jakie są inne alternatywy cechujące się niskim ryzykiem dla inwestora.

Czy nieruchomości to dobra inwestycja?

Nieruchomości jako przedmiot inwestowania to temat dosyć szeroki. Poza inwestowaniem w nieruchomości pod wynajem możemy również inwestować w grunty (działki rekreacyjne, rolne, budowlane) czy lokale komercyjne. Każda z tych inwestycji w nieruchomości ma nieco inną specyfiką, a dokładne ich opisanie zajęłoby nam zbyt wiele miejsca. Postanowiliśmy więc skupić się na najważniejszych wadach i zaletach nieruchomości jako przedmiotu inwestycji.

Inwestowanie w nieruchomości – wady

Jak każda forma lokowania kapitału, inwestowanie w nieruchomości posiada swoje mocne i słabe strony. Zacznijmy może od tego, jakie są wady inwestowania w nieruchomości:

 • Duży kapitał początkowy.

 • Długi okres zwrotu z inwestycji.

 • Niska płynność – od momentu podjęcia decyzji o sprzedaży do momentu, gdy pieniądze znajdą się na naszym koncie, może minąć kilka czy w ekstremalnych sytuacjach nawet kilkanaście tygodni.

 • Konieczność bycia na bieżąco z przepisami i regulacjami dotyczącymi obrotu nieruchomościami, a także narzucane odgórnie ograniczenia (np. w obrocie gruntami rolnymi).

 • W przypadku inwestowania w nieruchomości pod wynajem ustawodawstwo chroni przede wszystkim lokatora. W skrajnym przypadku właściciel nieruchomości może nie mieć możliwości wyegzekwowania zaległych opłat od najemcy.

Inwestowanie w nieruchomości – zalety

Inwestowanie w nieruchomości ma oczywiście także kilka istotnych zalet, które powinniśmy wziąć pod uwagę:

 • Niski poziom ryzyka  – ceny nieruchomości na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat cechują się stabilnym wzrostem. Dodatkowo możliwość spadku wartości inwestycji do poziomu bliskiego zeru (jak chociażby w przypadku giełdy), jest praktycznie niemożliwe. 

 • Jeżeli przy inwestowaniu w nieruchomości korzystamy z kredytów hipotecznych, to możemy liczyć na stosunkowo korzystne oprocentowanie.

 • Możliwość uzyskania tak zwanego dochodu pasywnego z wynajmu nieruchomości.

 • Dobre zabezpieczenie i ochrona kapitału.

Alternatywy dla inwestowania w nieruchomości

Czy nieruchomości to dobra inwestycja? Pod wieloma względami na pewno tak. Niestety dla wielu potencjalnych inwestorów bardzo dużą przeszkodą jest poziom kapitału początkowego potrzebny do inwestowania w nieruchomości. Istnieje jednak inwestycja pod wieloma względami zbliżona do inwestowania nieruchomości, która nie wymaga tak dużego kapitału na start. Chodzi oczywiście o inwestowanie w złoto. Jeżeli spojrzymy na ceny złota w skupie na przestrzeni ostatnich kilkunastu czy kilkudziesięciu lat, widać, że cechują się one podobnym wzrostem co ceny nieruchomości. Nie chodzi oczywiście o tak zwane złoto użytkowe, czyli głównie biżuterię, ale o złoto inwestycyjne, czyli złote monety i sztabki. Podobnie jak w przypadku inwestowania w nieruchomości, złoto stanowi namacalne i fizyczne zabezpieczenie naszego kapitału. Inwestycja w złoto chroni również nasze oszczędności przed inflacją. Więcej na ten temat napisaliśmy w poradnikach: Jak zabezpieczyć pieniądze przed inflacją? oraz  W co inwestować gdy rośnie inflacja?

Dużą przewagą takiej inwestycji nad inwestowanie w nieruchomości jest wspomniana już wcześniej wysokość kapitału początkowego. W przypadku inwestycji w nieruchomości minimalny kapitał początkowych to zwykle kilkadziesiąt tysięcy złotych (w przypadku np. działki rekreacyjnej), a często dużo więcej. Inwestowanie w złoto możemy rozpocząć, nawet mając na ten cel kilkaset złotych. W sprzedaży dostępne są bowiem złote sztabki inwestycyjne o wadze zaledwie 1 grama. 

Jeżeli zainteresował Was temat inwestowania w złoto, zapraszamy również do lektury wpisów:

 
 

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe