Blog

Monety inwestycyjne – gdzie je sprzedać?

Złoto to inwestycja długoterminowa, ale czasem przychodzi taki moment, gdy decydujemy się na jego sprzedaż. Czasem dla jak największego zysku, czasem z potrzeby, ponieważ jak najszybciej potrzebujemy gotówki. Ale kiedy zastanawiamy się jak sprzedać złoto inwestycyjne, zaczynają się problemy, bo nie zawsze jest to takie oczywiste. Dzisiaj odpowiemy sobie na pytanie, gdzie sprzedać monety inwestycyjne.

Złote monety bulionowe – co musisz wiedzieć?

Złote monety bulionowe, zwane także monetami inwestycyjnymi, to wykonane zazwyczaj z wysokiej próby złota monety emitowane przez mennice z całego świata. Monety inwestycyjne (bulionowe) nie są monetami kolekcjonerskimi. Wartość tych pierwszych opiera się o kruszec (wagę, próbę), a drugich o wartość kolekcjonerską. Monety kolekcjonerskie są zazwyczaj o wiele droższe od monet bulionowych, ale dobra inwestycja potrafi przynieść ogromny zysk. Monety bulionowe są formą złota inwestycyjnego (sztabki, monety). W obiegu znajduje się także złoto użytkowe, np. w formie biżuterii, którego wartość oprócz kruszcu określają także inne elementy (np. kamienie szlachetne), datowanie, stan, kunszt wykonania, a nawet fakt, że należały kiedyś do konkretnej osoby (np. członka rodziny królewskiej, wielkiej gwiazdy filmowej). Obok złota, popularną formą inwestycji są także diamenty. Ale wróćmy do naszych monet inwestycyjnych.

Chociaż złote monety bulionowe emitowane są przez wiele mennic, to jest kilka monet, które cieszą się specjalnym uznaniem, jak złota moneta Wiedeńscy Filharmonicy czy moneta Kanadyjski Liść Klonu. Taka moneta może kosztować nieco więcej, ale łatwiej ja sprzedamy, zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na sprzedaż złota inwestycyjnego za granicą. Pamiętajmy także, by przed sprzedażą złota inwestycyjnego sprawdzić kurs. Cena złota inwestycyjnego w skupie powinna odpowiadać aktualnym trendom. Gdzie więc się zgłosić, jeśli posiadamy złote monety na sprzedaż?

Interesuje Cię temat złotych monet inwestycyjnych? Sprawdź naszego bloga i dowiedz się, czy warto inwestować w złote monety kolekcjonerskie oraz co się bardziej opłaca – złote monety czy sztabki złota? Powiemy Ci także jak rozpoznać fałszywą złotą monetę.

Mamy także artykuły poświęcone najsłynniejszym złotym monetom bulionowym – złotej monecie Liberty, złotej monecie Britannia, złotej monecie Australijski Kangur, złotej monecie Amerykański Orzeł oraz o monecie Krugerrand.

Gdzie lepiej sprzedać złoto – w lombardzie czy u jubilera?

Myśląc o tym, gdzie najlepiej sprzedać złoto inwestycyjne, myślimy od razu o lombardzie lub jubilerze. Dlaczego? Bo z tymi miejscami jesteśmy najbardziej oswojeni, mijamy je idąc przez miasto. Ale czy są to najlepsze miejsca? Lombard będzie miał największą marże – zarobimy więc tam najmniej. Mniejszą marżę może mieć jubiler – ale nadal, będzie ona dość wysoka. Dodatkowo, nie każdy jubiler będzie chciał kupić złoto. Gdzie sprzedać złoto inwestycyjne, jeśli nie w lombardzie, ani nie u jubilera? Do wyboru mamy jeszcze kilka miejsc, gdzie można sprzedać złoto – w sztabkach czy monetach. Gdzie najkorzystniej sprzedać złoto?

Złote monety – sprzedaż z zyskiem

Gdzie sprzedać złoto, aby jak najwięcej zarobić, ale także, aby być pewnym wypłaty należności? Złote monety inwestycyjne możemy próbować sprzedać w banku, u dilera złota czy pośrednika. O ile kiedyś złoto można było sprzedawać na Allegro, to dzisiaj nie ma już takiej możliwości. Złota nie skupuje już także Polska Mennica. To ogromna strata dla inwestorów, bowiem mennica była gwarantem uczciwego kupującego.

Możemy także zdecydować się na sprzedaż złotych monet online, chociażby poprzez Skup Złota. Jak działa skup złotych monet inwestycyjnych w naszym przypadku? Wystarczy wejść na naszą stronę i wypełnić formularz kontaktowy znajdujący się na samym dole. Po kontakcie z naszym specjalistom, pojawi się kurier, aby odebrać złoto. Sprawdzimy jego wartość i zaproponujemy cenę. Po jej akceptacji, pieniądze zostaną wypłacone do 24h.

Sprzedając złote monety, warto pamiętać także o kwestii podatku, o czym piszemy w tekście „Jak sprzedać złote monety i sztabki?”.

A gdzie kupić złoto inwestycyjne?

A może zamiast sprzedawać, kupować? Jeśli po sprzedaży stwierdzimy, że z chęcią wrócimy do tego szlachetnego kruszcu, warto wiedzieć, gdzie kupić złoto inwestycyjne. Odpowiedź jest analogiczna do tej, związanej z pytaniem, gdzie najlepiej sprzedać złoto inwestycyjne. Gdzie kupić? W Mennicy, u sprawdzonego dilera bądź w profesjonalnym punkcie złota.

Jak działa skup w Mennicy Skarbowej

 • krok1brown2

  Wypełnij krótki formularz kontaktowy - nasz doradca niezwłocznie oddzwoni do Ciebie.

  Podczas rozmowy zamówimy dla Ciebie bezpłatną przesyłkę kurierską.

 • krok2brown2

  Twoje kosztowności zostaną rzetelnie i szybko wycenione przez naszego specjalistę.

  O wycenie poinformujemy Cię telefonicznie.

 • krok3brown1

  Po akceptacji wyceny wyślemy Ci pieniądze w ciągu 24 godzin na konto bankowe.

  Płacimy najszybciej i najwięcej.

Wypełnij formularz

W celu skontaktowania się z naszymi doradcami prosimy o wypełnienie poniższego formularza. Skontaktujemy się w ciągu 24h.
Pola oznaczone * są obowiązkowe