Blog

Zaczynasz inwestować w złoto? Podpowiemy Ci, co kupić.

Każdy początkujący inwestor zastanawia się, jak dobrze ulokować z trudem zarobione pieniądze. Nie powinno to dziwić – jak w każdej dziedzinie życia, także w tym przypadku spore znaczenie ma wiedza i doświadczenie. Dlatego też w tym tekście postaramy się podpowiedzieć, jakie złoto najlepiej kupić!

Przede wszystkim – jakie złoto wybrać?

Pytanie o to, jakie złoto wybrać, może wydawać się dziwne – wielu osobom złoto kojarzy się bowiem głównie z biżuterią.  Jednak możliwości w tej kwestii jest więcej:
•    Złoto papierowe,
•    Złoto fizyczne – użytkowe,
•    Złoto fizyczne – inwestycyjne.

Omawiając te rozwiązania, zaznaczyć trzeba, że w pierwszym przypadku tak naprawdę nie kupujemy realnego złota, a jedynie dokument, który w pewnym stopniu może być zabezpieczony fizycznym kruszcem. Rozwiązania tego typu są więc ciekawe dla osób liczących jedynie na zarobek i rezygnujących z zabezpieczającej funkcji tego metalu.

Opcja numer dwa to złoto użytkowe – a więc wykonana z niego biżuteria, zegarki czy inne przedmioty użytkowe. Rozwiązanie to w odradzamy, szczególnie początkującym inwestorom. Cena wspomnianych przedmiotów jest bowiem dużo wyższa, niż koszt samego materiału (wlicza się w to również marżę, robociznę jubilera i inne elementy). W związku z tym bardzo trudno będzie cokolwiek zarobić na złocie użytkowym – chyba że jesteśmy specjalistami i kupujemy złotą biżuterię legendarnego muzyka, za którą kiedyś inny kolekcjoner może zapłacić jeszcze więcej.

Ostatnie rozwiązanie, czyli fizyczne złoto inwestycyjne, daje kupcom dużo większe szanse na zarobek, a przy tym gwarantuje także faktyczne zabezpieczenie naszego kapitału. Można więc uznać, że to ono powinno być głównym celem początkujących inwestorów.

Czy wiesz, ile przeznaczyć na inwestycje w złoto?

Zakup złota inwestycyjnego – o czym musisz pamiętać!

Skoro wiadomo już, jakie złoto jest najlepsze do inwestycji, to warto wspomnieć też o kilku ważnych zasadach zakupów. Przede wszystkim, najlepiej dokonywać ich u profesjonalnych i sprawdzonych dostawców. Gwarantują oni bowiem jakość kruszcu, a także oferują najkorzystniejsze ceny.

Druga ważna kwestia, to wybór konkretnego rodzaju monet czy sztabek. W tym wypadku wypada wybierać także najbardziej znane wyroby – np. wśród monet będą to Wiedeńscy Filharmonicy, Krugerrandy, Amerykańskie Złote Orły czy Kanadyjskie Liście Klonu. Wynika to z faktu, że znane złote monety czy sztabki wzbudzają większe zaufanie, co w niektórych sytuacjach może ułatwić ich późniejszą sprzedaż.

 Ostatnią ważną kwestią jest rozmiar kupowanego złota. W przypadku początkowych inwestycji optymalne wydają się monety czy sztabki o masie 1 uncji. Charakteryzują się one bowiem stosunkowo niską marżą (choć warto zawsze sprawdzić inne oferty). Co więcej, w praktyce są one nie do podrobienia.

Czy wiesz, jak rozpoznać złoto?

Rozpoczynając zakupy złota nie powinniśmy mieć powodów do obaw. Ten rodzaj inwestycji jest stosunkowo prosty i bezpieczny – choć wcześniej koniecznie powinniśmy zapoznać się z podstawowymi zasadami inwestycji. Na pewno ograniczy to nasz stres i możliwość błędu!

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe