Blog

Gdzie Polska trzyma złoto?

Złoto to symbol bogactwa, a jego posiadanie podkreśla prestiż i zapewnia bezpieczeństwo finansowe w ciężkich czasach. Twierdzenie to jest ciągle prawdziwe i co więcej, dotyczy nie tylko osób prywatnych, ale też całych krajów. W tym tekście przyjrzymy się więc polskim rezerwom złota. Czy mamy się czym chwalić w tym zakresie?

Wydobycie złota w Polsce – czy w ogóle jest prowadzone?

O tym, jak złoto może wpłynąć na sytuację krajów i jego mieszkańców, przekonywać nie trzeba – wystarczą przykłady historyczne chociażby z Ameryki, Australii, RPA czy Rosji. Niestety obecnie odkrycie dużych złóż tego metalu jest coraz mniej prawdopodobne, szczególnie na obszarach geologicznie dobrze zbadanych – czyli chociażby w całej Europie. Dlatego też mimo pewnych tradycji, nie ma co liczyć w Polsce na „złoty przełom”. Mimo to pewne ilości kruszcu co roku są wydobywane, głównie przez KGHM przy okazji eksploatacji innych złóż. Chociażby w 2019 roku było to 3,2 tony. Oczywiście ilość ta jest nieporównywalna do wydobycia światowych potentatów, jednak sprzedaż tego metalu ma zauważalny wpływ na bilans finansowy spółki.

Co przy tym warte podkreślenia, w Polsce znane jest kilka podziemnych złotonośnych żył, jednak w praktyce nie są one eksploatowane – z racji zbyt wysokich kosztów, które czynią takie działanie nieopłacalnym. Śladowe ilości złota znaleźć może w Polsce też statystyczny Kowalski, o ile oczywiście będzie miał dużo szczęścia i wolnego czasu. Wystarczy pojechać w okolice Złotoryi, Lwówka Śląskiego czy Gór Złotych. Co jednak jasne, tego typu poszukiwania potraktować należy jako zabawę. Jeśli więc chcemy w Polsce wejść w posiadanie złota inwestycyjnego, to jedyną opcją jest jego kupienie u sprawdzonego sprzedawcy.

Przeczytaj: Gdzie w Polsce można znaleźć złoto – i czy to w ogóle jest możliwe?

Złoto w Polsce – ile go posiadamy?

Tak jak wspomnieliśmy na początku, posiadanie złota ma sporo zalet zarówno z punktu widzenia osoby prywatnej, jak i przedsiębiorstwa czy całego kraju. Zgadza się z tym od dłuższego czasu także Narodowy Bank Polski, który regularnie zwiększa swoje rezerwy tego metalu. Szczególnie duże zakupy dokonane zostały niedawno, bo w latach 2018-19 roku. Wówczas nabyto 125,7 tony złota, co pozwoliło na zwiększenie jego ilości o ponad 100%. Obecnie NBP jest w posiadaniu około 230,2 tony żółtego metalu, co można uznać za ilość naprawdę sporą. Wynik ten plasuje Polskę na 11 miejscu w Europie i 23 na Świecie pod względem zapasów złota, przy czym warto pamiętać o skali polskiej gospodarki i budżetu w porównaniu z największymi krajami świata. Co więcej, NBP planuje dokonywanie dalszych zakupów, których wielkość uzależniona ma być od sytuacji rynkowej i potrzeb. Warto w tym miejscu też podkreślić, że rezerwy złota nie są tworzone tylko po to, by ładnie wyglądać w rankingach i zestawieniach. Mają one realne znaczenie dla stabilności ekonomicznej całego kraju, siły banku narodowego i co niemniej ważne – są też bardzo pozytywnie odbierane przez zagranicznych inwestorów i agencje ratingowe. Warto więc kibicować zakupom kruszcu przez Polskę, szczególnie że pytanie „gdzie sprzedać złoto” obecnie nie istnieje – kupiec na nie zawsze się znajdzie.

Co wpływa na cenę złota?

Gdzie Polska przechowuje złoto?

230 ton złota to ilość duża i mała jednocześnie. Wynika to z faktu, że z racji swej bardzo dużej gęstości, złoto zajmuje stosunkowo niewiele miejsca. Przykładowo największa na świecie sztabka złota ma wymiary 40,5x19,5x16 cm, a jej waga to aż 250 kg. Dlatego przechowywanie żółtego metalu nie wymaga dużej ilości miejsca, konieczne jest jednak jego dobre zabezpieczenie. Dlatego też złoto składowane jest w specjalnie do tego celu przygotowanych skarbcach i wyspecjalizowanych bankach. Dlatego też przez wiele lat zdecydowana większość polskich rezerw pozostawała w Banku Anglii. W ostatnim czasie spora jego część – około 100 ton przeniesiona została jednak do Polski i trafiła do skarbców Narodowego Banku Polskiego. Ruch ten miał na celu dywersyfikację lokalizacji rezerw, co automatycznie zwiększyło ich bezpieczeństwo i ułatwiło dostęp w sytuacji kryzysowej.

Co lepiej wybierać: białe złoto czy platynę?

Obecnie Polska nie musi się wstydzić swoich rezerw złota. Ich posiadanie wpływa też pozytywnie na postrzeganie naszego kraju i zwiększa bezpieczeństwo ekonomiczne. Może więc warto też samemu zdecydować się na zainwestowanie w ten metal?

Złoto na prezent? 5 okazji, kiedy złoto idealnie się sprawdzi

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe